V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
chroot on Unix-like operating systems is an operation that changes the apparent root directory for the current running process and its children.(Read more ...)(z https://wiki.debian.org/chroot) A to Read more je odkaz na wiki, kde je krasne v EN vysvetlene a ako plne korektne pripajat (niektore kroky je ale mozne preskocit podla toho, co chce doticny v tom chroote robit).
devpts (i dev) montovane nacisto, coz bude delat problemyPreco? Vsetko je uzko prepojene s kernelom hostujuceho systemu.
cd /media/user/pripojenejoddilsystemu sudo mount --bind /dev dev sudo mount --bind /dev/pts dev/pts sudo mount -t proc proc proc sudo mount -t sysfs sysfs sys sudo chroot
# zjisteni zda nedoslo volne misto df -h # zda nebyla narusena/nedokonccena aktualizace apt-get --fix-broken installresp. obecne muze zkusit cokoliv nekde zjisti, nekdo mu poradi(teda krome tebe "" jen s blbejma kecama), pokud by nevedel jak udelat chroot kazda rada co zjistit/upravit v systemu mu bude na nic (v pripade ze ani ten pretim zminovanej recovery rezim by nesel)...
apt-get cleanA ked malo, tak:
rm -R /var/cache/*
# /etc/crontab 0 * * * * root find /tmp -mmin ... -iname ...* -print0 | xargs -0 rm
Tiskni
Sdílej: