Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Obávám se, že k tomu slouží přesně ten RUN.Tak to budem musieť teda rozobrať a napájkovať. Je len zvláštna ta hromada návodov na webe odkazujúca na pin 5 - odkiaľ sa ten blud vzal? Fakt je ta spotreba podobná? Asi to doma nemám veľmi ako zmerať... v každom prípade sa mi to moc nezdá - keď to SW vypnem, USB periférie sa odpoja, sieťovka tiež, chladič je úplne studený, na grafický výstup to nepľuje nič - jedine, čo som pozoroval, že dva 5V piny stále majú šťavu - čo tam teda môže toľko žrať, že je spoteba podobná ako pri zapnutom stave?
třeba nějakým P-MOS FET tranzistorem.Alebo skôr (v mojom prípade) niečo hotové ako Remotepi... Otázka je, koľko to naozaj ušetrí elektriny a či sa to oplatí kupovať a babrať sa s tým, keďže to stojí skoro ako celé RPI - nie je tu niekto, kto má tu spotrebu vo vypnutom stave možnosť zmerať? (Ideálne aj s napájacím adaptérom v 230V~.) V podstate nejde veľmi o spotrebu ako takú - skôr o taký ten pocit - RPI slúži ako multimediálne centrum a nemá význam aby stále bežalo - aj keď odpájať z el siete sa mi to zakaždým nechce. Skrátka, dokukám film, SW to vypnem a keď to o pár dní chcem zapnúť, nechce sa mi šaškovať z napájaním - skrátka stlačím tlačidlo a idem.
WAKE_ON_GPIO
If 1 then 'sudo halt' will run in a lower power mode until either GPIO3 or GLOBAL_EN are shorted to ground.
Default: 0 in original version of bootloader (2019-05-10). Newer bootloaders have this set to 1.
Version: All
Mimochodem vypnuté RPi (alespoň v předchozích verzích, verzi 4 jsem ještě neměl možnost vyzkoušet) nežere zas o tolik míň než zapnuté...Nad týmto som rozmýšľal pred pár dňami+, prečo je bananapi m2+(a asi všetky podobné mašinky) po shutdown -h now horúca jak sviňa. Podľa mňa proste na niečom maká.
A toto řeší co?
Než toto tak to je fakt lepší prodlužka s vypínačem a odpojí se vše a při zapnutí se zase vše zapne.
Jinak já mám k rpi připojen USB3 hub který má vlastní napájení a má na portech vypínače takže rpi můžu restartnout taky zapnutím a vypnutím toho USB z kterého RPI napájím.
Mám normální RPI4 s 4G ram na cpu pasivní chladič k tomu i-tec USB 3.0 Charging HUB 7port + Power Adapter 36W z kterého teď i RPI napájím a v tom mám vražený AXAGON ADSA-FP2 FASTport2 adaptér a je na tom připojen 2,5" HDD z notebooku:
=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family: Seagate Laptop SSHD
Device Model: ST1000LM014-1EJ164
Později tam bude SSD.
Z toho HDD RPI i bootuje.
Mám to zatím jako NAS s openmediavault.
Tiskni
Sdílej: