Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Když to budu tedy testovat jako odporový dělič tzn. měl by se měnit odpor při dotyku?No bude to fungovat tak jako odporový dělič, krajní pozice na 1. desce se zhruba stejným odporem. Krajní vůči "běžci" z 2. desky podle pozice stylusu. Bude to ale i záviset s tlakem dotyku, velká propojená oblast asi trochu sníží odpor mezi kraji.
A se zeptám jaké hodnoty musím naměřit- tedy alespoň přibližně?Zde záleží na rozměrech touchscreenu, ale obvykle ve stovkách ohmů (100-1000). Jeden mobil, co jsem hackoval, měl myslím 400... Pak samozřejmě závisí na tom zda to je X nebo Y osa, protože v jednom směru je ta odporová dráha prostě delší
Pokud se dopracuji k nějakým hodnotám odporu drah x a y, tak potom zbývá v programu najít obsluhu doteku a tam přepsat hodnoty, nebo to tak nefunguje? Pokud ano, jak je to dále s kalibrací? To si již převezme kalibrační soft ty nové hodnoty odporu?Na X/Y pozici by velikost odporu neměla mít vliv, ta rovnice je U_měřený = U_napájecí * (R_odbočka_doteku/R_desky) a R_odbočka_doteku se mění od 0 do R_desky, takže ti to nikdy neovlivní naměřenou hodnotu (kromě chybových případů nepoužitelných pro praxi). Například kdyby byla vstupní impedance ADC podobně nízká jako odpor touchscreenu, tak se z naměřené křivky stane něco velmi vzdáleně podobné exponenciále, což je nelineární závislost (na pozici prstu) a nejde jí opravit přes klasickou kalibraci, nicméně impedance vstupu ADC je normálně o několik řádů větších, takže ta nelinearita bude menší než nejméně významný bit ADC (= takže se neprojeví). Teoreticky by tě mohl jiný rozměr náhradního panelu nebo jeho fyzická konstrukce limitovat v dosažení těch mezních hodnot při doteku (protože tam je třeba nějakej rantl). To by způsobilo třeba to, že je celé měření pošouplý třeba o milimetr nebo to měřící okno má jiné rozměry. Tohle je problém, který se vyřeší v kalibraci bez zásahu uživatele (plná kaibrace pro všechny typy lineární transformace je 3x3 matice, kterou se vynásobí všechny naměřené hodnoty, některé podmnožiny kalibrace napříkad nepodporují rotaci, což by ale obecně nemělo vadit). Podle mě pokud se ti podaří propojit interface, tak se to hnedka rozběhne, maximálně budeš muset prohodit polaritu desky. Jinak mělo by jít ten touchscreen emulovat několika zapojenými odpory.
Když připojím pc myš a otevřu kalibraci mám v každém rohu kříž a chci prstem tu šipku dotáhnout na střed křížeHmm to vypadá, jako by v tom místě ztratil touchscreen spojení mezi deskami, je to stejná reakce jako úmyslné puštění prstu před cílem? To vypadá, jako kdyby tam ten prostor detekce nedosahoval a nebo byl tlak nižší, zkus stylus nebo alespoň nehet (prostě něco bodového, ale měkčího než šroubovák
Ten panel který jsem zkošel měřit je ten rozbitý-je na několik dílů.Aha, tak to asi moc vést nebude
init=/bin/shTo natvrdo pustí jako první aplikaci shell. Pak bych hledal někde v /etc, ideálně podle jména binárky té aplikace. Ta aplikace bude nejspíš pod Xkama, takže stačí nastavit systém, aby nebootoval do grafiky.
sudo lsof /dev/tty*
Tiskni
Sdílej: