OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím pánové, narazil jsem na zajímavou utilitu Duplicati zde a chtěl jsem se zeptat kdo ji používá nebo používal jestli je dobrá s ohledem na bezpečnost přenosu zálohy A -> B a obnovy A <- B používal jsem rdiff-backup a to hlavně pro tuto situaci: záloha 5 VPS na Mega Cloud, NAS, G_drive a druhé pc v lokální síti + na externí disk třetího pc v lokální síti. Potřeboval jsem mít zálohu (u některých jen adresáře) všech VPS na všech těchto médiích a pokud možno automatizovaně, v jeden okamžik zálohuji data " stahuji " do primárního PC kde běží Duplicity na vnitřní síti,odtud tímto nástrojem z daných míst šifruji a komprimuji pak je odesílám přes "FTP",a na cloud + samba Nas,mohu vylučovat ze záloh,ovlivnit upload/download,velikost "bloku" a sílu zabezpečení. U rdiff-bakcup jsem "byl líný všechno nastudovat" určitě by to šlo přes cron ale netučím jak na to úložiště mega.nz - data jsou tam šifrována navíc jim tam posílám bloky po 50 MB v zašifrovaném stavu + ještě tam šifrují/decryptují laicky řečeno,přenos přes ssl,myslím si že to je velmi dobé řešení dokončil jsem test souboru o velikosti 1 GB šifrováno AES,děleno po 200 MB bloku,na mega + obnova trvalo mi to cca 30 minut. Poprosil bych jestli máte zkušenosti s tímto Duplicati. Za mě to splnilo účel protože jsem vždy dělal zálohy z VPS na pc v lokální síti a odtud na nas + ftp server celkem mi odpadlo dost starostí s nastavováním cronů,a specifických médií pro uložení. Podotýkám,že jsem testoval obnovy a vše proběhlo bezchybně zítra/dnes zkusím takto obnovit celé OS,VPS jak se to bude chovat.
Nejvíc mě potěšil mega kde zálohuji pouze nějaké .txt,.odt (pár set MB), dokumenty a další věci které musí být mimo pc. Další celkem super věc mi připadla k zamyšlení je,tato: na pc číslo 4 nainstaluji čerstvé OS + duplicati a pro obnovu/zálohy mi stačí exportovaný .json nastavení kde je všechno potřebné,takže nemusím nastavovat cesty,cokoliv měnit,upravovat a ztrácet čas. Připadá mi celkem zajímavá kombinace několik médií (míst) kam lze takto automatizovaně zálohovat/obnovovat. Díky za názor a zkušenosti. PS: Zálohovat a obnovovat by se mělo stát povinností.
Tiskni
Sdílej: