Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tento dotaz se týká USB externích disků, USB flash disků a jiných nepálicích nosičů.
Některé operační systémy mají takovou blbou vlastnost, že když zastrčím to medium, tak mi ten počítač na to medium sám od sebe něco uloží, o co vůbec nestojím, a třeba ikdybych vůbec nic nedělal. Například nějaké blbosti ohledně osahávání nosiče, jako složka Systém Volume Information (v ni IndexerVolumeGuid*, WPSettings.dat*), ._*, ._autorun.inf*, .DS_Store*, ._icon.ico*, .VolumeIcon.icns*, a podobné věci. Nebo když z toho media mažeme zbytečné soubory, tak se nám na tm nsiči vyrbí něco jak odpadkový koš a do toho se ty mazané věci umístí
Jaké to všchno může mít pro nás nevýhdy: Jednak vzniká neořádk na nosiči; jednak se nám ubírá místo na nosiči; a jednak se nosič zbytečně opotřebovává (což se týká především flash disků) přebytečným zapisováním.
Zajímalo by mě, co bych měl dělat, kdyby operační systém trpěl těmi nechtěnými zápisy a kdybych zrovna měl externí nosič plný a chtěl bych z něj vymazat zbytčnosti, abych si uvolnil místo a mohl na něj něco uložit. To asi nepůjde, protože se mi na tom nosiči vyrobí něco jako odpadkový koš a do toho se mi ty odpadky nahážou. Nosič bude znovu plný a už na něj nic neuložím. Jak bych problém potom řešil?
A zajímalo by mě, jestli ty nežádoucí zápisy na externí nosič hrozí taky v Linuxu. Zatím se mi to v Linuxu nestalo (jenom ve Windows), ale nevím, jestli si můžu být jistý, když použiju jinou distribuci Linuxu nebo jiné vydání linuxové distribuce; jestli ty nechtěné zápisy někdy nehrozí. A kdyby k tomu v Linuxu někdy došlo, tak by mě zajímalo, jestli se to dá zlepšit nějakým nastavením a jak.
Tiskni
Sdílej: