Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
Udělej tu zálohu znovu a udělej jí Clonezillou. Ta taky používá dd, ale zálohuje jen obsazené místo a lze nastavit i kompresi. Sám to tak dělám a mám s tím dobré zkušenosti.
Ale pozor! Pokud bys to tedy dělal tou Clonezillou, tak i když bude obsazené místo např. 10 GB a záloha bude mít po kompresi např. jen 8 GB, tak to nepůjde obnovit na nic menšího jak 32 GB. Šlo by ale udělat to, že bys zmenšil systémový oddíl na minimum, udělal zálohu oddílů (/boot+/rootfs - kromě volného místa/toho posledního prázdného oddílu) a pak by to šlo obnovit na tak velké médium, jak velké to po zmenšení bude.
Tak to je super. Dík
Záloha logického oddílu a ne fyzického média by byla samozřejmě lepší. To se ale tak někdy stává, že si člověk něco neuvědomí. Neříkej, že se ti to nikdy nestalo?
To je hned. Já raději mlčím.
Žiju v domnění, že když víš kde střihnout, tak třeba pomocí dd s parametrem skip=size můžeš a přes dd by to mělo jít pak upravené i zapsat. Nebo mi něco uniká?
To jsem pochopil z dotazu. Odpovídalo jsem Peterovi, ne tobě. Šlo mi čistě o to ustřihnutí.
Dobrou.
losetup --show -f SOUBORTento příkaz vypíše název zařízení (zpravidla ve tvaru
/dev/loopX
), které můžete používat jako běžný disk.
Pak budete asi chtít najít oddíly v takto vytvořeném zařízení:
partx -a - /dev/loopXSeznam oddílů vypíšete pomocí
lsblk
:
lsblk /dev/loopXTeď můžete s
/dev/loopX
a oddíly na něm (zpravidla ve tvaru /dev/loopXpY
) pracovat jak chcete – je možné přimountovat oddíl, formátovat ho, zmenšit (pokud to FS umí) nebo dělat cokoliv jiného.
Nezapomeňte odpojit souborové systémy.
Až skončíte, požádáte jádro o to, aby se zapomenula tabulka oddílů (ta v RAM, ne na disku):
partx -d - /dev/loopXNakonec zrušíte
/dev/loopX
:
losetup -d /dev/loopX
truncate(1)
).
Tiskni
Sdílej: