Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
upgradoval jsem kubuntu 16.4 na 18.4 a teď nenabootuje. PC začne rovnou bootovat, zmizela nabídka boot manageru (myslím, že to byl GRUB), po nějaké době se objeví logo KUBUNTU, pomalu u něj bliká podsvícení, to je vše.
Lze přepnout na jiné screeny, ale nelze se nalogovat, obrazovka je celá černá, jen v rohu bliká kurzor, na nic nereaguje, jen někdy na enter odřádkuje.
Na obrazovce s logem lze pomoci ALT-TAB přepnout na výpis bootu, opakují se tam hlášky:
Failed to start Light Display Manager.
a
Failed to start Detect the available GPUs and deal with any system changes.
Nepodařilo se mi na té obrazovace skrolovat, tak nevím, jestli vypsal i něco jiného.
Potřeboval bych poradit co s tím, připravím si bootovací flešku s 18.4, lze tam pustit nějaký repair? Kde po bootu s flešky najdu nějaké logy z bootu z disku?
Budu rád za jakékoliv nasměrování a rady.
MartinPočítač:
ASUS P7P55D-E, P55
MSI VN210-MD512H, 512MB DDR2 (800MHz), NVIDIA GeForce 210
Procesor INTEL Core i7-870
Seagate Barracuda 3TB, 64MB, 7200
HD INTEL 330 Series 120GB SSD disk
systém je na SSDŘešení dotazu:
sudo apt purge nvidia*pokud bys nebyl jistej zda to nebude chtit odebrat vice baliku, udelej foto, o dej ho sem v priloze a odinstalaci odloz dokud to tu nekdo neoveri...
Sluzba X ceka na Y [ 0:05 z cokoliv ]... (press: S-Skip, A-Add30sec, E-Emergency, R-Reboot, P-Poweroff)+ by slo by se pripojit vzdalene pres ssh idealne/ne_nutne se napojit i na screen, nebo alespon tail logu z ktereho by bylo jasne co na obrazovce je...
jsem někde slyšela že je jako rozumný se kubuntu zdálky vyhnout a když někdo chce KDE tak je jako lepší si to nainstalovat do jinýho distra a nejlíp do obyč ubunta. nevim.
hej to by mohlo bejt dobrý jako!! kdybych už chtěla ubuntu s kde tak šáhnu po tomhle. díkec!!
Tiskni
Sdílej: