Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
ja bych potreboval otestovat jak se chova VoIP, zda je zasadni vliv na zvuk, stabilitu
Jestli vás to zajímá kvůli VoIP, tak tam je zrovna propustnost celkem nezajímavá, VoIP typicky negeneruje moc velké datové toky. Mnohem víc vás bude zajímat ztrátovost paketů, latence (zpoždění) a jitter (jak to zpoždění kolísá). Takže nakonec můžete zkusit starý dobrý ping
, jen bych doporučil zkusit to s různými velikostmi (parameter -s
), ne jen s tou defaultní, která moc malá, aby to simulovalo reálný provoz.
Měl byste si nejdřív ujasnit, do vlastně chcete testovat. Předpokládám, že "lokální síť" bude nejspíš gigabitový ethernet, takže pokud s ním není něco hrubě v nepořádku, rychlost bude prostě gigabit minus nějaká režie (při MTU 1500 se dá očekávat ~114 MB/s nebo ~119 MB/s podle toho, čemu jste zvyklý říkat "mega"). Pokud s tou sítí něco v pořádku není, pak "rychlost" stejně není ta metrika, která by vás měla zajímat, spíš ztrátovost a/nebo latence.
Pokud vás zajímá, jestli to "utáhne" linuxová implementace, tak s běžným dnešním procesorem na nepříliš zatíženém stroji není problém ten gigabit nasytit i když povypínáte GSO, GRO a možná dokonce i checksum offloading (za ten jediný bych ruku do ohně nedal, to už je dost silné kafe).
Webový server bych do toho nezatahoval, na tyhle věci se spíš hodí netperf nebo iperf. Pokud na tom trváte, tak si buď vytvořte dostatečně velký soubor na tmpfs nebo použijte cgi script, který bude chrlit ty nuly (nebo pořád dokola posílat nějaký předalokovaný blok pseudonáhodných dat).
nebo použijte cgi script, který bude chrlit ty nulyDiky za nakopnuti. To je ono... cgi skript s obsahem:
#!/bin/bash echo cat /dev/zeroNavic cgi umi i busybox httpd (cgi skript musi byt v adresari s nazvem cgi-bin ktery se nachazi v /home/u1/httpd/ a mit nastaveno chmod 700 null):
busybox httpd -p 2000 -f -vv -h /home/u1/httpd/No a nasledne na "druhem konci dratu":
wget http://ip.ad.re.sa:2000/cgi-bin/null -O /dev/nullTaky diky za ping s nastavenim velkych paketu (parametr -s) az 65000.
Tiskni
Sdílej: