Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ftp:x:1001:1001:,,,:/home/ftp:/bin/falsea i přesto je v auth.log toto
May 2 16:09:17 mail sshd[23136]: Accepted password for ftp from 213.233.103.232 port 21798 ssh2 May 2 16:09:17 mail sshd[23136]: pam_unix(sshd:session): session opened for user ftp by (uid=0) May 2 16:09:17 mail systemd-logind[674]: New session 634 of user ftp.Můžete mi někdo prosím poradit, kde hledat, jak je možné, že se na tohoto uživatele připojil? Děkuji.
Řešení dotazu:
Ak tam nemáš uhadnutelné heslo, tak to vidím na hack cez nejakú zraniteľnosť. Keďže existujú zraniteľnosti, ktoré dokážu dať roota komukoľvek. Či je to tvoj prípad to neviem.
Taktiež neviem o akého útočníka ide, to znamená, že je ťažke posúdiť či tam nie je aj nejaká logicka pasca. Záleži čo tam máš za data.
hlavně shell má /bin/falseTo není žádné hlavně, výchozí shell není žádná bezpečnostní ochrana. Výchozí shell pouze říká, co se má spustit, pokud uživatel neřekne jinak – a útočník samozřejmě zvolí ke spuštění něco, co on potřebuje.
uživatel ftp má nastavené nějaké heslo, ani nevím jakéKdyž nevíte, jaké má heslo, nemůžete vědět, zda je bezpečné. A opravdu potřebujete mít na
sshd
povolené přihlášení heslem? Nebylo by lepší povolit jen přihlášení klíčem?
root 1728 0.0 0.2 12112 4364 ? Ss kvě02 0:00 pure-ftpd (SERVER)Debian, jessie
May 2 16:09:17 mail sshd[23136]: Accepted password for ftp from 213.233.103.232 port 21798 ssh2nevypadá na to, že by se na uživatele
ftp
nedalo přihlásit heslem. Se zbytkem souhlasím.
Riadok:uživatel ftp má nastavené nějaké heslo, ani nevím jakéKdyž nevíte, jaké má heslo, nemůžete vědět, zda je bezpečné.
ftp:x:1001:1001:,,,:/home/ftp:/bin/falsepodľa mňa, nehovorí, že ftp má heslo. U mňa ten riadok vyzerá rovnako. Ale v /etc/shadow mám:
ftp:*:9797:0:::::To je východzí stav po inštalácii. A shadow hovorí:
If the password field contains some string that is not a valid result of crypt(3), for instance ! or *, the user will not be able to use a unix password to log in (but the user may log in the system by other means).Btw, mňa tam skôr udivuje to
session opened for user ftp by (uid=0)Prečo je tam "uid=0" ?
U mňa ten riadok vyzerá rovnako.Keď čítam komentár od bigBRAMBOR-a, tak: áno UID 1001 je divné. Ja mám
ftp:x:14:50::/home/ftp:/bin/falseči to tam dá inštalácia ftp servera alebo niečo iné - to záleží od distribúcie.
Btw, mňa tam skôr udivuje toTo je v pořádku.session opened for user ftp by (uid=0)Prečo je tam "uid=0" ?
sshd
běží pod root
em, aby mohlo dělat su
na libovolného uživatele. Tj. máte proces sshd
s uid=0
(to je ten údaj v závorce), který (doufejme) po autentizaci uživatele otevřel sezení pro uživatele ftp
.
Proč máš povolené přihlašování heslem? To je rizikový nesmysl, který je příčinou (skoro) všeho zla na světě. Zakaž přihlašování heslem a bude po problémech.
PasswordAuthentication no ChallengeResponseAuthentication no KbdInteractiveAuthentication no
Pamatuju si správce sítě, který dokonce pravidelně kontroloval skriptem všechny místní počítače, zda náhodou nemají SSH server s autentifikací heslem, a které takovou holou zadnici měly, ty automaticky odpojil od sítě (což jde s povinným 802.1x snadno), dokud jejich provozovatelé nezjednali nápravu. A tak to má být!
Kdysi jsem si nainstaloval server a na tuhle podstatnou věc jsem zapomněl. Další den jsem se díval na logy a bylo jich podezřele mnoho, což většinou naznačuje, že něco nefunguje dobře a loguje to spoustu zoufalých zpráv. Inu, byly tam (hrubým odhadem) asi tři milióny pokusů o přihlášení přes SSH za den, ze spousty různých rozsahů adres atd. Celkem netriviální počet pokusů každou sekundu a docela systematický slovníkový útok.
Zkrátka, přihlašování heslem prostě NE.
No a když není povoleno heslo, nemá cenu ho dál zkoušet.Pro autory některých robotů je i to bohužel příliš sofistikovaná úvaha. Ale proč by šetřili zdroje, když nejsou jejich, že…
To v dobe perzistentnich rootkitu neni dost paranoidni. Kdo vi, v kterem radici mu ted sidli jaka breberka. Hacknuty server je treba odvezt do srotu!
:)
To by byla chyba.
Sice nemám čas ani chuť na experimenty, ale za odvoz jsem ochotný si ten server vzít na testovací účely, jestli je na něm vše OK. Po testech (odhadem 3-5 let) ho samozřejmě vrátím, i s výsledky.
Jinak napadený server -> automaticky kopie disku pro studijní účely (kde udělali soudruzi chybu, jak si vedl haker-kraker) -> reinstall.
Tiskni
Sdílej: