Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím
1. Opustil jsem Google, používám teď "vlastní" mejl a v mobilu už nemám Android. Takže jsem přišel o komfort sync kontaktů. Vrtá mi teď hlavou, jak to do budoucna řešit? Před migrací jsem si z Googlu vyexportoval kontakty jako Google.csv, Outlook.csv, vCard_OSX.vcf a taky v mobilu jsem vytvořil soubor kontakty.vcf. Začal jsem teď používat Thunderbird. Při importu obou souborů .csv ty soubory ve správci suborů ani nebyly vidět. A přitom TB .csv podporuje. vCard mi to vzalo. I ten vyexportovaný v prohlížeči, i ten v mobilu. Zajímavé je, že jde o naprosto identické kontakty, ale při načtení do TB identické nejsou. Chci se zeptat, jak to do budoucna řešit? Třeba v TB lze kontakty vytvářet a tahle funkce je IMHO celkem rozsáhlá - u kontaku se dá uložit spousta věcí. Ale nerad bych pak v budoucnu narazil na to, že pak kontakty vytvořené v TB nepůjdou někam naimportovat. Taky je můžu vytvářet v mobilu - Lineage 0S, ale mám obavu, aby šly pak v pohodě naimportovat kam bude potřeba. Neexistuje na vytváření a export kontaktů nějaká dobrá open-source aplikace, která by fungovala spolehlivě? Na netu nic nenacházím.
2. A ještě se zeptám. Např. přidám v pc v TB nějaký kontakt. Jiný pak přidám do mobilu. Takže seznamy kontaktů se budou pochopitelně lišit. Jak co nejpohodlněji a nejelegantněji zajistit, aby oba ty seznamy byly identické?
PS: Ještě doplním, že mejl mám teď u Wedosu ("vlastní" doména). Tam taky jdou kontkty exportovat jako vCard. Vlastně si teď uvědomuji, že jen tam se mi kontakty naimportovaly správně.
Řešení dotazu:
Díky, podívám se.
Díky za vysvětlení.
Pohledám.
Podívám se na to, dík.
Josefe, prosím tě, potřeboval bych od tebe poradit a nasměrovat. Věc se má takto:
U Wedosu si platím pronájem domény a tak u nich můžu využívat jejich mail server, na který však nemůžu nic instalovat. Doma mám Raspberry a do něj zapojen síťový disk, na který syncuji pc. Šlo by nějak zprovoznit, abych to měl nainstalováno na tom Raspberry a odtam by se mi ty kontakty syncovaly do pc do Thnderbirdu? Do mobilu bych nainstaloval ten DAVx⁵. Šlo by to nějak zprovoznit?
A ještě mám problém s tím, že soubor VCard se mi nenahraje do Thunderbirdu dobře. V mobilu (LineageOS 16.1) je po importu vše OK, ale v Thunderbirdu u kontaktů chybí údaje, např. telefonní čísla. Věděl bys prosím tě co s tím?
A ještě se zeptám. V RPi mám nainstalovaný Raspbian Buster lite a do něj mám zapojen externí disk, který sdílím přes Sambu. Budu do RPi muset nainstalovat ještě něco jeko Apache?
.well-known
cesty v URL).
Co se Thunderbirdu a kontaktů týče, ta podpora tam není ideální. Je to dáno omezeními adresáře Thunderbirdu (např. jen dvě tel. čísla k jednomu kontaktu, ale neměněné kontakty nerozdrbe). Lepší je použít nějakého jiného klienta. KAddressBook z KDE PIM fungoval docela dobře, co si tak vybavuju. Nextcloud asi bude mít také nějaké možnosti importu (neznám ho až tak podrobně).
Mockrát ti děkuji.
Podívám se na to, díky.
CardBook je super, díky.
VELICE ti děkuji, Josefe, za nasměrování. Trochu mi to trvalo, než jsem to zprovoznil (právě jsem to dokončil), ale je to fakt paráda. Funguje to perfektně. Akorát jsem místo Sogo Connector použil CardBook a jsem s tím fakt spokojen. Snad se časem neobjeví něco, co by mi na tom vadilo, ale snad ne. Ještě jednou díky moc!
Tiskni
Sdílej: