Patchouli je open source implementace EMR grafického tabletu (polohovací zařízení). Projekt je hostován na GitLabu.
Český Nejvyšší soud potvrdil, že česká právní úprava plošného uchování dat o elektronické komunikaci porušuje právo Evropské unie. Pravomocným rozsudkem zamítl dovolání ministerstva průmyslu a obchodu. To se teď musí omluvit novináři Českého rozhlasu Janu Cibulkovi za zásah do práv na ochranu soukromí a osobních údajů. Ve sporu jde o povinnost provozovatelů sítí uchovávat údaje, ze kterých lze odvodit, kdo, s kým a odkud komunikoval.
Google bude vydávat zdrojové kódy Androidu pouze dvakrát ročně. Ve 2. a 4. čtvrtletí.
Bezpečnostní specialista Graham Helton z Low Orbit Security si všímá podezřelých anomálií v BGP, zaznamenaných krátce před vstupem ozbrojených sil USA na území Venezuely, které tam během bleskové speciální vojenské operace úspěšně zatkly venezuelského diktátora Madura za narkoterorismus. BGP (Border Gateway Protocol) je 'dynamický směrovací protokol, který umožňuje routerům automaticky reagovat na změny topologie počítačové sítě' a je v bezpečnostních kruzích znám jako 'notoricky nezabezpečený'.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,58 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,32 %. Procesor AMD používá 67,43 % hráčů na Linuxu.
V Las Vegas probíhá veletrh CES (Consumer Electronics Show, Wikipedie). Firmy představují své novinky. Například LEGO představilo systém LEGO SMART Play: chytré kostky SMART Brick, dlaždičky SMART Tagy a SMART minifigurky. Kostka SMART Brick dokáže rozpoznat přítomnost SMART Tagů a SMART minifigurek, které se nacházejí v její blízkosti. Ty kostku SMART Brick aktivují a určí, co má dělat.
Vládní CERT (GovCERT.CZ) upozorňuje (𝕏) na kritickou zranitelnost v jsPDF, CVE-2025-68428. Tato zranitelnost umožňuje neautentizovaným vzdáleným útočníkům číst libovolné soubory z lokálního souborového systému serveru při použití jsPDF v prostředí Node.js. Problém vzniká kvůli nedostatečné validaci vstupu u cest k souborům předávaných několika metodám jsPDF. Útočník může zneužít tuto chybu k exfiltraci citlivých
… více »V úterý 13. ledna 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 5. Mobile Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a související infrastrukturu. Akci pořádá David Heidelberg.
… více »Už je 14 dní zbývá do začátku osmého ročníku komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí CSNOG 2026. Registrace na akci je stále otevřená, ale termín uzávěrky se blíží. I proto organizátoři doporučují, aby se zájemci přihlásili brzy, nejlépe ještě tento týden.
… více »Rok 2026 sotva začal, ale už v prvním týdnu se nashromáždilo nezvykle mnoho zajímavostí, událostí a zpráv. Jedno je ale jisté - už ve středu se koná Virtuální Bastlírna - online setkání techniků, bastlířů a ajťáků, kam rozhodně doražte, ideálně s mikrofonem a kamerou a zapojte se do diskuze o zajímavých technických tématech.
Dějí se i ne zcela šťastné věci – zdražování a nedostupnost RAM a SSD, nedostatek waferů, 3€ clo na každou položku z Číny … více »Po přečtení nějaké té dokumentace jsem se rozhodl zkusit zprovoznit NFS ve virtuálboxu. Předesílám, že tohle je můj první serverový pokus. Jel jsem podle tohoto článku Server je ve virtuálním Opensuse a chci k němu připojit Windows 10 Pro, která jedou na železe - fungují jako hostitelský systém. Zatím jsem udělal následující: Doinstaloval jsem NFS server na virtuálku s OpenSuSe balíček nfs-kernel-server Potom jsem spustil tyto služby
Na Windows jsem povolil NFS Potom jsem si na serveru v adresáři mnt vytvořil podadresář sdílení a pomocí příkazu chmod 755 jsem mu přidělil práva. Následně jsem v adresáři /etc/ našel soubor exports a upravil jsem ho do tohoto tvaru: /mnt/sdileni/ 192.168.32.254 (rw,sync,no_root_squash,)
/mnt/sdileni je cesta ke sdílenému adresáři na nfs serveru, následuje ip adresa klientarw by mělo být nastavení práv pro sdílený adresář s povolením čtení i zápisuno_root_squash Povoluje přístup jako root?Potom jsem tento soubor uložil a zadal příkaz exportfs -a. Ve výstupu byla celá řada varovných a chybových hlášek.
exportfs -a
No options for /mnt/sdileni/ : suggest (sync) to avoid warning exportfs: /etc/exports [2]: Neither subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export ":/mnt/sdileni/". Assuming default behaviour ('no_subtree_check').
NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x exportfs: No host name given with 192.168.32.254 (rw,sync,no_root_squash,), suggest *(rw,sync,no_root_squash,) to avoid warning exportfs: /etc/exports [3]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export "*:192.168.32.254". Assuming default behaviour ('no_subtree_check'). NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x exportfs: Failed to stat 192.168.32.254: No such file or directory exportfs: No host name given with /mnt/sdileni
(ro,sync,wdelay,hide,nocrossmnt,secure,root_squash,no_all_squash,no_subtree_check,secure_locks,acl,anonuid=65534,anongid=65534,sec=sys,ro,secure,root_squash,no_all_squash), suggest *(ro,sync,wdelay,hide,nocrossmnt,secure,root_squash,no_all_squash,no_subtree_check,secure_locks,acl,anonuid=65534,anongid=65534,sec=sys,ro,secure,root_squash,no_all_squash) to avoid warning
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: