OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim, jak jsem jiz v nadpisu zminil, na notebooku mi nefunguje wifi. Mam momentalne Ubuntu 16.04.2, ale nefunguje ani na Mint, Blackarch, Kali ani na Fedora. Po napsani v terminalu rfkill list all mi vypise toto:
0: phy0: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes
1: asus-wlan: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: no
2: asus-bluetooth: Bluetooth
Soft blocked: no
Hard blocked: no
Co jsem z toho pochopil je to ze mam wifi nejak natvrdo zablokovanou. Prikaz rfkill unblock all nefunguje stejne tak nefugovalo ani preinstalovat system a ani #rm rfkill a pak reboot systemu. Ubuntu ani nenajde ovladace k sitove karte, po instalaci rucne stale wifi nefunguje. Tlacitko na vypinani a zapinani wifi na notebooku zadne nemam. Jedna se o notebook ASUS X75VB-TY027H. Doted jsem jel jen na windows kde mi vse fungovalo jak ma. Blbne pouze Linux. Nevim si uz rady. Vse co jsem zkusil z ruznych zahranicnich for a poraden nepomohlo. Zaroven se chci omluvit za pismo bez diakritiky a mozne prohozeni z a y. Nejsem ani schopen nastavis ceske rozhrani klavesnice...
Najprv prepni pomocou hw tlačidla na Hard blocked no a potom použi rfkill s prikazom unblock. Teraz to máš v takom stave, že ak použiješ hw tlačidlo tak dôjde k inverznému stavu. to je čo bolo zablokovane bude odblokovane a podobne.
lshw
a lspci -v
si nechal přesně vypsat jaký chip je ve wifině a pak hledal jeho se spojitostí s linuxem a problémylsmod | grep wmi
vrátí asus_wmi
. Pokud je to pravda, v adresáři /etc/modprobe.d
vytvoř soubor blacklist.conf
, který bude obsahovat řádek blacklist asus_wmi
. Po restartu by se tento modul neměl zavést, což by mohlo pomoci.
Tiskni
Sdílej: