Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Pokud to neni jen na hrani, tak doporucuji zvazit nasazeni nejakeho production-ready FS.
Tohle je odpověď z roku 2009? Nebo trolling pro zábavu? Nebo další zbytečný FUD? Facebook taky není production-ready, když používá Btrfs? Pravda, možná je Facebook „na hraní“, ale jinak ta analogie hrubě nesedí.
Podle téhle „logiky“ by byl jediný production-ready FS ZFS, že ano. (Protože production-ready FS by měl mít (přinejmenším) (1) checksumy dat i metadat, (2) vestavěný RAID (tedy skutečný RAID, ne pouze AID bez R), (3) atomické snapshoty, (4) copy-on-write atd. Tohle splňují pouze Btrfs a ZFS. A ZFS má jistý chronický problém s licencí. Takže…)
Ještě bych se rád zeptal, který filesystém (kromě ZFS) tedy je production-ready (a podle jaké definice)… Snad ne Ext4 [2009] [2012] [2015] [2018] s architekturou z dob 10-gigabytových disků, který nemá ani jednu z výše uvedených vlastností? To nebude ono. Jiné možnosti?
při příkazu btrfs fi df /mountpoint se dozvím, že data 6T a metadata 2TNo asi hlavně kolik z toho je free a kolik used. Jinak jo, je to dost. Pro představu na 6TB FS kam se každý den rsyncovalo asi 8 virtuálek a pak se dělal snapshot měla metadata asi 400 GB, z toho většina free - pomohlo balance metadat -musage=20.
Zdravim, řešil jsem problém vytížení PC až na load 30 a zjistil jsem, že se to děje až po připojení btrfs disku (md raid6) cca 8T , mount trvá cca 1-6 minut a celý systém průběžně zatuhává.Mrkni do iotopu jestli běží nějaký clean nebo tak něco. Píšeš úložiště images - čekal bych, že to je způsobené fragmentací a CoW malinkých bloků. Vypni CoW. Pokud ho ale potřebuješ, tak to máš blbý.
až po připojení btrfs disku (md raid6)
Jestli to správně chápu, jedná se tedy o AID6 (nikoliv RAID6) vytvořený přes zastaralý mdadm
a na tom Btrfs? Aniž bych se pokoušel spekulovat, proč je ten filesystém rozbitý, jen poznamenám: Taková konfigurace se nedoporučuje. Filesystémy vhodné pro 21. století (Btrfs, ZFS) mají opravdový RAID vestavěný v sobě, a to z mnoha velmi dobrých důvodů.
Berličky typu mdadm
(nebo novější dmadm
provázaný s LVM) implicitně vytvářejí pouze AID bez R. Není tam žádná skutečná redundance. (Příklad: AID po náhodném (low-level) přepisu jednoho z disků (při zachování headeru) zničí všechna data. Skutečný RAID (Btrfs, ZFS) takový průšvih ustojí, pokud je v redundantní konfiguraci. Podobně je tomu u silent data corruption a dalších typů selhání disků — AID vrací náhodná data, RAID konzistentní data (nebo taky nic, jsou-li všechny repliky poškozené a/nebo chybí příliš mnoho kousků dat+parity).)
Ano, vím, že existuje dm-integrity
, ale to je voser navíc, který je třeba explicitně nastavit a který poskytuje jenom 1 výhodu / řeší jenom 1 problém, zatímco všechny ostatní výhody/problémy neposkytuje/neřeší.
Tady je znamenitý blogpost na dané téma, který by měl být povinná četba. (I přesto, že autor nakonec úplně přestal používat Btrfs a zůstal u ZFS.)
btrfs fi us /mountpoint
btrfs de st /mountpoint
uname -a
Free (estimated): 141.68MiB (min: 141.68MiB)
pridej tam nove blokove zarizeni (btrfs device add)
Tiskni
Sdílej: