Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
rsync
nic neobnovuje, rsync
jenom synchronizuje dva stromy souborového systému. Tj. kdybyste spustil synchronizaci ze zálohy do nějakého cílového souborového systému, rsync
tam prostě bude kopírovat adresáře a soubory tak, jak jsou ve zdrojovém souborovém systému. Když nějaký adresář nebude existovat, tak ho vytvoří, když bude existovat, nastaví mu (v závislosti na konfiguraci rsync
u) metadata jako vlastníka, oprávnění apod.
Pokud byste tedy chtěl při obnově zachovat přípojné body, musíte je nejprve na cílovém systému ručně vytvořit.
Navíc mi připadá trochu zvláštní zálohovat kompletní strom (doufám, že aspoň bez /dev, /proc, /tmp, /sys a dalších proměnlivých adresářů). Spíš bych zálohoval zvlášť uživatelská data (/home
), protože tam dává smysl držet i historii, zvlášť aplikační data (/var
), případně také s historií, zvlášť konfiguraci (/etc
). Aplikace také můžete zálohovat, případné obnova ze zálohy by byla rychlejší, než nová instalace, i kdybyste jí měl zautomatizovanou. Ale když to máte vše v jednom, máte ta data svázaná se současnou instalací, a budete mít problém v případě, že byste se rozhodl třeba vše přenést na nový stroj a zároveň s tím nainstalovat systém od začátku (třeba přejít na jinou distribuci nebo na jinou architekturu).
Co je spatně na zálohování celého stromu?Pro zálohování různých dat se hodí různé způsoby zálohování. Např. uživatelská a aplikační data budete chtít uchovávat i s historií, uchovávat historii operačního systému je zbytečné.
Rsync má skriptem definováno, co nemá kopírovat, takže při požadavku migrace na nový stroj, je snadné ty vámi uváděné adresáře z obnovy vyloučit.Vyloučit nějaká data z obnovy je možné, ale k čemu je dobré zabírat jimi místo na zálohovacím médiu, když je pak stejně nepoužijete?
Jinak těch důležitých adresářů k záloze je daleko více... např. srv/www/htdocs pro webhosting, /usr/local/ pro serverové aplikace, /var/lib/ pro databázi MySQL a jiné...To jsou aplikační data. Správce samozřejmě musí vědět, kde má aplikační data uložená.
Tiskni
Sdílej: