OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Pokud to neni jen na hrani, tak doporucuji zvazit nasazeni nejakeho production-ready FS.
Tohle je odpověď z roku 2009? Nebo trolling pro zábavu? Nebo další zbytečný FUD? Facebook taky není production-ready, když používá Btrfs? Pravda, možná je Facebook „na hraní“, ale jinak ta analogie hrubě nesedí.
Podle téhle „logiky“ by byl jediný production-ready FS ZFS, že ano. (Protože production-ready FS by měl mít (přinejmenším) (1) checksumy dat i metadat, (2) vestavěný RAID (tedy skutečný RAID, ne pouze AID bez R), (3) atomické snapshoty, (4) copy-on-write atd. Tohle splňují pouze Btrfs a ZFS. A ZFS má jistý chronický problém s licencí. Takže…)
Ještě bych se rád zeptal, který filesystém (kromě ZFS) tedy je production-ready (a podle jaké definice)… Snad ne Ext4 [2009] [2012] [2015] [2018] s architekturou z dob 10-gigabytových disků, který nemá ani jednu z výše uvedených vlastností? To nebude ono. Jiné možnosti?
při příkazu btrfs fi df /mountpoint se dozvím, že data 6T a metadata 2TNo asi hlavně kolik z toho je free a kolik used. Jinak jo, je to dost. Pro představu na 6TB FS kam se každý den rsyncovalo asi 8 virtuálek a pak se dělal snapshot měla metadata asi 400 GB, z toho většina free - pomohlo balance metadat -musage=20.
Zdravim, řešil jsem problém vytížení PC až na load 30 a zjistil jsem, že se to děje až po připojení btrfs disku (md raid6) cca 8T , mount trvá cca 1-6 minut a celý systém průběžně zatuhává.Mrkni do iotopu jestli běží nějaký clean nebo tak něco. Píšeš úložiště images - čekal bych, že to je způsobené fragmentací a CoW malinkých bloků. Vypni CoW. Pokud ho ale potřebuješ, tak to máš blbý.
až po připojení btrfs disku (md raid6)
Jestli to správně chápu, jedná se tedy o AID6 (nikoliv RAID6) vytvořený přes zastaralý mdadm
a na tom Btrfs? Aniž bych se pokoušel spekulovat, proč je ten filesystém rozbitý, jen poznamenám: Taková konfigurace se nedoporučuje. Filesystémy vhodné pro 21. století (Btrfs, ZFS) mají opravdový RAID vestavěný v sobě, a to z mnoha velmi dobrých důvodů.
Berličky typu mdadm
(nebo novější dmadm
provázaný s LVM) implicitně vytvářejí pouze AID bez R. Není tam žádná skutečná redundance. (Příklad: AID po náhodném (low-level) přepisu jednoho z disků (při zachování headeru) zničí všechna data. Skutečný RAID (Btrfs, ZFS) takový průšvih ustojí, pokud je v redundantní konfiguraci. Podobně je tomu u silent data corruption a dalších typů selhání disků — AID vrací náhodná data, RAID konzistentní data (nebo taky nic, jsou-li všechny repliky poškozené a/nebo chybí příliš mnoho kousků dat+parity).)
Ano, vím, že existuje dm-integrity
, ale to je voser navíc, který je třeba explicitně nastavit a který poskytuje jenom 1 výhodu / řeší jenom 1 problém, zatímco všechny ostatní výhody/problémy neposkytuje/neřeší.
Tady je znamenitý blogpost na dané téma, který by měl být povinná četba. (I přesto, že autor nakonec úplně přestal používat Btrfs a zůstal u ZFS.)
btrfs fi us /mountpoint
btrfs de st /mountpoint
uname -a
Free (estimated): 141.68MiB (min: 141.68MiB)
pridej tam nove blokove zarizeni (btrfs device add)
Tiskni
Sdílej: