Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
echo "LABEL=TestLabel /mnt/label xfs defaults 1 1" >> /etc/fstab
, a rebootnout), tak spustí síť ale nespustí sshd. Takže stroj normálně pingá, je vidět, že naběhl, ale nedá se tam přihlásit a opravit to, a protože nemám přístup na konzoli, tak mám smůlu. Je to poněkud frustrující. Když v konzoli spustím sshd ručně, tak samozřejmě normálně naběhne a funguje.
Googlil jsem, překvapilo mě, že jsem toho moc nenašel, a nejnadějněji vypadá udělat
systemctl add-wants emergency.target sshd.serviceJenže to emergency mode zdá se komplet přeskočí (wtf), tak se bojím, že pokud bude k emergency mode nějaký jiný/závažnější důvod, tak se to kreativně rozbije nějak jinak a třeba to ani nespustí shell a nepůjde to tak opravit ani pokud konzoli mám. Jak se tohle má správně řešit? A myslíte si, že je to na bugreport? Podle mě když to spustí síť, tak to má rovnou zkusit spustit i sshd. Je to Debian stable, ale řešili to třeba i v redhatu.
Řešení dotazu:
ssh
závisí, jako „obyčejná“ unita, na sysinit.target
(což není explicitně napsané, je to Default Dependencies), jak můžeme vidět v systemctl list-dependencies ssh
. sysinit.target
závisí na local-fs.target
a různých dalších věcech, a když něco z toho selže, tak se sysinit nestane, a tím se nespustí žádné ostatní „obyčejné“ unity.
Řešení je třeba následující: vyrobím unitu /etc/systemd/system/sshd-rescue.service
, která bude přesnou kopií distribuční ssh unity (systemctl cat ssh
), až na vyznačené změny:
[Unit] Description=OpenBSD Secure Shell server Documentation=man:sshd(8) man:sshd_config(5) After=network.target auditd.service ConditionPathExists=!/etc/ssh/sshd_not_to_be_run DefaultDependencies=no [Service] EnvironmentFile=-/etc/default/ssh ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS ExecReload=/usr/sbin/sshd -t ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID KillMode=process Restart=on-failure RestartPreventExitStatus=255 Type=notify RuntimeDirectory=sshd RuntimeDirectoryMode=0755 [Install] WantedBy=emergency.target #Alias=sshd.serviceTu pak stačí enablovat (
systemctl enable sshd-rescue
) a pak už se sshd v rescue spustí, a „normální“ ssh se spustí při úspěšném bootu.
Ještě upozornění, že do toho rescue sshd se nedá přihlásit jako ne-root: vypíše to
System is booting up. Unprivileged users are not permitted to log in yet. Please come back later. For technical details, see pam_nologin(8).Já mám přihlášení roota klíčem povolené, ale pokud ho zakazujete, tak si v té rescue unitě asi dejte extra konfigurák, kde bude povolené.
Tiskni
Sdílej: