abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 16:11 | Bezpečnostní upozornění

    V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.7. 13:55 | IT novinky

    Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.7. 12:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    10.7. 04:44 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 17:00 | IT novinky

    Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    9.7. 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.7. 04:22 | Komunita

    Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.7. 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 2101 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Výběr vhodné distribuce

    16.10.2019 09:28 Malakay
    Výběr vhodné distribuce
    Přečteno: 622×
    Ahoj lidičky, potřeboval bych poradit ohledně výběru vhodné distribuce pro konkrétní použití, je tu někdo ochotný poradit? Pokud ano, zde je zadání:

    - mělo by se jednat o vhodnou distribuci pro suplování routeru a firewallu

    - pro domácí použití - setup je klasika - anténa od providera, kabelem připojená do wifi routeru, kam je připojený zbytek sítě

    - má představa je, že mezi anténu providera a wifi router bych dal malé PCčko (mám navíc Intel NUC) - wifi router by pak sloužil jen jako switch a APčko

    - mělo by to umět OpenVPN, abych se mohl domů připojit zvenku, dále by to mělo mít firewall (už nemám veřejnou IP, je vůbec možné otevřít VPN tunel bez ní?)

    - potěšil by nějaký antivir, který by uměl v realtimu skenovat pakety, ale možná si moc vymýšlím :D (toho jsem ochoten se případně vzdát, pokud to výkonově NUC nedá)

    - a mělo by to současně fungovat jako DNS server pro LAN, neboť by tam navíc měl běžet Pi-Hole

    - krásné by bylo, kdyby to umělo fejkovat geo umístění

    - co se týká železa, CPU je 32bitový atom s 2gb ram a 60gb ssd diskem, komplet pasivně chlazený, budu muset ještě dokoupit nějaký GLAN do USB, aby to mělo 2 interfejsy, jeden dovnitř, druhý ven.

    Za rady předem děkuji :)

    P.S. : prosím česky, nejsem žádný linuxmaster, jediná moje zkušenost s Linuxem bylo pár měsíců Mintu a na telefonu vedu Sailfish OS

    Odpovědi

    Max avatar 16.10.2019 11:29 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    Antivir v realtime nic skenovat nebude (takové věcí dělá Suricata, Snort apod. sw na inspeckci sítě). Na antivir by jsi na tom zařízení musel mít rozjetý proxy server a tam dělat antispam a antivir testy.
    Fejkovat Geo umístíně půjde těžko, protože se mj. používá i lokace pomocí přidělené IP. A aby jsi měl jinou IP, musel by jsi lézt na net přes nějaký proxy server na netu (= není moc security ok a není to moc rychlé) + si upravit nastavení prohlížeče (js a další věci o tobě také vykecají dost).

    Jinak ten Intel NUC je podle mně zbytečně drahá sranda (jak pořizovací, tak ohledně spotřeby, to už bych asi pořídil něco jako ASRock J4105-ITX).
    Pokud tam chceš mít jen to, co jsi vzpomenul, tak jako kompromis tam dát nějaký OpenWRT (třeba na současný router, co máš), nebo si koupit třeba Mikrotika a mít jedno zařízení na vše, s nízkou spotřebou a dorbým sw supportem.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    16.10.2019 20:35 Malakay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    Dobré, antiviru jsem ochoten se vzdát :) Ohledně fejkování geo jsem si tak nějak myslel, že bez placené VPN to asi úplně nepůjde, nonic, přežiju. NUC jsem koupil za pakatel - odkoupil jsem si ho za pár kaček od nás z firmy - není to bůhvíjaké dělo, má to jen 32ku cpu a je kompletně pasivně chlazený, takže přehršel výkonu mít nebude. Jedná se o model DE3815TYKE nebo TYKHE. Na současnou wifinu od zyxelu nic nenahraju. Je to obyč router, proto bych ho chtěl spíš využít jako AP.
    Josef Kufner avatar 16.10.2019 13:09 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    VPN bez veřejné IP adresy neuděláš.

    Můžeš si pořídit VPS, tam si nahodit VPN a připojit se z domova na ní, takže pak se dostaneš zvenčí domů. A nebo si můžeš pořídit připojení k Internetu.

    Na PC bych dal Debian nebo jakoukoliv mainstream distribuci, kam nainstaluješ je těch pár věcí, co potřebuješ. Pokud si s tím chceš hrát, nebo tam provozovat i něco dalšího, tak ti specializovaná distribuce bude časem překážet. Navíc pro to je víc návodů a dokumentace.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 16.10.2019 14:05 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    Já tedy na svém souborovém serveru virtualizuji IPFire a nikterak mi nepřekáží. Je to rychle nastavené a umí toho dost.
    16.10.2019 20:38 Malakay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    Ano, IPfire jsem taky zvažoval. Zatím jsem nic netestoval, existuje ještě endian firewall a jiné distribuce, ale všechny vyžadují 2 interfejsy a momentálně druhej ještě nemám. Uvažoval jsem i o Mintu, jakožto debianovém systému. GUI bych na tom celkem rád, nejsem natolik zběhlý v kompletní konfiguraci přes SSH v terminálu. Neříkám, že v něm nic neumím, ale přecejen některé věci si radši naklikám třeba přes UltraVNC.
    Jendа avatar 16.10.2019 15:02 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    Debian
    17.10.2019 08:55 nobody22 | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce

    kazda prisposobena distribucia bude vyzadovat dva sietove interfejsy,

    ten usb-glan prevodnik moze byt problem, lepsie je pcie,

    freebsd distribucie by mali byt vhodnejsie,

    pfsense ma kompletny manazment cez webove rozhranie

    Jendа avatar 17.10.2019 11:13 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    kazda prisposobena distribucia bude vyzadovat dva sietove interfejsy
    Nebo switch s VLAN. Což by mohl ten „wifi router“ umět (pokud se tam dá OpenWRT).
    ten usb-glan prevodnik moze byt problem
    Už půl roku mám v nonstop provozu tohle a problémy jsem nepotkal.
    lepsie je pcie
    To se do NUCu blbě dává. Buď ho nemá vůbec, nebo potřebuješ převodník z NVMe a externí krabici/bastl.
    freebsd distribucie by mali byt vhodnejsie
    Méně návodů, horší SW a HW podpora.
    18.10.2019 15:04 nobody22 | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce

    no ono asi zalezi ake robustne riesenie budujeme,

    ak je to na domace/zabavne pouzitie tak je to v principe jedno, nejake zamrznutie/restart nie je problem.

    surovy debian bezny uzivatel nikdy neda do stavu specializovanej appliance, ktora je vyvijana/odladovana roky, ktora vyzaduje LAN a WAN network interface

    ak by to malo byt uplne ok tak wifi wan interface (karta) by mal ist priamo do Nuc-u, bez toho routra medzi

    17.10.2019 09:23 SE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Výběr vhodné distribuce
    IPfire, nebo Mikrotik.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.