Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Když to budu tedy testovat jako odporový dělič tzn. měl by se měnit odpor při dotyku?No bude to fungovat tak jako odporový dělič, krajní pozice na 1. desce se zhruba stejným odporem. Krajní vůči "běžci" z 2. desky podle pozice stylusu. Bude to ale i záviset s tlakem dotyku, velká propojená oblast asi trochu sníží odpor mezi kraji.
A se zeptám jaké hodnoty musím naměřit- tedy alespoň přibližně?Zde záleží na rozměrech touchscreenu, ale obvykle ve stovkách ohmů (100-1000). Jeden mobil, co jsem hackoval, měl myslím 400... Pak samozřejmě závisí na tom zda to je X nebo Y osa, protože v jednom směru je ta odporová dráha prostě delší
Pokud se dopracuji k nějakým hodnotám odporu drah x a y, tak potom zbývá v programu najít obsluhu doteku a tam přepsat hodnoty, nebo to tak nefunguje? Pokud ano, jak je to dále s kalibrací? To si již převezme kalibrační soft ty nové hodnoty odporu?Na X/Y pozici by velikost odporu neměla mít vliv, ta rovnice je U_měřený = U_napájecí * (R_odbočka_doteku/R_desky) a R_odbočka_doteku se mění od 0 do R_desky, takže ti to nikdy neovlivní naměřenou hodnotu (kromě chybových případů nepoužitelných pro praxi). Například kdyby byla vstupní impedance ADC podobně nízká jako odpor touchscreenu, tak se z naměřené křivky stane něco velmi vzdáleně podobné exponenciále, což je nelineární závislost (na pozici prstu) a nejde jí opravit přes klasickou kalibraci, nicméně impedance vstupu ADC je normálně o několik řádů větších, takže ta nelinearita bude menší než nejméně významný bit ADC (= takže se neprojeví). Teoreticky by tě mohl jiný rozměr náhradního panelu nebo jeho fyzická konstrukce limitovat v dosažení těch mezních hodnot při doteku (protože tam je třeba nějakej rantl). To by způsobilo třeba to, že je celé měření pošouplý třeba o milimetr nebo to měřící okno má jiné rozměry. Tohle je problém, který se vyřeší v kalibraci bez zásahu uživatele (plná kaibrace pro všechny typy lineární transformace je 3x3 matice, kterou se vynásobí všechny naměřené hodnoty, některé podmnožiny kalibrace napříkad nepodporují rotaci, což by ale obecně nemělo vadit). Podle mě pokud se ti podaří propojit interface, tak se to hnedka rozběhne, maximálně budeš muset prohodit polaritu desky. Jinak mělo by jít ten touchscreen emulovat několika zapojenými odpory.
Když připojím pc myš a otevřu kalibraci mám v každém rohu kříž a chci prstem tu šipku dotáhnout na střed křížeHmm to vypadá, jako by v tom místě ztratil touchscreen spojení mezi deskami, je to stejná reakce jako úmyslné puštění prstu před cílem? To vypadá, jako kdyby tam ten prostor detekce nedosahoval a nebo byl tlak nižší, zkus stylus nebo alespoň nehet (prostě něco bodového, ale měkčího než šroubovák
Ten panel který jsem zkošel měřit je ten rozbitý-je na několik dílů.Aha, tak to asi moc vést nebude
init=/bin/shTo natvrdo pustí jako první aplikaci shell. Pak bych hledal někde v /etc, ideálně podle jména binárky té aplikace. Ta aplikace bude nejspíš pod Xkama, takže stačí nastavit systém, aby nebootoval do grafiky.
sudo lsof /dev/tty*
Tiskni
Sdílej: