Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zdravím pánové, narazil jsem na zajímavou utilitu Duplicati zde a chtěl jsem se zeptat kdo ji používá nebo používal jestli je dobrá s ohledem na bezpečnost přenosu zálohy A -> B a obnovy A <- B používal jsem rdiff-backup a to hlavně pro tuto situaci: záloha 5 VPS na Mega Cloud, NAS, G_drive a druhé pc v lokální síti + na externí disk třetího pc v lokální síti. Potřeboval jsem mít zálohu (u některých jen adresáře) všech VPS na všech těchto médiích a pokud možno automatizovaně, v jeden okamžik zálohuji data " stahuji " do primárního PC kde běží Duplicity na vnitřní síti,odtud tímto nástrojem z daných míst šifruji a komprimuji pak je odesílám přes "FTP",a na cloud + samba Nas,mohu vylučovat ze záloh,ovlivnit upload/download,velikost "bloku" a sílu zabezpečení. U rdiff-bakcup jsem "byl líný všechno nastudovat" určitě by to šlo přes cron ale netučím jak na to úložiště mega.nz - data jsou tam šifrována navíc jim tam posílám bloky po 50 MB v zašifrovaném stavu + ještě tam šifrují/decryptují laicky řečeno,přenos přes ssl,myslím si že to je velmi dobé řešení dokončil jsem test souboru o velikosti 1 GB šifrováno AES,děleno po 200 MB bloku,na mega + obnova trvalo mi to cca 30 minut. Poprosil bych jestli máte zkušenosti s tímto Duplicati. Za mě to splnilo účel protože jsem vždy dělal zálohy z VPS na pc v lokální síti a odtud na nas + ftp server celkem mi odpadlo dost starostí s nastavováním cronů,a specifických médií pro uložení. Podotýkám,že jsem testoval obnovy a vše proběhlo bezchybně zítra/dnes zkusím takto obnovit celé OS,VPS jak se to bude chovat.
Nejvíc mě potěšil mega kde zálohuji pouze nějaké .txt,.odt (pár set MB), dokumenty a další věci které musí být mimo pc. Další celkem super věc mi připadla k zamyšlení je,tato: na pc číslo 4 nainstaluji čerstvé OS + duplicati a pro obnovu/zálohy mi stačí exportovaný .json nastavení kde je všechno potřebné,takže nemusím nastavovat cesty,cokoliv měnit,upravovat a ztrácet čas. Připadá mi celkem zajímavá kombinace několik médií (míst) kam lze takto automatizovaně zálohovat/obnovovat. Díky za názor a zkušenosti. PS: Zálohovat a obnovovat by se mělo stát povinností.
Tiskni
Sdílej: