plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Zdravím,
flešky, které v Mintu vytvořím jako bootovací pak nejdou zformátovat. Vytvářím je vždy tak, že dám pravomyš na obraz a z kontextového menu vyberu buď "Otevřít s Zápis obrazu disku", nebo "Vytvořit spouštěcí (boot) USB klíčenku". Tak či tak pak fleška nejde zformátovat, ani smazat. Řešil jsem to vždy tak, že jsem ve Windows v příkazovém řádku vybral danou flešku a dal příkaz clean
. Během 3 vteřin byla fleška dostupná pro zformátování. V Linuxu se mi to ale nedaří. GParted jí odmítá zformátovat. Parted v terminálu taky - vypisuje různé chyby. dd if=/dev/zero of=/dev/sdX
se spustit dá, ale takhle to řešit nechci. Trvá to a ničí to flešku. Víte někdo jak na to?
Ještě dodám, že ten formátovač flešek to dělá tak, že na flešce udělá 2 oddíly. A s tím prvním jsou právě problémy. Parted jej nesmaže. Ten druhý ano. Pak mi ten první jde smazat v GParted, ale při pokusu o naformátování flešky GParted hlásí: "Deskriptor ovladače říká, že fyzická velikost bloku je 2048 bajtů ale Linux říká, že je to 512 bajtů.".
Řešení dotazu:
Parted v terminálu taky - vypisuje různé chyby. dd if=/dev/zero of=/dev/sdX se spustit dá, ale takhle to řešit nechci.Ano tak to dělám taky, ideální. Pokud jsou v MBR samý nuly, tak to zkousne libovolný program na nastavení partišen. Už jsem se setkal s tím, že některé tabulky rozdělení jinak byl problém smazat. Jen bych nastavil třeba bs=4MB a omezil na pár prvních megabajtů (bs=4MB count=1 stačí). GPT má ještě kopii tabulky na posledních pár sektorech (asi by to šlo spočítat a použít dd seek).
Takže jsem vytvořil flešku s Clonezillou a v terminálu pak dal:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdd bs=4MiB count=1 status=progress
Pak jsem spustil GParted a zkusil flešku zformátovat, ale napsalo to, že na sdd naní žádná tabulka oddílů. Ať jí vytvořím: Zařízení > Vytvořit novou tabulku oddílů. Tak jsem to udělal (msdos) a vyskočilo na mě tohle: "Partition(s) 1 on /dev/sdd have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use. As a result, the old partition(s) will remain in use. You should reboot now before making further changes." Klikl jsem na ignorovat, chvíli se něco dělo na pozadí a vyskočilo to na mě zase a pak se objevil oddíl s původním názvem.
Když tedy vytvářím bootovací usb disky, tak to v pohodě jde. Když ale chci flešku zformátovat, tak to v Linuxu nejde. To budu fakt muset i nadále pokaždé spouštět Windows?
mount
jestli není na tom disku něco někam připojeno. Protože systém hlásí že je to používané. A pokud je tak to unmountni.
Jak už bylo řečeno stačí přepsat pouze začátek pomocí dd nulama a pak už tam půjdou vytvořit oddíly.
To mě taky napadlo. Zapomněl jsem ale na status=progress
a tak jsem chvíli počkal a pak zmáčkl ctrl c
. Vynulovalo to asi prvních 70 MiB, ale stejně fleška pak zformátovat v GParted nešla. Nechápu.
Jinak flash se dá používat i bez oddílů. (fs přímo na /dev/sdX)
Ty oddíly tam právě vytvoří ty 2 aplikace na vytváření USB bootovacích dísků v Mintu.
mkfs
. Kde to zahlásilo něco co nemůžeš?
Takže v terminálu:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=4MiB count=1
V GParted pak: Zařízení > Vytvořit tabulku oddílů. A pak to jde zformátovat. Když přeskočím vytváření tabulky oddílů a dám rovnou zformátovat, tak mě to k tomu vytvoření vybídne, ale pak to hází chyby.
Díky všem
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=4MiB count=1dát ješte
sudo partprobe /dev/sdX(nebo flashku vyndat, počkat a za chvíli ji zastrčit do jiného USB portu) aby si kernel znovu načetl tu přepsanou tabulku oddílů.
~$ sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdb bs=4MiB count=1 1+0 záznamů přečteno 1+0 záznamů zapsáno 4194304 bajtů (4,2 MB, 4,0 MiB) zkopírováno, 0,00219413 s, 1,9 GB/s ~$ sudo partprobe /dev/sdb Error: Partition(s) 1 on /dev/sdb have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use. As a result, the old partition(s) will remain in use. You should reboot now before making further changes.
Půjde to nějak jinak z terminálu, nebo musím předělat flešku?
Error: Partition(s) 1 on /dev/sdb have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use. As a result, the old partition(s) will remain in use. You should reboot now before making further changes.
Než s tou fleshkou začneš pracovat, musíš ji samozřejmě odmountovat!
"we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use." Zde ti to říká, že nemůže informovat kernel o změnách na flashce, neboť je používána = přimountována.
Díky moc.
Po provedení:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=4MiB count=1
jsem flešku vytáhl, počkal půl minuty a strčil jí do jiného portu. Spustil GParted, klikl na "Nový" a dostal jsem:
Na zařízení /dev/sdX nebyla nalezena žádná tabulka oddílů...
Takže zatím jediné funkční řešení je to, které jsem popsal tady.
mkfs
a naformátova oddíl. Jak psal Petr můžeš se na flash zcela vykašlat na tabulku oddílů a udělat mkfs.fat
přímo na zařízení /dev/sdX
bez žádného čísla oddílu. (získáš asi 1MB navíc) Tvůj problém byl v tom, že jádro má tabulku oddílů jednotlivých disků uloženu celkem dost hluboko a normélně se nemění. Tvé řešení problému je správné, bez fyzického odpojení disku (nebo rebootu) to mnohdy nejde,
mount
, třeba se flashky automaticky mountujou.
Dobrá, ale co nechápu je, že když máš na HDD 2 oddíly, tak je v GParted v pohodě smažeš a HDD naformátuješ jak chceš. Uděláš tu bootovací flešku tím nástrojem pro zápis obrazu, ten ti na ní vytvoří 2 oddíly a v GParted s tím neuděláš nic. Psals, že u flešky je to hluboko v kernelu. A u HDD jako ne? Jakto, že u HDD to jde a u flešky ne? Fakt mi to přijde divné prostě.
sudo file --special-files /dev/sdXfile je nastroj na identifikaci souboru, v tomto pripade soubor presentujici cele sdX zarizeni...
No jasně.
zkus si to overit...
~$ sudo file --special-files /dev/sdb /dev/sdb: DOS/MBR boot sector; partition 1 : ID=0x17, active, start-CHS (0x0,2,1), end-CHS (0x11c,63,32), startsector 64, 583616 sectors
Ale moc moudrej z toho tedy nejsem.
Jo, to je ta fleška, akorát jsem si teď uvědomil a všiml, že se vlastně vytváří jen jeden oddíl a zbytek je volné místo. Kdysi mi někdo řekl, že se ty oddíly vytváří 2 a já si to neověřil a žil v domnění, že to tak je. Ale není. Každopádně teď už je to jasné. Je to, jak jsi psal:
~$ sudo file --special-files /dev/sdb1 /dev/sdb1: ISO 9660 CD-ROM filesystem data '20190108-cosmic-amd64'
Na zařízení /dev/sdX nebyla nalezena žádná tabulka oddílů.Tahle hláška po tom dd příkazu je samozřejmě OK, když smažeš tabulku rozdělení disku nulama, tak je logické, že jí to pak nemůže najít. Jinak /dev/sdX označuje disk, /dev/sdX1, sdX2, sdX3 atd. označují partišny, které sis v gpartedu vyrobil (ve speciálním případě se to da chápat jako sdX je velkej soubor a sdX1 atd jsou offsety v tom souboru). Po rozdělení disku si musí kernel přečíst tu tabulku v prvním sektoru a podle nalezených záznamů teprve vytvořit jednotlivé 1, 2, 3, ... nody. Což může selhat pokud byl nějaký node už namountovaný (ručně nebo systémem). Taky může psat chyby, pokud je to automatické mountování a v N-té partišně jsou zbytky předchozího filesystému.
Rozdíl mezi sdX a sdXY chápu. Nesnažím se na flešce vytvářet žádné oddíly. Prostě mám flešku naformátovanou např. na fat32. Chci na ní dát Clonezillu a chci, aby byla bootovací. Takže v Mintu dám pravomyš na obraz Clonezilly > Vytvořit USB (bootovací) disk > vyberu tu flešku a ten nástroj na formátování flešek tu flešku pak sám rozdělí na 2 oddíly. Což se mi mimochodem vůbec nelíbí, ale takhle to prostě funguje. Pak chci řekněme tu flešku naformátovat na ext4, nebo ntfs a nejde to. Prostě to zlobí. Nevytvářím na ní žádné oddíly. Prostě se jí jen snažím zformátovat a dělá to problémy, které jsem popsal. A upřímně řečeno, trochu mne zaráží, že co ve Windows jde tak snadno tu jde tak krkolomně. No, ale hlavně že to jde a že kvůli tomu nebudu muset pouštět virtuál.
Pak chci řekněme tu flešku naformátovat na ext4, nebo ntfs a nejde to. Prostě to zlobí. Nevytvářím na ní žádné oddíly.Tak to je pak ten postup s
dddocela regulérní. Nebo můžeš dát rovnou
mkfs.ext4 /dev/sdX
. Tam bych očekával, že to bude varovat, ale projede to. Samozřejmě to nesmí bejt namountovaný.
Každopádně, pokud se snažíš z partišnové flashky udělat nepartišnovou, tak gparted nepoužívej, ten by se měl používat jen na dělání partišen, což ty nechceš.
že co ve Windows jde tak snadno tu jde tak krkolomně.V čem je prosté
mkfs.ext4 /dev/sdX
krkolomné?
Nebo můžeš dát rovnou mkfs.ext4 /dev/sdX
. Tam bych očekával, že to bude varovat, ale projede to. Samozřejmě to nesmí bejt namountovaný.
No to je ono! Přesně tohle jsem hledal. Dík :)
Neprotiřečím. V terminálu pomocí sudo mkfs.ext4 /dev/sdX
to samozřejmě jde, ale výše jsem měl na mysli (neuvedl jsem to), že to nejde v GParted. Prostě GParted tu flešku odmítně zformátovat a napíše ti, že tam chybí tabulka oddílů, ať jí vytvoříš pomocí Zařízení > Vytvořit... Když to udělám, tak to pak stejně skončí chybou. Když to ale udělám hned po tom nulování, tedy ještě před tím, než bych se tu flešku snažil naformátovat, tak GParted tu flešku pak naformátuje.
Jo Keďo. Už jsem pochopil, proč mi to před tím nešlo. Popisovat to ale nebudu. Je to zbytečné a bylo by to dlouhé. Hlavně, že už to umím elegantně a nemusím spouštět Windows.
Jako vždy díky :)
To si piš, že to v tom jde
Nikdy jsem to nepoužíval, protože jsem to vždy řešil v GParted, nebo ve Windows a úplně jsem zapomněl, že to v distru je
Takže taky dík
# pro mbr/msdos tabulku sudo parted /dev/sdX mklabel msdos # nebo pro gpt tabulku sudo parted /dev/sdX mklabel gpt
Super, dík.
To jsem tedy nečekal, co za vlákno tu vznikne ohledně takové prkotiny Každopádně po 3 letech s Linuxem už umím zformátovat flešku. Paráda!
Ještě jednou všem děkuji za ochotu a trpělivost.
Tiskni
Sdílej: