Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Mam za domaci ukol udelat "aplikaci" v bashi. Jenze mi nejde vyresit vstup od uzivatele
Nize je uvedena funkce pomoci, ktere nacitam data zadana z klavesnice. Funkce dostava 3 parametry: Dotaz, Pozadovanou delku, Preddefinovanou hodnotu. Uzivatel zada sve jmeno a z nej se mu usekne alias. Pak zavolam funkci s parametry
vstup=$(UserInput "Zadej svoji prezdivku (preddefinovana je ${generatedAlias}: " 6 ${generatedAlias})
Navratova hodnota je bud zadana nova a nebo ponechana preddefinovana - stisknut enter. Problem nastava ve funkci na radku s podminkou
if, kde porovnavam delku vstupniho textu. Script skonci s hlaskou
[: 12: unary operator expected
, ale kdyz kod vykopiruju do samostatneho souboru bez funkce vsechno funguje.
Vseobecne jsem zjistil pri bastleni ze vetsina problemu je spojena s programem read. Kdyz ho dam do funkce tak mi nejde ani vystup na stdout pomoci echo. Chtel jsem mit v te funkci jeste podminku kdy pri zadani textu kratsiho nez pozadovana delka se vypise hlaske proc byl text neakceptovan. Vystup se nezobrazuje ale zobrazi se az ve chvili kdy dojde ke spravnemu nasteni a ukonceni funkce. Snad jsem vsechno popsal a najde se tu nekdo kdo bude ochotny pomoct.
function UserInput {
querystr=$1
lengthVal=$2
predefVal=$3
while [ 1 ]; do
read -p "$querystr" setVal
if [ ${#setVal} -ge ${lengthVal} ]; then
echo ${setVal}
break;
else
echo ${predefVal}
break;
fi
done
}
${#setVal}
expanduje na 12
, ale to není příčina té chyby. Opravdu jste poslal aktuální kód? Mně ten váš kód funguje, jak má.
Doporučuji ověřit, že skript začíná #!/bin/bash
.
Dále doporučuji používat [[ … ]]
namísto [ … ]
(vysvětlení třeba zde).
Další užitečná věc pro ladění skriptů je nastavit set -e -u
.
Zaprvé, zanedbávání uvozovek dá člověku rázně a nečekaně pěstí, když to nečeká. Bez uvozovek nemá smysl v Bashi programovat. Zadruhé, když je to Bash, není důvod používat klikaté konstrukty starodávného shellu; Bash má na většinu úkonů lepší prostředky. Zatřetí, smysl toho cyklu mi uniká. Je tam podmínka, kde se v každé možné větvi volá break
. Tam cyklus nemá smysl. (V Bashi se nekonečný cyklus vyrobí nejsnáze pomocí for ((;;)); do :; done
, ale jak říkám, cyklus tady nemá smysl.)
UserInput() { local -r querystr="$1" local -ri lengthVal="$2" local -r predefVal="$3" local setVal read -p "$querystr" setVal if ((${#setVal} >= lengthVal)); then echo "$setVal" else echo "Délka zadaného řetězce '${setVal}' (${#setVal})" \ "je kratší než ${lengthVal} -> volím implicitní hodnotu" \ "'${predefVal}'." 1>&2 echo "$predefVal" fi } generatedAlias="blah-${RANDOM}" vstup="$(UserInput \ "Zadej svoji přezdívku (předdefinovaná je '${generatedAlias}'): " \ 6 "${generatedAlias}")" echo "Proměnná 'vstup' má hodnotu '${vstup}'."
Tiskni
Sdílej: