V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdravím pánové, narazil jsem na zajímavou utilitu Duplicati zde a chtěl jsem se zeptat kdo ji používá nebo používal jestli je dobrá s ohledem na bezpečnost přenosu zálohy A -> B a obnovy A <- B používal jsem rdiff-backup a to hlavně pro tuto situaci: záloha 5 VPS na Mega Cloud, NAS, G_drive a druhé pc v lokální síti + na externí disk třetího pc v lokální síti. Potřeboval jsem mít zálohu (u některých jen adresáře) všech VPS na všech těchto médiích a pokud možno automatizovaně, v jeden okamžik zálohuji data " stahuji " do primárního PC kde běží Duplicity na vnitřní síti,odtud tímto nástrojem z daných míst šifruji a komprimuji pak je odesílám přes "FTP",a na cloud + samba Nas,mohu vylučovat ze záloh,ovlivnit upload/download,velikost "bloku" a sílu zabezpečení. U rdiff-bakcup jsem "byl líný všechno nastudovat" určitě by to šlo přes cron ale netučím jak na to úložiště mega.nz - data jsou tam šifrována navíc jim tam posílám bloky po 50 MB v zašifrovaném stavu + ještě tam šifrují/decryptují laicky řečeno,přenos přes ssl,myslím si že to je velmi dobé řešení dokončil jsem test souboru o velikosti 1 GB šifrováno AES,děleno po 200 MB bloku,na mega + obnova trvalo mi to cca 30 minut. Poprosil bych jestli máte zkušenosti s tímto Duplicati. Za mě to splnilo účel protože jsem vždy dělal zálohy z VPS na pc v lokální síti a odtud na nas + ftp server celkem mi odpadlo dost starostí s nastavováním cronů,a specifických médií pro uložení. Podotýkám,že jsem testoval obnovy a vše proběhlo bezchybně zítra/dnes zkusím takto obnovit celé OS,VPS jak se to bude chovat.
Nejvíc mě potěšil mega kde zálohuji pouze nějaké .txt,.odt (pár set MB), dokumenty a další věci které musí být mimo pc. Další celkem super věc mi připadla k zamyšlení je,tato: na pc číslo 4 nainstaluji čerstvé OS + duplicati a pro obnovu/zálohy mi stačí exportovaný .json nastavení kde je všechno potřebné,takže nemusím nastavovat cesty,cokoliv měnit,upravovat a ztrácet čas. Připadá mi celkem zajímavá kombinace několik médií (míst) kam lze takto automatizovaně zálohovat/obnovovat. Díky za názor a zkušenosti. PS: Zálohovat a obnovovat by se mělo stát povinností.
Tiskni
Sdílej: