Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
nóó a neni tamten pejsek takovej hežčejší s tim supr růžovým filtrem???????? :O :O :D :D ;D ;D
tady hele si myslej žeto dělá nepodporovanej foťák protože stará verze rawtherapee a tady podobnej vyřešenej problém s darktable hele :O :O jeto asi jako poměrně častej druch problémku dělání s *.raw :O :O :O ;D
akdyž bys jakoby zkusil zkompilovat nějakou starší verzi jestli by to taky dělalo tamten supr růžovej filtr?????????? :O :O
makepkg.conf
nevidím:
######################################################################### # ARCHITECTURE, COMPILE FLAGS ######################################################################### # CARCH="x86_64" CHOST="x86_64-pc-linux-gnu" #-- Compiler and Linker Flags CPPFLAGS="-D_FORTIFY_SOURCE=2" CFLAGS="-march=x86-64 -mtune=generic -O2 -pipe -fno-plt" CXXFLAGS="-march=x86-64 -mtune=generic -O2 -pipe -fno-plt" LDFLAGS="-Wl,-O1,--sort-common,--as-needed,-z,relro,-z,now" #-- Make Flags: change this for DistCC/SMP systems #MAKEFLAGS="-j2" #-- Debugging flags DEBUG_CFLAGS="-g -fvar-tracking-assignments" DEBUG_CXXFLAGS="-g -fvar-tracking-assignments"
-O2
by mohlo stačit. V Archu už je GCC 10 zatímco distribuční RT bude asi ještě přeložená GCC 9. Minimálně jeden bug s příliš akční DSE už je pro GCC 10.1 nahlášený, takže se nabízí otázka, jestli něco podobného nenaboří i RT.
CXXFLAGS
-flifetime-dse=1
. Předpokládám, že i vývojáři RT by rádi věděli, že tohle chování někde potřebují.
[ 11%] Building CXX object rtengine/CMakeFiles/rtengine.dir/dcraw.cc.o In file included from /usr/include/string.h:495, from /usr/include/glib-2.0/glib/gtestutils.h:30, from /usr/include/glib-2.0/glib.h:85, from /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/dcraw.cc:12: In function ‘void* memcpy(void*, const void*, size_t)’, inlined from ‘int fread(void*, int, int, IMFILE*)’ at /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/myfile.h:130:16, inlined from ‘void DCraw::parse_makernote(int, int)’ at /home/ota/abs/rawtherapee/rawtherapee/trunk/src/rawtherapee-5.8/rtengine/dcraw.cc:5631:13: /usr/include/bits/string_fortified.h:34:33: warning: ‘void* __builtin___memcpy_chk(void*, const void*, long unsigned int, long unsigned int)’ specified size between 18446744071562067968 and 18446744073709551615 exceeds maximum object size 9223372036854775807 [-Wstringop-overflow=] 34 | return __builtin___memcpy_chk (__dest, __src, __len, __bos0 (__dest)); | ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~^~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Ono už to tam zřejmě bylo při předešlých kompilacích, ale nezastavilo se to kvůli tomu, takže jsem to bral, že je to v pohodě. Není to nakonec právě ten problém? Stížnost u kompilace dcraw by tomu docela nasvědčovala.
Problém tedy zjevně není ve zdrojácích k RawTherapee, ale v nějaké jiné součásti mého systému, která se při kompilaci zapojí do tvorby balíčku.
Tiskni
Sdílej: