Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Conneting to sesman ip 127.0.1 port 3350 sesman connect OK sending login info to session manager, please wait login succesfull for display 10 vnc started connecting vnc connecting to 127.0.0.1 5910 vnc error problem connecting some problemPro informaci přikládám i soubor
xstartup
#!/bin/sh UNSET SESSION_MANAGER UNSET_DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS /etc/X11/xinit/xinitrc/ vncserver -kill $DISPLAY exec gnome-session &V souboru
Laborator.log
je hláška Cannot open display: :1
Jak z toho ven?
Řešení dotazu:
tigervnc
. Nicméně, když jsem si pomocí příkazu systemctl
, nechal vypsat běžící služby, tak jsem mezi nimi vnc nenašel.
Návodů na instalaci vnc jsem našel dost, třeba tenhle, nebo tenhle.
Přiznávám, že při instalaci jsem postupoval tak, že jsem nejprve nainstaloval příslušný balíček a když to nejelo, tak jsme teprve dohledával poč to nejede a přečetl jsem si odkazované návody a vytvořil uživatele pro vnc a upravil výše zmíněné konfigurační soubory.
Jak se z toho teď nejlépe dostat a začít s čistým stolem?
# instalace sudo apt install x11vnc # pusteni jednorazove jen pro test x11vnc # pusteni aby se nevyplo po odpojeni klienta a bezelo na pozadi x11vnc -forever -bg # s vice parametrama pro odladeni jak ho pouzivam ja x11vnc -display :0 -usepw -no6 -rfbportv6 -1 -ping 60 -noxdamage -o /var/log/x11vnc.log -ncache_cr -bg -forever -nevershared -dontdisconnect -noxrecord
Tiskni
Sdílej: