Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
dd if=in_file of=out_file bs=1M count=50
dd if=in_file of=out_file bs=10M count=5
Ale druhy sposob menej zozerie systemovych prostriedkov (vykon). Pri druhom sposobe menej dochadza prepinani jadro/system. Lepsie sa pouzije cache. Lebo plati, cim vecsie bloku presuvas, tym je mensia rezia dat.
Pokial NFS pracuje na rezime malych bloko 500k, tak nestihne nieco to tak rychlo spracovat (lebo aj system musi nechat cas na vykonanie ukonu napr. zapis realne na disk, ostatny musia cakat).
Pri nts je dotazovanie client-server vecsie. ....
Pri nfp vies nastavit rychlost na servere/client aby nevytazoval az tak system, ze by brzdil druhych.
dd if=in_file of=out_file bs=1M count=50 dd if=in_file of=out_file bs=10M count=5
Na nahravanie nepouzivaj NFS, ale pouzi (s)ftp. Ma mensiu systemovu narocnost.
SFTP? To myslíte vážně?
Pri druhom sposobe menej dochadza prepinani jadro/system.
Kdybyste používal třeba 4KB bloky tak neřeknu. Ale takhle musím přemýšlet, jak asi máte rychlou síť a disky, aby těch 45 context switchů hrálo nějak významnou roli.
scp
na kopírování i mezi dvěma počítači propojenými přímo kabelem, obvykle proto, že je s tím nejméně práce (tedy pro mne). Ale určitě bych si netroufl to zdůvodňovat "menší systémovou náročností". :-)
atop
...ale NFS se nehodí ani pro jedno z toho.Nesouhlasím, produkční db (Oracle 12.2) jedeme přes NFS4.1 (2x10Gbit) pro cca 1k klientských procesů. IOPS nám na poli u DB leze na 5000
Tiskni
Sdílej: