Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
echo "LABEL=TestLabel /mnt/label xfs defaults 1 1" >> /etc/fstab
, a rebootnout), tak spustí síť ale nespustí sshd. Takže stroj normálně pingá, je vidět, že naběhl, ale nedá se tam přihlásit a opravit to, a protože nemám přístup na konzoli, tak mám smůlu. Je to poněkud frustrující. Když v konzoli spustím sshd ručně, tak samozřejmě normálně naběhne a funguje.
Googlil jsem, překvapilo mě, že jsem toho moc nenašel, a nejnadějněji vypadá udělat
systemctl add-wants emergency.target sshd.serviceJenže to emergency mode zdá se komplet přeskočí (wtf), tak se bojím, že pokud bude k emergency mode nějaký jiný/závažnější důvod, tak se to kreativně rozbije nějak jinak a třeba to ani nespustí shell a nepůjde to tak opravit ani pokud konzoli mám. Jak se tohle má správně řešit? A myslíte si, že je to na bugreport? Podle mě když to spustí síť, tak to má rovnou zkusit spustit i sshd. Je to Debian stable, ale řešili to třeba i v redhatu.
Řešení dotazu:
ssh
závisí, jako „obyčejná“ unita, na sysinit.target
(což není explicitně napsané, je to Default Dependencies), jak můžeme vidět v systemctl list-dependencies ssh
. sysinit.target
závisí na local-fs.target
a různých dalších věcech, a když něco z toho selže, tak se sysinit nestane, a tím se nespustí žádné ostatní „obyčejné“ unity.
Řešení je třeba následující: vyrobím unitu /etc/systemd/system/sshd-rescue.service
, která bude přesnou kopií distribuční ssh unity (systemctl cat ssh
), až na vyznačené změny:
[Unit] Description=OpenBSD Secure Shell server Documentation=man:sshd(8) man:sshd_config(5) After=network.target auditd.service ConditionPathExists=!/etc/ssh/sshd_not_to_be_run DefaultDependencies=no [Service] EnvironmentFile=-/etc/default/ssh ExecStartPre=/usr/sbin/sshd -t ExecStart=/usr/sbin/sshd -D $SSHD_OPTS ExecReload=/usr/sbin/sshd -t ExecReload=/bin/kill -HUP $MAINPID KillMode=process Restart=on-failure RestartPreventExitStatus=255 Type=notify RuntimeDirectory=sshd RuntimeDirectoryMode=0755 [Install] WantedBy=emergency.target #Alias=sshd.serviceTu pak stačí enablovat (
systemctl enable sshd-rescue
) a pak už se sshd v rescue spustí, a „normální“ ssh se spustí při úspěšném bootu.
Ještě upozornění, že do toho rescue sshd se nedá přihlásit jako ne-root: vypíše to
System is booting up. Unprivileged users are not permitted to log in yet. Please come back later. For technical details, see pam_nologin(8).Já mám přihlášení roota klíčem povolené, ale pokud ho zakazujete, tak si v té rescue unitě asi dejte extra konfigurák, kde bude povolené.
Tiskni
Sdílej: