Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj,
pomalu mi odchází ASUS Transformer a hledám za ně náhradu, ale už ne s Androidem, ale s normální architekturou a normálním systémem. Chtěl bych něco s oddělitelnou klávesnicí, co mohu používat jako malý notebook nebo jen jako tablet. Nemusí to mít převratný výkon, ale ocenil bych kvalitní konstrukci a dobrý displej.
Samozřejmě na tom chci provozovat Linux. Ideálně openSUSE Tumbleweed, ale ono asi bude spíš záležet na jádru... Všechny modely, které mě zaujaly mají Intel Atom x5-Z8350 Cherry Trail. Asi špatně hledám, ale nedaří se mi najít
Zatím se mi líbí (sestupně):
Zajímá mě, zdali má někdo s něčím takovým praktické zkušenosti co se týče provozu Linuxu i kvality samotného HW. Jak funguje dotyková obrazovka (aplikace jako Firefox, Okular, LibreOffice, ...), rotace dotykové obrazovky, atd. Zvuk nebo webkamera mě moc nezajímají.
Řešení dotazu:
Jedna negativní zkušenost: Acer Aspire 10E.
efivars
, a hledá se vždy tam, kde ho měly Windows.xinput --set-prop
", zatím jsem neměl čas zjistit proč.Ano, openSUSE. Původně 13.1, ale nezkoušel jsem přesvědčit instalátor ke spolupráci s 32-bitovým UEFI, prostě jsem tam za pomoci nějaké specializované live distribuce natvrdo nakopíroval systém odjinud a pak rozchodil bootloader. Později jsem přešel na Tumbleweed, jádro většinou z Kernel:HEAD
(příští týden chci zkusit 4.18-rc1).
Ale nemám moc času si s tím hrát, takže poslední dobou spíš jen jednou za 2-3 měsíce zkusím nabootovat, udělat update a podívat se, co se změnilo.
Sháněli jsme něco podobného a narazili jsme na Acer Switch Alfa 12. Pod Fedorou to jede naprosto out of the box včetně gyro a senzoru na světlo.
iio-sensor-proxy
sice korektně detekuje orientaci displeje, ale nenašel jsem, jak to otáčet automaticky. Ručně to není problém. Největší problém je samozřejmě s aplikacemi jako takovými. Dolphin se dvěma panely na malém displeji už je na dotyk trochu limitní. Firefox chápe šmatlání jako výběr textu (Vivaldi jako posun), atd.
K tomu mám dualboot s Adroidem, ve kterém se přeci jenom lépe čte a tak. Předchozí verze (7.1-r2) měla starší jádro, kde nešel zvuk, stav baterie, blblo uspávání a jas displeje. Aktuální verze se zdá být v pohodě. Jinak je to klasický Android.
Co se týče HW, tak displej by mohl být lepší, jak do kvality kresby, tak do citlivosti dotyku. Zvuk je perfektní. Konstrukce by také snesla větší pevnost. Zvláště klávesnicový dock je dosti měkký. Ale účel to plně splňuje, celkově jsem s tím spokojen. Je to lehoučké a na baterii to vydrží dlouho.
Ten touchegg je docela dobrý, i když ten projekt nevypadá moc živě... S rotací ještě bude problém, nedaří se mi rozchodit kded-rotation
ani ScreenRotator
Ještě by to chtělo (ale to už bych asi chtěl moc, abych si mohl v GRUBu zvolit systém dotykově nebo pomocí tlačítek na regulaci zvuku. Mám heslo na start systému a tam to zobrazuje hezkou jednoduchou virtuální klávesnici. Ale to je vlastnost BIOSu. Třešničkou na dortu by byla možnost odemknout šifrovaný disk virtuální klávesnicí.
Tiskni
Sdílej: