Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,809 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější superpočítač v Evropě JUPITER Booster s výkonem 1,000 exaFLOPS je na čtvrtém místě. Nejvýkonnější český superpočítač C24 klesl na 192. místo. Karolina, GPU partition klesla na 224. místo a Karolina, CPU partition na 450. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Microsoft představil Azure Cobalt 200, tj. svůj vlastní SoC (System-on-Chip) postavený na ARM a optimalizovaný pro cloud.
Co způsobilo včerejší nejhorší výpadek Cloudflare od roku 2019? Nebyl to kybernetický útok. Vše začalo změnou oprávnění v jednom z databázových systémů a pokračovalo vygenerováním problém způsobujícího konfiguračního souboru a jeho distribucí na všechny počítače Cloudflare. Podrobně v příspěvku na blogu Cloudflare.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Ahoj, uvažuji nad vlastním NextCloudovým řešením, ale nevím, zdali je to vůbec proveditelné přes Vodafone LTE připojení.
NextCloud jsem rozjel na PC, z localhostu se na něj bez problémů dostanu, ale při pokusu zvenčí nikoli. Konfigurace
/etc/apache2/sites-available/nextcloud.conf
< v i r t u a l h o s t *:80 >
ServerName aldik.nextcloud.io
Documentroot /var/www/html/
< /v i r t u a l h o s t >
config.php v adresáři www/html/config/
$CONFIG = array ( 'instanceid' => 'oc2cylj7786q',
'passwordsalt' => 'neco',
'secret' => 'neco',
'trusted_domains' => array ( 0 => '127.0.0.1',
1 => 'aldik.nextcloud.io',
2 => 'XX.XX.XX.XX', ),
'datadirectory' => '/var/www/html/data',
'dbtype' => 'mysql',
'version' => '15.0.8.1',
'overwrite.cli.url' => 'http://127.0.0.1',
'dbname' => 'Nextcloud',
'dbhost' => 'localhost',
'dbport' => '',
'dbtableprefix' => 'oc_',
'mysql.utf8mb4' => true,
'dbuser' => 'clouduser',
'dbpassword' => 'heslo',
'installed' => true, );
Pravidla pro firewall
sudo ufw status verbose Status: active Logging: on (low) Default: allow (incoming), allow (outgoing), disabled (routed) New profiles: skip
To Action From -- ------ ----
80/tcp ALLOW IN Anywhere
443/tcp ALLOW IN Anywhere
80/tcp (v6) ALLOW IN Anywhere (v6)
443/tcp (v6) ALLOW IN Anywhere (v6)
ifconfig
enp0s25 Link encap:Ethernet HWaddr 38:ea:a7:8a:7b:d2
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 B) TX bytes:0 (0.0 B)
Interrupt:20 Memory:d4700000-d4720000
enx582c80139263 Link encap:Ethernet HWaddr 58:2c:80:13:92:63
inet addr:192.168.9.169 Bcast:192.168.9.255 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: fe80::c1de:7368:904a:1232/64 Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:45677 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:35381 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:39995443 (39.9 MB) TX bytes:4227139 (4.2 MB)
Adresu XX.XX.XX.XX jsem zjistil z https://www.getip.org/ , ve výpisu ifconfig se zobrazuje jen vnitřní. Znamená to, že u Vodafone běžím pod nějakou společnou a Vodagone klientům dává v rozsahu vnitřní sítě, tudíž je to neproveditelné?
Díky za rady
PS: Virtualhost je samozřejmě dohromady, jen mi to zady ukázalo, že není povolena
Ze prej useri IPcka nepotrebujou ... tu neustale nejaky trotli vykrikujou ...BFU veřejnou IP opravdu nepotřebují. Z těch lidí co znám, nikoho ani nenapadne, že by ho mělo napadnout provozovat doma nějaký Nextcloud nebo něco podobného.
Ahoj,
děkuji všem za názory. Co se týče administrace modemu, jediné, co jsem objevil, je že na adrese
http://192.168.9.1/html/home.htm
běží nějaká základní administrace modemu (PIN, preferované sítě apod). Co se týče připojení, je zde jen v záložce Network jaký druh připojení preferovat - 4G, 3G. Ohledně IP jsem nic neobjevil, tudíž nevím, jak dostat informace, jestli NATuje nebo ne.
Zakoupit veřejnou IP je nereálne vzhledem k ceně, za ty peníze si mohu předplatit nějaký komerční cloud. Co se týče změn IP, s tím jsem počítal, mám script, který každé 3 h zjistí IP (pokud bych potřeboval dříve, běží mi tam TeamViewer), vytvoří nový config.php a přepíše jej, restartuje apache a pošle mi email s touto novou adresou.
Pokud by někdo věděl jak zjistit, zdali NATuje, byl bych vděčný za jakékoi nasměrování.
Děkuji
Tiskni
Sdílej: