Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Pokud to neni jen na hrani, tak doporucuji zvazit nasazeni nejakeho production-ready FS.
Tohle je odpověď z roku 2009? Nebo trolling pro zábavu? Nebo další zbytečný FUD? Facebook taky není production-ready, když používá Btrfs? Pravda, možná je Facebook „na hraní“, ale jinak ta analogie hrubě nesedí.
Podle téhle „logiky“ by byl jediný production-ready FS ZFS, že ano. (Protože production-ready FS by měl mít (přinejmenším) (1) checksumy dat i metadat, (2) vestavěný RAID (tedy skutečný RAID, ne pouze AID bez R), (3) atomické snapshoty, (4) copy-on-write atd. Tohle splňují pouze Btrfs a ZFS. A ZFS má jistý chronický problém s licencí. Takže…)
Ještě bych se rád zeptal, který filesystém (kromě ZFS) tedy je production-ready (a podle jaké definice)… Snad ne Ext4 [2009] [2012] [2015] [2018] s architekturou z dob 10-gigabytových disků, který nemá ani jednu z výše uvedených vlastností? To nebude ono. Jiné možnosti?
při příkazu btrfs fi df /mountpoint se dozvím, že data 6T a metadata 2TNo asi hlavně kolik z toho je free a kolik used. Jinak jo, je to dost. Pro představu na 6TB FS kam se každý den rsyncovalo asi 8 virtuálek a pak se dělal snapshot měla metadata asi 400 GB, z toho většina free - pomohlo balance metadat -musage=20.
Zdravim, řešil jsem problém vytížení PC až na load 30 a zjistil jsem, že se to děje až po připojení btrfs disku (md raid6) cca 8T , mount trvá cca 1-6 minut a celý systém průběžně zatuhává.Mrkni do iotopu jestli běží nějaký clean nebo tak něco. Píšeš úložiště images - čekal bych, že to je způsobené fragmentací a CoW malinkých bloků. Vypni CoW. Pokud ho ale potřebuješ, tak to máš blbý.
až po připojení btrfs disku (md raid6)
Jestli to správně chápu, jedná se tedy o AID6 (nikoliv RAID6) vytvořený přes zastaralý mdadm
a na tom Btrfs? Aniž bych se pokoušel spekulovat, proč je ten filesystém rozbitý, jen poznamenám: Taková konfigurace se nedoporučuje. Filesystémy vhodné pro 21. století (Btrfs, ZFS) mají opravdový RAID vestavěný v sobě, a to z mnoha velmi dobrých důvodů.
Berličky typu mdadm
(nebo novější dmadm
provázaný s LVM) implicitně vytvářejí pouze AID bez R. Není tam žádná skutečná redundance. (Příklad: AID po náhodném (low-level) přepisu jednoho z disků (při zachování headeru) zničí všechna data. Skutečný RAID (Btrfs, ZFS) takový průšvih ustojí, pokud je v redundantní konfiguraci. Podobně je tomu u silent data corruption a dalších typů selhání disků — AID vrací náhodná data, RAID konzistentní data (nebo taky nic, jsou-li všechny repliky poškozené a/nebo chybí příliš mnoho kousků dat+parity).)
Ano, vím, že existuje dm-integrity
, ale to je voser navíc, který je třeba explicitně nastavit a který poskytuje jenom 1 výhodu / řeší jenom 1 problém, zatímco všechny ostatní výhody/problémy neposkytuje/neřeší.
Tady je znamenitý blogpost na dané téma, který by měl být povinná četba. (I přesto, že autor nakonec úplně přestal používat Btrfs a zůstal u ZFS.)
btrfs fi us /mountpoint
btrfs de st /mountpoint
uname -a
Free (estimated): 141.68MiB (min: 141.68MiB)
pridej tam nove blokove zarizeni (btrfs device add)
Tiskni
Sdílej: