Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
sudo mkdir -p /mnt/prozalohu sudo mount --bind / /mnt/prozalohua pak zalohovat pres tar nebo rsyncem na jinej stroj obcash /mnt/prozalohu/
# zaloha sfdisk --dump /dev/sdX > zaloha-sdX.txt # obnova sfdisk /dev/sdX < zaloha-sdX.txtza sdX je potreba uvest realne jmeno zarizeni pripojene karty, v USB stecte to bude sdX (kde X je pismeno a-z dle poctu aktualne pripojenych), v interni ctecce karet to bude mmcblkX (jde X je cislo 0-kdovikolikjemax)... jak pri zaloze (aby se zazalohovalo to spravne), tak (OBZVLAST) pri obnove (aby se NEprepsal jinej treba systemovej/datovej disk) je potreba POZORNE zvolit spravne jmeno, je videt ve vystupu prikazu "dmesg" po pripojeni ctecky/karty...
sparse
, která místo zápisu nulových bloků udělá děravý soubor (sparse file). Soubor sice bude mít těch 32 GB, ale na disku zabere jen 5 GB. Jen si musíš dát pozor při kopírování takového souboru, abys zachoval díry.
Pokud budeš experimentovat víc a dělat kopie sem a tam, doporučuju zmenšit oddíl na kartě, podívat se v GPT tabulce kolikátý je poslední použitý blok a prostě omezit množství kopírovaných dat (volby bs a count). Třeba si udělat z 32GB karty jen 8GB kartu s trochou nealokovaného místa a nemusíš řešit nuly a mezery. Pomocí gparted je to na pár kliknutí. Až se vyblbneš, tak to zas zvětšíš a je to.
Použít rouru a gzip je také možnost, ale trochu to komplikuje mountování přes loop.
dd má volbu sparse, která místo zápisu nulových bloků udělá děravý soubor (sparse file). Soubor sice bude mít těch 32 GB, ale na disku zabere jen 5 GB.Pokud bude kartu používat, postupně bude volné místo vyplněné zbytky starých souborů a tohle už fungovat nebude.
fdisk /dev/sdx x i 0xstaré_uuid r w q
partimage?
Pokud vím, tak zálohuje celé oddíly tak, že podle filesystému zazálohuje jen prostor skutečně obsazený soubory. Volné bloky umí vynechat a při obnovování volitelně vyplnit nulami.
Ze zálohovaného oddílu se dá obnovit i MBR. Mám vyzkoušeno přinejmenším na NTFS a EXT2... nevzpomínám si, co používá v defaultu Raspbian - ext4, nebo btrfs?
Je součástí System Rescue pro x86.
http://www.partimage.org/manual/Basic-usage/
http://www.system-rescue-cd.org/
Prosté dd je na jistotu, ale zabere to místo stejné jako úložiště.
Nepředpokládám, že bys zálohoval přímo na tom Raspberry, ale nakonec i to jde, pokud nabootuješ z jiné SD karty a tu zálohovanou budeš mít offline nepřimountovanou ve čtečce.
Tiskni
Sdílej: