Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
po zapnuti pocitace se mi objevi start linux a pak obrazovka a tam : localhost login:root (automatic login) a podtim root@localhost 1 poradite mi jak to rozbehnout?
Přijde mi, že to funguje — přesně tak, jak to Acer nainstaloval. (Fakt nevím, proč tohle Acer dělá, ale na tomhle asi není co dalšího rozbíhat.)
…stahl jsem si a vypalil…
Vypalování je nesmysl z minulé dekády. Na takové věci je flashdisk. ISO obrazy od všech rozumných distribucí (například Fedora, Arch) budou fungovat bez nejmenších problémů také z flashdisku a na UEFI. Zejména pokud člověk těch live distribucí chce zkusit několik, vypalovat něco je po všech stránkách ztráta (času, médií, úsilí).
…ubuntu 16.04…
Ouha, chyba. Je rok 2017, takže něco, co se jmenuje 16, by už samo o sobě mělo vyvolávat podezření. Ubuntu je jedna z nejčastějších příčin okamžitého návratu zpět k odpudivým proprietárním systémům. Pokud chce člověk prvotřídní svobodný desktop, který okamžitě funguje na UEFI se striktním SecureBootem, který je snadno ovladatelný a přizpůsobitelný a který má aktuální software, prvotřídní balíčkovací systém, skvělé zabezpečení (od začátku funkční SELinux) a spoustu dalších vymožeností, jasnou volbou je Fedora s KDE. Tady je ke stažení a tohle je ten správný link na 64-bitový obraz. Už samotný instalační obraz nabootuje do plnohodnotného grafického prostředí, kde si člověk může spoustu věcí vyzkoušet před instalací.
…32bit…
Fujble. Proč? Opravdu je rok 2017. 32-bitové varianty budou mít už dnes zásadní problém s dostupností software a nesmyslná a zásadní omezení kolem adresního prostoru. Spousta distribucí brzy přestane 32-bitové verze podporovat a vydávat. Instalovat zbytečně 32-bitovou verzi je zaručený způsob, jak se střelit do nohy. Doporučení: Jedině 64-bitové verze, jedině UEFI atd.
Vypalování je nesmysl z minulé dekády. Na takové věci je flashdisk. ISO obrazy od všech rozumných distribucí (například Fedora, Arch) budou fungovat bez nejmenších problémů také z flashdisku a na UEFI. Zejména pokud člověk těch live distribucí chce zkusit několik, vypalovat něco je po všech stránkách ztráta (času, médií, úsilí).
Pochybujem, že všetky pc vedia boot z USB lepšie ako CD/DVD
…ubuntu 16.04…Ouha, chyba. Je rok 2017, takže něco, co se jmenuje 16, by už samo o sobě mělo vyvolávat podezření. Ubuntu je jedna z nejčastějších příčin okamžitého návratu zpět k odpudivým proprietárním systémům. Pokud chce člověk prvotřídní svobodný desktop, který okamžitě funguje na UEFI se striktním SecureBootem, který je snadno ovladatelný a přizpůsobitelný a který má aktuální software, prvotřídní balíčkovací systém, skvělé zabezpečení (od začátku funkční SELinux) a spoustu dalších vymožeností, jasnou volbou je Fedora s KDE. Tady je ke stažení a tohle je ten správný link na 64-bitový obraz. Už samotný instalační obraz nabootuje do plnohodnotného grafického prostředí, kde si člověk může spoustu věcí vyzkoušet před instalací.
Ano je rok 2017 ale to neznamená, že každí chce system, ktorý je ohnutý na obraz výrobcu.Selinux len zvyšuje riziko hazardného správania užívateľa alebo roota.
Pochybujem, že všetky pc vedia boot z USB lepšie ako CD/DVD
Je rok 2017. (Že musím v podstatě každý rok opakovat, který je rok, to už mě i trochu unavuje…) Tahle^^^ pochybnost patří asi tak 15 let do minulosti.
Já třeba zase pochybuju, že všechny počítače mají nějakou historickou mechaniku a že z ní dokážou bootovat tak dobře jako z USB disku.
Ano je rok 2017 ale to neznamená, že každí chce system, ktorý je ohnutý na obraz výrobcu.Selinux len zvyšuje riziko hazardného správania užívateľa alebo roota.
Tohle je ale nesmyslný žvást. Několik analogií: Bezpečnostní pás zvyšuje riziko riskantního řízení. Cyklistická helma zvyšuje riziko nebezpečné jízdy na kole. Dětská autosedačka zvyšuje riziko nebezpečného řízení s dětmi v autě.
Opravdu tomuhle^^^ věříš, nebo jsi to myslel jen tak z legrace? Není náhodou lepší ten bezpečností pás, helmu a dětskou atosedačku prostě používat?
Vypalování je nesmysl z minulé dekádyDovolil bych si trochu se ohradit na toto téma: Zažil jsem kdysi nějaké útoky na můj stroj (opakované, dva těsně po sobě), kdy jsem měl spuštěnou Live distribuci z DVD a zasunutou USB flash pouze na data ze session, což si útočníci nějak nezjistili a první co udělali bylo, že šli po té flash a zlikvidovali v ní mikrořadič (byl to útok s cílem umlčet mi stroj a oni si v tu chvíli evidentně mysleli, že z té flashky jedu celý systém; jako předvoj byl na dálku smazaný MBR na syst. disku, proto jsem jel z toho DVD... Šlo to z nějaké IP z Ameriky z "hostingu", který "hostoval" právě jen tu jednu IP, vysvětlím dále). Naštěstí to byla čtečka s vloženou kartou, takže čtečka sice přestala fungovat, ale k datům na kartě jsem se dostal později z jiné čtečky - nicméně byl jsem v tu chvíli hodně rád, že mám mechaniku a jedu z vypáleného uzamčeného DVD a že to nejsou profíci, ale spíš asi nějací klikači zneužívající někým jiným vytvořený nástroj. A kdyby se někdo ptal proč tak mu odpovím, že jsem se znelíbil nějakým cenzorům - vychovávačům mladých z nějaké "neziskovky" na pozadí jednoho specifického serveru (NDR), a to svým svobodně projeveným (samozřejmě odlišným než na tom serveru "oficiálním") názorem. Je to už pár let, ale dneska ten samý přístup vidíme často i v mainsteeamu, takže jsem považoval za důležité upozornit na to, že věci - vč. těch technických - můžou být někdy trochu jinak a že se to může i dost hodit (i když je to trochu mimo téma vlákna, za což se omlouvám). Takže dnes téměř všechny (i nevinné) servery mají každý na pozadí minimálně jednu skupinu ideologických dozorců - takže je dobré to vědět.
něco, co se jmenuje 16, by už samo o sobě mělo vyvolávat podezření.Ubuntu 16.04.3 je z 3.8.2017... a samozrejme aktualizace ten system dostava a bude dostavat do roku 2021 (netvar se ze kazdej potrebuje novou verzi SW, jsou lide co vyzaduji stabilitu a 5letou LTS podporu co maji u Ubuntu)
Ubuntu je jedna z nejčastějších příčin okamžitého návratu zpět k odpudivým proprietárním systémům.prestan se zas chovat jako dement Andreji, protoze takoveto (jako tvoje) dementske chovani je tou nejcastejsi pricinu odchodu
Možná to byla jediná stížnost právě proto, že si tam skoro każdý uživatel vzápětí nainstaloval jinou distribuci a na Linpus s chutí zapomněl.
Otázka, proč tohle výrobci dělají, mě sice fakt zajímá, ale ne zas tolik, abych měl chuť s nimi komunikovat.
Třeba Dell nabízí některé stroje s Ubuntu. K tomu samozřejmě můžu mít a mám výhrady, ale pořád to dává stokrát lepší smysl než Linpus nebo podobný paskvil. Ubuntu je totiž dobře známá, často používaná a zdokumentovaná distribuce, je jasné, kde se na to sežene software, jak se to dá či nedá upgradovat, co se na tom dá či nedá dělat, jak to asi bude v budoucnu s podporou atd. Ve srovnání s tím je Xandros nebo Linpus dost na houby.
Zase ses projevil jako klasický béčkový křikloun bez schopnosti argumentovat. Gratuluji. Jako obvykle, klasický kátřidar. Tvé výkřiky jsou tak ubohé, až je to k smíchu.
Pro původního tazatele: Pokud nechceš ztrácet čas s touhle sortou lidí, je vhodnoé se Ubuntu vyhnout obloukem a zkusit rozumnou distribuci typu Fedora.
Ale ano, teoreticky. Výše jsem už zmiňoval Xandros, což byl další podobný sajrajt v minulosti, který (stejně jako Linpus) odlákal spoustu uživatelů od Linuxu, protože si tenkrát koupili některý z prvních Asusů EEE, něco od toho Linuxu čekali, jenže houby. (Do týdne tam měli kradené Shitdows XP.)
Pofiderní derivát nějaké distribuce prostě není něco, co bych doporučil začátečníkovi. Linpus je mrtvý projekt bez šance na bezproblémový upgrade na současnou Fedoru! Dát něco takového na prodávané počítače je od výrobce sprosťárna. Linpus je další chcíplá snaha udělat ze svobodného desktopu něco náramně komerčního.
Sorry jako; nějak jsem přehlédl tu záplavu návodů a „howto“, jak přejít z Linpusu na Fedoru bez reinstalace… Asi se někde schovávají.
Tiskni
Sdílej: