V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
/sbin -- programy důležité pro běh systému /bin -- "důležité" programy /lib -- knihovny /usr/bin -- programy pod správou správce balíčků /usr/sbin -- programy pod správou správce balíčků /usr/lib -- knihovny pod správou správce balíčků /usr/local/bin -- programy mimo správu správce balíčků /usr/local/sbin -- programy mimo správu správce balíčků /usr/local/lib -- knihovny mimo správu správce balíčků /usr/share -- "sdílená data" (obrázky, zvuky, ...) ~/.* -- programy konkrétního uživatele (a jeho data, ...)
whereis
nijak nesouvisí s nainstalovanými balíčky. Ten jen koukne do $PATH (a pár dalších cest) a řekne, kde ta spustitelná binárka či skript je.
# zobrazeni vsech nainstalovanejch balicku dpkg -l # vyfiltrovani jen konkretniho balicku dpkg -l | grep nazevbalicku
# vyhledani konkretniho souboru ze vsech nainstalovanejch balicku dpkg -S soubor # vyhledani konkretniho souboru v konrkretnim adresari, ze vsech nainstalovanejch balicku dpkg -S adresar/soubor
napr. jsem zadal "whereis openssh" a nic to nenaslo, dal jsem tedy openssh nainstalovat a probehla reinstalace, tedy to bylo jiz nainstalovano. V cem je problem / rozdil ? U vetsiny se vse ukaze koretkne...Aby ti to něco našlo na dotaz
whereis openssh
, musela by v tvojí distribuce existovat binárka, man stránka nebo zdroják s tímto jménem na nějakém standardním místě. To ale nemusí mít nic společného s tím, jestli je v systému nainstalovaný balíček stejného jména. Zkus se místo toho podívat, co vypíše whereis ssh
.
Jak už tu ale pár lidí psalo, na zjištění, zda je v systému nainstaovaný nějaký balíček je nejlepší použít nástroje balíčkovacího systému.
Tiskni
Sdílej: