Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Já stolní PC miluji od prvopočátkuTiež som nikdy nevidel zmysel v laptope pokiaľ netreba počítač prenášať. Napr. na služobky, alebo do výrobnej haly. Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC. Tiché, malé a na kancelársku robotu to stačí..
Jednodušší uprgrade.To som si myslel asi tak dekádu dozadu. Ešte vymeniť disk za vyššiu kapacitu - to šlo. Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte, PCI Express poskočilo z x8 2.0 na x16 3.0 a IDE port tam už nie je, takže prejdeme na SATA, vlastne nie, SSD s M2 a grafická karta potrebuje extra napájanie, takže vymeníme aj zdroj... No a tá skrinka sa už pri tom zvezie. No, tak som radšej ostal na svojej starej šunke už 8. rok
Ale v dnešnej dobe by som uvažoval už nad niečím ako NUC.Souhlas. Koupit kvalitní elegantní monitor, zezadu připevnit NUC a nikdo o PC ani neví, ale i tam si někdy miniaturizace vybírá svou daň. Já jsem nedávno v jednom takovém NUC chtěl zapnout wifinu, ale problém byl s rychlostí stahování (upload byl OK), někdy se to ani nechtělo přihlásit. Po vyzkoušení několika OS a různého nastavení parametrů ovladače, jsem zjistil, že signál se zlepší, když NUC postavím na bok. Na fóru jsem se pak dočetl, že na vině je samotná konstrukce wifiny uvnitř plechové case, která funguje jako faradayova klec.
Ale procesor potrebuje novú päticu a tak potrebuješ nový motherboard a nové pamäte,...Upgradovat CPU se mi nezdá moc výhodné. Nebo jsem CPU neupgradoval možná proto, že v době upgradu se procesory pro danou patici už nevyráběly a bazarový nekupuju. Co si vzpomínám, tak jsem vždy upgradoval RAM, disk a grafiku. Dá se tím prodloužit život PC o hodně let.
V současnosti již dávam přednost hraní v HostOSu (Linux/Steam/Proton) před hraním ve Win10(KVM/QEMU/GPU_passthrough).Bohužel z nativních her na Linuxu, tak nadšený nejsem. Třeba u hry Metro 2033 Redux pro Linux jsem si nemohl nastavit volitelně některou klávesu (mám dojem, že Alt nebo Ctrl). Jelikož to pro mne bylo důležité, tak jsem stejně skončil u Win verze kde to nastavit šlo. U CS:GO jsem si zase všiml, že nejsou všechny hlášky přeloženy do češtiny což není důležité, ale tak nějak jsem měl pocit, že ty Linuxové hry jsou trochu ošizené.
Někteří v komentářích na ProtonDB dávájí přednost hraní Metro 2033 Redux přes Proton místo hraní nativně. https://www.protondb.com/app/286690Přiznám se, že Wine (Lutris) používám jen na oldies hry a Metro jsem považoval za "novější" hru (i když už je taky fousatá). Jak bude čas, tak vyzkouším jak je stabilní pod Protonem nebo Lutrisem.
Tiskni
Sdílej: