Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
xmlns:qemu='http://libvirt.org/schemas/domain/qemu/1.0'>
qemu:commandline qemu:arg value='-cpu' qemu:arg value='host,kvm=off' qemu:arg value='-smbios' qemu:arg value='type=0,vendor=LENOVO,version=FBKTB4AUS,date=07/01/2015,release=1.180' qemu:arg value='-smbios' qemu:arg value='type=1,manufacturer=LENOVO,product=30AH001GPB,version=ThinkStation P300,serial=S4M88119,uuid=cecf333d-6603-e511-97d5-6c0b843f98ba,sku=LENOVO_MT_30AH,family=P3' qemu:commandline
# Konfigurace virtuálního stroje git id=1 cpu="kvm64 -M pc-q35-2.6" memory=2048 vnc="password=heslo" spice="port=4001,password=heslo" bus=scsi-hd drives="rbd:pool/git:id=libvirt:key=AQAqW4RWZN7EBRAAKNx6v8upPJw99S1/UdG3pQ==:auth_supported=cephx;none:mon_host=host1,none,disk,raw" nic="ba:ba:ba:00:40:01,virtio-net-pci,tap,interni, ba:ba:ba:02:40:01,virtio-net-pci,tap,main,1"
Nikdy jsem nepochopil, proč bych měl mít kvůli virtualizaci nainstalovaného něco jako libvirt, když mi stačí pouze qemu, trochu sofistikovanější shellový skript a standarní nástroj, jako ssh.
Co třeba kvůli připojení na víc virtualizačních serverů a jejich virtuální stroje se spice grafikami z jednoho jednoduchého rozhraní a k jednoduché (klik sem, klik tam) migraci virtuálních strojů mezi fyzickými stroji za běhu? To mi přijde jako docela dobrý důvod. I když pravdou je, že to všechno se dá zařídit i shellovým skriptem (kromě té spice konzole).
Problém, jaký řeší autor dotazu je pro mne naprosto triviální.Z popisu problému mi ani z daleka nepřijde jasné, že je problém v libvirtu.
qemu-system-x86_64 -daemonize -machine accel=kvm -name git -cpu kvm64 -M pc-q35-2.6 -m 2048 -spice port=4001,password=heslo -vnc :1,password -qmp telnet:localhost:12001,server,nowait -monitor telnet:localhost:11001,server,nowait -incoming tcp:0:14001 -device virtio-scsi-pci -drive file=rbd:onepool/git:id=libvirt:key=AQAqW4RWZN7EBRAAKNx6v8upPJw99S1/UdG3pQ==:auth_supported=cephx\;none:mon_host=host1,if=none,index=0,id=ceph.0,cache=none,media=disk,format=raw -device scsi-hd,drive=ceph.0 -netdev tap,id=tap.0,ifname=interni-git,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:00:40:01,netdev=tap.0 -netdev tap,id=tap.1,ifname=main-git-1,script=/etc/openvswitch/ovs-ifup,downscript=/etc/openvswitch/ovs-ifdown -device virtio-net-pci,mac=ba:ba:ba:02:40:01,netdev=tap.1 -serial file:/var/log/git.serialKdo by se s tím ťukal, že? Ovšem přidat další blokové zařízení (drive) nebo síťovku (nic), znamená jen drobnou změnu v konfiguráku git.conf, který jsem uvedl v příspěvku výše. Skript se umí sám distribuuovat na všechny hostitele – a pochopitelně také zobrazovat rozdíly v konfiguračních souborech, když na to přijde. A když potřebuji odzkoušet nějaké parametry qemu, či přidat něco atypického, mohu zneužít proměnnou cpu, pokud se mi to nechce rovnou implementovat. Mně na libvirtu vždycky vadilo právě to zpoždění. A vlastně mi to zpoždění vadí i u distribuční verze qemu, protože obvykle ještě neměla podporu toho co jsem potřeboval. Takže si kompiluji jen jeden balík a když nastane chyba, tak ihned vím kde a jak ji hledat. Svoje řešení ale nikomu nevnucuji. Skript mám především pro svou potřebu – bohužel prozatím ve stavu, kdy se ho neodvažuji dát veřejně v plen - mraky komentářů, kontrolních zpráv, slepých kousků kódu a pokusných funkcionalit. Aktuálně má asi 4 tisíce řádků (včetně dokumentace, která je v tom) zbývá doladit hromadné migrace, protože jsem nedávno integroval věci o které se dřív staral pacemaker, jako např. banování a prioritizace strojů a virtuálů a je třeba to zdokumentovat, než se mi to vykouří z hlavy. A v plánu mám další věci, které má libvirt pochopitelně dávno vyřešené (teda si to alespoň myslím), ale budu to muset dát na chvíli zase k ledu, protože za tohle mě zrovna neplatí.
Tiskni
Sdílej: