3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Já stolní PC miluji od prvopočátkuTiež som nikdy nevidel zmysel v laptope pokiaľ netreba počítač prenášať. Napr. na služobky, alebo do výrobnej haly. Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC. Tiché, malé a na kancelársku robotu to stačí..
Jednodušší uprgrade.To som si myslel asi tak dekádu dozadu. Ešte vymeniť disk za vyššiu kapacitu - to šlo. Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte, PCI Express poskočilo z x8 2.0 na x16 3.0 a IDE port tam už nie je, takže prejdeme na SATA, vlastne nie, SSD s M2 a grafická karta potrebuje extra napájanie, takže vymeníme aj zdroj... No a tá skrinka sa už pri tom zvezie. No, tak som radšej ostal na svojej starej šunke už 8. rok
Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC.Souhlas. Koupit kvalitní elegantní monitor, zezadu připevnit NUC a nikdo o PC ani neví, ale i tam si někdy miniaturizace vybírá svou daň. Já jsem nedávno v jednom takovém NUC chtěl zapnout wifinu, ale problém byl s rychlostí stahování (upload byl OK), někdy se to ani nechtělo přihlásit. Po vyzkoušení několika OS a různého nastavení parametrů ovladače, jsem zjistil, že signál se zlepší, když NUC postavím na bok. Na fóru jsem se pak dočetl, že na vině je samotná konstrukce wifiny uvnitř plechové case, která funguje jako faradayova klec.
Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte,...Upgradovat CPU se mi nezdá moc výhodné. Nebo jsem CPU neupgradoval možná proto, že v době upgradu se procesory pro danou patici už nevyráběly a bazarový nekupuju. Co si vzpomínám, tak jsem vždy upgradoval RAM, disk a grafiku. Dá se tím prodloužit život PC o hodně let.
V současnosti již dávam přednost hraní v HostOSu (Linux/Steam/Proton) před hraním ve Win10(KVM/QEMU/GPU_passthrough).Bohužel z nativních her na Linuxu, tak nadšený nejsem. Třeba u hry Metro 2033 Redux pro Linux jsem si nemohl nastavit volitelně některou klávesu (mám dojem, že Alt nebo Ctrl). Jelikož to pro mne bylo důležité, tak jsem stejně skončil u Win verze kde to nastavit šlo. U CS:GO jsem si zase všiml, že nejsou všechny hlášky přeloženy do češtiny což není důležité, ale tak nějak jsem měl pocit, že ty Linuxové hry jsou trochu ošizené.
Někteří v komentářích na ProtonDB dávájí přednost hraní Metro 2033 Redux přes Proton místo hraní nativně. https://www.protondb.com/app/286690Přiznám se, že Wine (Lutris) používám jen na oldies hry a Metro jsem považoval za "novější" hru (i když už je taky fousatá). Jak bude čas, tak vyzkouším jak je stabilní pod Protonem nebo Lutrisem.
Tiskni
Sdílej: