Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
uint16_t temparr[]
a ve smyčce do něj ukládat části původního pole a ty zapisovat?
#define TA_LEN 1000;
static inline void zkonvertuj_dalsi_cast_pole(uint16_ * temparr, uint32_t * array, size_t index, size_t TA_LEN)
{
...
}
void foo(void)
{
FILE file;
size_t index = 0;
uint16_t temparr[TA_LEN];
...
while(pole_jeste_neni_zpracovano)
{
zkonvertuj_dalsi_cast_pole(temparr, array, index, TA_LEN);
fwrite(temparr, sizeof(temparr), 1, file);
index += TA_LEN;
}
...
}
V příkladu samozřejmě není ošetřená případná chyba fwrite()
nebo stav kdy TA_LEN není soudělné s počtem prvků pole array[]
uint32_t array[10000000]; uint32_t *index; size_t i; for(index=array, i=0; i <= 10000000; i++, index++) { fwrite(*((uint16_t) index), sizefof(uint16_t), 1, FD); } /* este raz a citatelnejsie */ uint32_t array[10000000]; uint32_t *index; uint16_t u16; size_t i; for(index=array, i=0; i <= 10000000; i++, index++) { u16=(uint16_t) *index; fwrite(u16, sizefof(uint16_t), 1, FD); }Ono takto definovane by sa vo funkcie malo vytvarat na zasobniku. A to nemusi az tak v tentokrat u Andruido prospievat. Nechces pripadne allokovat pre beh programu tuto pamet cez malloc.
Ůůůfff. Tohle ale mlčky předpokládá Little Endian, kde se dá jenom tak přetypovat uint32_t*
na uint16_t*
a ty dolní byty tam budou. Na Big Endian tam bude všude nula (horní byty).
Ne, beru zpět, neumím číst. Pointer se tady nepřetypuje, takže je to OK.
Dá se to nějak provést bez tvorby ještě jednoho pole uint16_t o stejné velikosti?
Ano. Například nějak tahle (convert_in_place(...)
):
#include <errno.h> #include <fcntl.h> #include <stdint.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #include <sys/types.h> #include <sys/stat.h> #include <unistd.h> static const size_t SIZE = 100000; typedef uint16_t narrow_array_t[SIZE]; typedef uint32_t wide_array_t[SIZE]; typedef uint16_t (*narrow_array_ptr)[SIZE]; typedef uint32_t (*wide_array_ptr)[SIZE]; //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// static narrow_array_ptr convert_in_place(const wide_array_ptr wide_array) { const uint32_t *source = *wide_array; uint16_t *dest = (uint16_t*)source; const uint16_t *const end = dest + SIZE; while (dest < end) *dest++ = *source++; return realloc(wide_array, sizeof(narrow_array_t)); // free extra memory // return (narrow_array_ptr)wide_array; // keep extra memory } //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// static int dump_array_to_file(const char *const file_name, const narrow_array_ptr narrow_array) { const int output = open(file_name, O_WRONLY | O_CREAT | O_TRUNC, S_IRUSR | S_IWUSR | S_IRGRP | S_IWGRP | S_IROTH); if (output == -1) { fputs(strerror(errno), stderr); return EXIT_FAILURE; } int result = EXIT_SUCCESS; size_t to_write = sizeof(narrow_array_t); uint8_t *buffer = (uint8_t*)narrow_array; while (to_write) { const ssize_t written = write(output, buffer, to_write); if (written == -1) { result = EXIT_FAILURE; fputs(strerror(errno), stderr); break; } buffer += written; to_write -= written; } if (close(output) == -1) { fputs(strerror(errno), stderr); return EXIT_FAILURE; } return result; } int main() { // Allocate and populate an array of 32-bit integers. uint32_t (*const wide_array)[SIZE] = malloc(sizeof(wide_array_t)); if (!wide_array) { fputs(strerror(errno), stderr); return EXIT_FAILURE; } for (size_t i = 0; i < SIZE; ++i) (*wide_array)[i] = i % 16384; // Compact 32-bit integers into 16-bit integers in-place. uint16_t (*const narrow_array)[SIZE] = convert_in_place(wide_array); // Write compacted array to standard output, just for fun. const uint16_t *const end = *narrow_array + SIZE; for (uint16_t *number = *narrow_array; number < end; ++number) printf("%d, ", *number); // unchecked! putchar('\n'); // unchecked! // Write the compacted array into a binary file. int result = dump_array_to_file("/tmp/output", narrow_array); free(narrow_array); return result; }
Pokud se nepletu, tento^^^ kód nezávisí na endianness, protože nedělá žádné podivné bitové operace. Tedy na BE vyrobí binární soubor v BE, na LE vyrobí binární soubor v LE. (A pokud se pletu, hned se mi bude někdo posmívat, takže dobře mi tak.)
Nebo přesvědčit fwrite, aby ukládal jen posledních 16bitů z každého prvku a to ostatní ignoroval (tedy ani nevyplňoval nulama).
Ano, tohle by taky šlo, ale musel by se ten fwrite()
(nebo write()
) volat SIZE
-krát, vždycky na ty 2 byty, což by bylo celkem ošklivé a navíc by to bylo závislé na endianness, tj. muselo by se podle LE/BE správně určit, které 2 byty vypsat.
uint16_t *tmp=(uint16_t*)array; for (i=0;i<10000000;i++,tmp++) *tmp=array[i]; fwrite(array,10000000,sizeof(uint16_t),FD);Načo si tam písal tých ostatných 76 riadkov?
Tiskni
Sdílej: