Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Viz ten můj odkaz co už jsem uvedl, je tam myslím dost podrobné vysvětlení.
Konkrétně nuance aktivní/pasivní se týká tučný text uprostřed. "pasivní" redukce taky potřebuje napájení, ale dělá jenom konverzi napěťových úrovní signálu, framing proleze nastojato. "aktivní" redukce konvertuje framing.
Ohledně otázky "co koupit": docela široký sortiment těchto redukcí má tradičně "výrobce" DeLock (německá obchodní značka s patrně čínskou výrobou) - mají u mě palec nahoru za solidní kvalitu, široký sortiment a relativně dlouhodobou dostupnost. Odkazy přímo na redukce na konci výše zmíněného webíku (odkazy jsem zrovna aktualizoval). Jednotlivé redukce jsou u DeLocku myslím velmi dobře popsané - a ano souhlasím, konkurence tak dobrý popis nemívá. DeLock k nám dováží SWS, jednotlivé produkty jsou k vidění i v dalších tuzemských e-shopech retailovějšího ražení (u nich pozor na udávanou dostupnost: "v externím skladu" znamená "pokud to má SWS skladem, tak je to den navíc, jinak to SWS během 2 týdnů doveze" - protože týdenní objednací/dodací cyklus proti DeLocku).
Ohledně otázky "proč aktivní, když stačí pasivní" - ona je totiž otázka, zda ke konkrétnímu počítači (DP výstupu) skutečně stačí pasivní redukce. Ne všechny DP výstupy podporují DP++. Ke svému zděšení jsem už potkal počítač, který měl DP výstup vyvedený přímou cestou z Intel IGP, podle datasheetu daného IGP má být na daném kanálu TMDS framing podporován tzn. port by měl být DP++. Realita byla v konkrétním případě taková, že logo DP++ chybělo a pasivní redukce se nechytala. Čili hledejte logo DP++. Pokud ho nenajdete, zvažte pasivní redukci s mezikrokem "try before buy", nebo pokud je Váš čas drahý, kupte rovnou aktivní redukci.
s FL2000 sem taky nepochodilJestli ti teď jenom leží v šuplíku a nevíš co s tím a ta SDR část funguje, tak bych si to klidně vzal
$ fl2k_test -s 162e6 Allocating 6 zero-copy buffers libusb: error [op_dev_mem_alloc] alloc dev mem failed errno 12 Failed to allocate zero-copy buffer for transfer 4 Falling back to buffers in userspace Reporting PPM error measurement every 10 seconds... Press ^C after a few minutes. real sample rate: 59079076 current PPM: -635314 cumulative PPM: -635314 real sample rate: 58210841 current PPM: -640674 cumulative PPM: -638063 real sample rate: 58324527 current PPM: -639972 cumulative PPM: -638710
$ lsusb | grep FL2000 Bus 004 Device 005: ID 1d5c:2000 Fresco Logic FL2000/FL2000DX VGA/DVI/HDMI Adapter
fl2k_fm - -s 130e6 -c 35e6 -i 44100
Tiskni
Sdílej: