Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
Pi Case 40 je zajímavá krabička na Raspberry Pi 4 od společnosti Cooler Master. Kampaň na podporu krabičky běží na Kickstarteru do 19. srpna.
Tiskni
Sdílej:
jojo za dvojnasobek ostatnich krabicekktera z tech ostatnich krabicek ma:
- masivni pasivni chladic - kompletni kryti rpi/konektoru - dostupne GPIO bez otvirani - VESA uchyceni - power tlacitko (s moznosti uzivatelem definovat jinou funkci) - OpenSource design
proč se nedělaj tyhlety chladiče jakoby z mědi?? :O :O
toje jako jenom fud vod hliníkářský lobby by jako prodali ten svuj hnusnej šunt z 10000000000x recyklovanejch plechovek hele :O :O >:C >:C
hodnoty jakoby vzatý vocaď hele a hele. bacha jeto jenom nějaký vomezený demo jako ta stránka s tabulkama a máte vomezenej čas free session ale de tam lízt zkrs tor :D ;D
asi tam maj jenom smíchanej diamantovej prášek s nějakou vobyč teplovodnou pastou a ta dělá bottleneck :/ :/
tamty lepší grizzly pasty co maj +-73W/mK používaj míchaninu cínu gallia india a podobnejch kovů hele :O :O diamanty nebo uhlík v tom asi vubec nemaj
At the GUADEC 2012 conference held these days, a report "A bright future for GNOME" was presented, the authors of which tried not only to voice the current problems of GNOME development, but also to offer several ideas to increase the demand for the platform. The proposals voiced in the report boil down to strengthening the focus on mobile systems, continuing the line of development of GNOME 3 and preparing a self-contained operating system GNOME OS. According to speakers, the focus on traditional desktops is hindering GNOME's transformation into a mainstream platform. Currently, there is a boom in mobile systems and, judging by the conducted marketing research, the adult part of the US population is increasingly inclined to use portable devices - there is an increase in sales of smartphones, tablets and laptops, while interest in desktop PCs is steadily declining from year to year ... At the same time, the market of mobile systems has not yet reached saturation, it is dominated by the iOS and Android platforms, but there is a category of users who are not satisfied with everything in these platforms. The next major leap is proposed in March 2014 with the release of GNOME 4.0, which can be seen as a platform for building your own GNOME OS distribution. With a year and a half remaining until GNOME 4.0 is released, it is planned to mature and polish the user shell and all core GNOME applications. GNOME 4.0 will have full touchscreen support, making it possible to use GNOME OS on tablet PCs. In addition to the direct user environment, it is proposed to prepare such components as an installer and an update installation system. Also, a build environment will be formed for creating ready-made distributions suitable for use on the final hardware. For application developers, GNOME 4 will include a dedicated SDK that allows you to create both native classic programs and applications based on the use of web technologies for GNOME OS. To distribute applications created using the SDK, software delivery tools for users, including an application store catalog, will be prepared. A prototype for creating such a system can be an already working directory of add-ons for GNOME Shell. The emergence of GNOME OS will also solve the problems of low corporate engagement and resource constraints. To attract funding and additional developers, it will be possible to use business models based on the delivery of GNOME OS as a system pre-installed on devices from partner manufacturers. Ultimately, an ambitious 20x20 plan is mentioned to achieve 20% market share in 2020. The plan replaces the 2005 10x10 project, which was expected to have 10% of workstations using GNOME by the end of 2010.
to jako někdo děláte že sebou v báglu furt taháte raspberry?? :O :O