Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
ahojte
Tak som sa trochu zamyslel a zislo by sa mi doma nejake multimedialne centrum a NAS ( samba, pripadne next cloud ) + nova hracka.
myslienka je pouzit a cele to zabalit spolu:
Ma to zmysel na domace pouzitie, vykon rPI a USB3 disky by mohli stacit (?) , s UPS je otazkou aj cena za elektrinu 24/7.
jednoducha schema:
Já mám RPi 4B s jedním externím USB3 diskem (LUKS), 4A adaptérem a používám to kvůli tomu, kvůli čemu to chceš používat ty (Samba, NextCloud) a jsem s tím maximálně spokojen. Kupovat ten USB HUB kvůli 2 externím diskům je podle mě zbytečné. Ten adaptér by to měl v pohodě utáhnout. UPS nemám taky. Je fakt, že zrovna před 2 dny mi vypadla na chvíli elektřina, ale to se mi už hodně dlouho nestalo (roky). Měl jsem zrovna úplně čerstvě (asi 2 hodiny) nainstalovaný NextCloudPi a tak mě to zabolelo, ale nic se nestalo. Já se bez UPS v pohodě obejdu. Když by měl můj domácí server chvilku výpadek, tak mi to nevadí. Tvoje situace je ale jiná a jestli jej opravdu potřebuješ musíš vědět ty. Já jsem s tímto řešením maximálně spokojený. Pro moje potřeby bohatě stačí a za mě ano, jdi do toho.
Vypínač pro každý USB port je super. Sám používám SATA switcher na pc. Zbytečně disk nejede, když nemusí (klidně týdny) a je to bezpečnější, protože omylem nic nesmažeš a i s ohledem na útok. Akorát u RAIDu to myslím moc nevyužiješ.
Tak ať slouží a příjemnou zábavu.
To je dobrý.
Dík. Dražší/inteligentnější se mi líbí. Zatím nepotřebuji, ale vím o tom.
Tady je na 5 x 18650, ale výstupní proud je pouze 1 A. To by 2 HDD neutáhlo. Ale je to vodotěsné a vydrží to napájet 60 h, ale za tu cenu už je fakt ten nb.
Ale není to k pc
Já vím. Jsem zbrklý.
Ty to používáš jako desktop? Já to mám čistě jako server, takže používám Lite verzi Debianu Buster - bez Xorg.
Já mám v RPi 16 GB ADATA Industrial a nemám problém. A to jsem na ní instaloval OS už několikrát. Samozřejmě SSD je lepší. Já bych tu rychlost ale na nic nevyužil.
To je super.
FYI: S.M.A.R.T. mají i ty průmyslové SD karty ADATA. Na tom odkaze je to uvedeno.
A nevyrábí to i nějaký lepší výrobce?
Já časem vlastně taky chci do RPi zapojit SSD na sync dat. Bude to tiché a budu moci zapnout real time sync. U HDD by mě bolelo, že se stále zapíná a vypíná. Napadlo mě, že bych na SSD vytvořil 2 oddíly. Na prvním by byl NextCloud a na druhém (LUKS) kontakty, kalendář a /data.
Tiskni
Sdílej: