Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Obávám se, že k tomu slouží přesně ten RUN.Tak to budem musieť teda rozobrať a napájkovať. Je len zvláštna ta hromada návodov na webe odkazujúca na pin 5 - odkiaľ sa ten blud vzal? Fakt je ta spotreba podobná? Asi to doma nemám veľmi ako zmerať... v každom prípade sa mi to moc nezdá - keď to SW vypnem, USB periférie sa odpoja, sieťovka tiež, chladič je úplne studený, na grafický výstup to nepľuje nič - jedine, čo som pozoroval, že dva 5V piny stále majú šťavu - čo tam teda môže toľko žrať, že je spoteba podobná ako pri zapnutom stave?
třeba nějakým P-MOS FET tranzistorem.Alebo skôr (v mojom prípade) niečo hotové ako Remotepi... Otázka je, koľko to naozaj ušetrí elektriny a či sa to oplatí kupovať a babrať sa s tým, keďže to stojí skoro ako celé RPI - nie je tu niekto, kto má tu spotrebu vo vypnutom stave možnosť zmerať? (Ideálne aj s napájacím adaptérom v 230V~.) V podstate nejde veľmi o spotrebu ako takú - skôr o taký ten pocit - RPI slúži ako multimediálne centrum a nemá význam aby stále bežalo - aj keď odpájať z el siete sa mi to zakaždým nechce. Skrátka, dokukám film, SW to vypnem a keď to o pár dní chcem zapnúť, nechce sa mi šaškovať z napájaním - skrátka stlačím tlačidlo a idem.
WAKE_ON_GPIO
If 1 then 'sudo halt' will run in a lower power mode until either GPIO3 or GLOBAL_EN are shorted to ground.
Default: 0 in original version of bootloader (2019-05-10). Newer bootloaders have this set to 1.
Version: All
Mimochodem vypnuté RPi (alespoň v předchozích verzích, verzi 4 jsem ještě neměl možnost vyzkoušet) nežere zas o tolik míň než zapnuté...Nad týmto som rozmýšľal pred pár dňami+, prečo je bananapi m2+(a asi všetky podobné mašinky) po shutdown -h now horúca jak sviňa. Podľa mňa proste na niečom maká.
A toto řeší co?
Než toto tak to je fakt lepší prodlužka s vypínačem a odpojí se vše a při zapnutí se zase vše zapne.
Jinak já mám k rpi připojen USB3 hub který má vlastní napájení a má na portech vypínače takže rpi můžu restartnout taky zapnutím a vypnutím toho USB z kterého RPI napájím.
Mám normální RPI4 s 4G ram na cpu pasivní chladič k tomu i-tec USB 3.0 Charging HUB 7port + Power Adapter 36W z kterého teď i RPI napájím a v tom mám vražený AXAGON ADSA-FP2 FASTport2 adaptér a je na tom připojen 2,5" HDD z notebooku:
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family: Seagate Laptop SSHD
Device Model: ST1000LM014-1EJ164
Později tam bude SSD.
Z toho HDD RPI i bootuje.
Mám to zatím jako NAS s openmediavault.
Tiskni
Sdílej: