V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
PLS - Jak by jste řešili start systému 32-bit nebo 64-bit instalovaných z jednoho USB flash disku?
Konkrétně se jedná o Slax.
Zatím jsem d...bilně překopírovával. Mohu použít dvě USB flašky, ale vzhledem k četnosti využití jde o nevhodné řešení.
Lze použít Grub2 zavaděč?
Jde o prvotní dotaz, než se pustím na slepou cestu.
Dík, další možnost. Něco obdobného jsem objevil:
YUMIAsi existuje spoustu řešení, jen najít jednoduchá, stabilní, osvědčená.
Boot and run Linux from a USB flash memory stickJe s podivem kolik 32bit kompů nadále běhá.
Nebuďme optimističtí. Na úřadech ve Švýcarsku v době kralování Windows XP a nástupu Windows 7 běžně užívali kompy s MS-DOS. Holt, mají administrativu, která neplýtvá.
from
. Takže teoreticky můžeš jeden slax nakopírovat do /slax-i386 a druhý do /slax-amd64. Pak posbírat konfiguraci grubu obou a sloučit ji do jednoho. Nejlépe ještě doplnit o podporu EFI. Mohlo by to fungovat celkem bez komplikací a flashka by mohla být použitelná i jako běžná flashka.
Zajímavější by mohlo být to zkombinovat ještě s instalačkou Debianu na samostatném oddíle. Možná pomocí chainload? (Kdyžtak pak prosím sepiš návod, už dlouho to mám na todo listu.)
menuentry "debian-9.3.0-amd64-netinst.iso" { set isofile="/boot/iso/debian-9.3.0-amd64-netinst.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/install.amd/vmlinuz live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live config. initrd (loop)/install.amd/initrd.img } menuentry "debian-live-9.3.0-amd64-xfce.iso(live)" { set isofile="/boot/iso/debian-live-9.3.0-amd64-xfce.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/live/vmlinuz-4.9.0-4-amd64 live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live config components quiet splash initrd (loop)/live/initrd.img-4.9.0-4-amd64 }a nekolik dalsich jinejch distribuci...:
menuentry "xubuntu-18.04-desktop-amd64" { set isofile="/boot/iso/xubuntu-18.04-desktop-amd64.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/casper/vmlinuz i8042.noloop=1 i8042.nomux=1 file=/cdrom/preseed/xubuntu.seed boot=casper quiet splash iso-scan/filename=$isofile locale=en_US.UTF-8 initrd (loop)/casper/initrd.lz }
menuentry "fedora-workstation-live-i386-24-1.2.iso" { set isofile="/boot/iso/fedora-workstation-live-i386-24-1.2.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/isolinux/vmlinuz root=live:CDLABEL=Fedora-WS-Live-24-1-2 rd.live.image iso-scan/filename=$isofile quiet initrd (loop)/isolinux/initrd.img }
menuentry "SystemRescueCD-x86-4.6.0" { set isofile="/boot/iso/systemrescuecd-x86-4.6.0.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/isolinux/rescue32 isoloop=$isofile setkmap=us dostartx initrd (loop)/isolinux/initram.igz }
menuentry "GPartedLive 0.32" { set isofile="/boot/iso/gparted-live-0.32.0-1-i686.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/live/vmlinuz i8042.noloop=1 i8042.nomux=1 live-media-timeout=3 fromiso=$device/$isofile boot=live union=overlay username=user config components quiet keyboard-layouts=en locales="en_EN.UTF-8" noswap noeject toram=filesystem.squashfs ip= nosplash gl_batch net.ifnames=0 initrd (loop)/live/initrd.img
menuentry "slax-32bit-9.6.6" { set isofile="/boot/iso/slax-32bit-9.6.6.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/slax/boot/vmlinuz vga=normal load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 from=$isofile initrd (loop)/slax/boot/initrfs.img } menuentry "slax-64bit-9.6.6" { set isofile="/boot/iso/slax-64bit-9.6.6.iso" loopback loop $isofile linux (loop)/slax/boot/vmlinuz vga=normal load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 from=$isofile initrd (loop)/slax/boot/initrfs.img }
Díky k3dAR za příspěvek
Se SLAX mi dual-boot s Grub2 nejde. Něco dělám blbě. Grub2 se rozběhne, nabídne se menu a potom konec. Už budu mít čas, zopakuji instalaci Grub2 a uvidím.
Dík. Ještě jsem nepřeinstaloval flešku. Nejsem zkušený s Grub2. Jde o celý výpis ze souboru grub.cfg?
Mám dotaz/prosbičku... Ještě užívám AntiX na další USB-flash, má bohatší 'vybavení' než Slax. Můžeš zkusit přidat do Grub2 ke Slax i AntiX?
Přikládám grub.cfg od mého AntiX.
Jestli to chápu správně, tak např. na externí disk zkopíruji ty obrazy, nějak tam přidám GRUB2, do jeho konfiguráku přidám ty jednotlivé příkazy a pak když budu chtít instalovat nějaký z těch systémů, nebo něco spustit, tak to v GRUBu vyberu a spustí se to, jo?
Tak to je skvělé!
A jak poznám, že mi to bude fungovat např. s Linux Mint? Mám jeho iso a co dál? Dá se to ověřit třeba nějak z terminálu?
Tiskni
Sdílej: