V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
/etc/network/interfaces
treba wifinu, ktera je v praci, tak se mi doma na tom miste bootovani proste zastavi a Ctrl+C to vesele ignoruje
Ale k veci...
Dneska v praci nam spadl server. A pri bootovani nam treba nechtela nabehnout sluzba DenyHosts, proste se to na ni zastavilo. Tak jsem system rebootoval do rescue modu a DenyHosts odinstaloval
systemctl disable denyhosts
nefungovalo. Nevim proc, nemel jsem nervy to zkoumat
Dalsi co odmitlo najet bylo MySQL. A to uz se mi potily i knofliky na kosili. Ale nemohl jsem to zacit resit, musel jsem jak trotl cekat, az system dobootuje a konecne se do nej budu moct prihlasit
A ja se ptam: Existuje neco, co by mi nahodilo sluzby, ale az potom, kdy bude system nastartovanej a ja se do nej budu moct prihlasit?
Jasne ze si muzu na to napsat skript, ale neni neco takoveho uz vyreseneho?
Diky
A az doma jsem zjistil, proc me to nenapadlo - protoze muj Debian tohle neumi. Nevim procAno, je to příšerné, a nechápu, proč v systemd tohle není. Navíc když explicitně píše, na kterou službu se čeká a jak dlouho to ještě bude trvat.
A ja se ptam: Existuje neco, co by mi nahodilo sluzby, ale az potom, kdy bude system nastartovanej a ja se do nej budu moct prihlasit?Ano, viz řešení mého předchozího dotazu. Musíš správně nastavit závislosti unit. Jak přesně nevím, nikdy jsem to nedělal, a nepomohlo by mi to, protože se všude jinde typicky přihlašuju na SSH, a ono to typicky visí na síti a na discích.
Ale nemohl jsem to zacit resit, musel jsem jak trotl cekat, az system dobootuje a konecne se do nej budu moct prihlasitDalší průser je, že když v
/etc/systemd/system.conf
snížíš DefaultTimeoutStartSec
, tak se stejné nastavení použije při startu systému i při ručním spouštění.
systemd-logind
- ten zcela určitě nezávisí na MySQL). S chybějící sítí to samozřejmně nejde.
Zcela běžně se přihlašuju po bootu na stroje, kdy to ještě stále nahazuje náročnější služby. Lze to vidět v systemctl list-jobs
.
V systemd totiž neexistuje nic jako ukončený boot. Služby (unity) lze dynamicky přidávat za běhu. systemd reaguje (mimo jiné) na .timer
unity a spouští service (které mouhou mít další závislosti a spouštět tak celý strom služeb).
Tj je nutné pečlivě dodržovat závislosti mezi službami, nedělat vazby "všchno na všecho" (některé distribuce mají dokonce cyklické závislosti služeb). Tj pokud např. ssh bude záviset pouze na síti (a dejme tomu na .mount
home adresáře), tak jej nic jiného při startu nebude zajímat a systemd jej spustí tak rychle, jak to bude možné. (Osobně spíš používám ssh.socket
, ale to na věci nic nemění.)
systemd
. Pokud máte jednotky správně napsané (zejména správně nastavené závislosti), nebude start blokovat nic, co by nebylo nutné.
Přidávám se k dotazu, která serverová deska vyžaduje připojený monitor.„Dělá to jen v linuxu, ve Windows to najelo v pohodě.“ nevypadá jako „deska vyžaduje aby to začalo bootovat“ (a pak už je to věcí OS). Takže to má blbě nastavené…
systemd-logind
, protoze ten server mam pod stolem s monitorem i klavesnici, a vse ostatni az pote?
Ted se budu ptat jeste hloupeji, protoze nejsem zadny sitovy spravec, ale ochotny blbec, zamilovany do *nixu, a tak jsem se dostal ke sve vedlejsi cinnosti v nasi male firme
Chtel bych dosahnout toho, aby co nejdrive, jakmile zmizi obrazovka GRUBu, se mi zobrazilo:
server login:
Ale zaroven nechci prijit o takove to:
[ OK ] SSH Server [ OK ] Mysql serverAle at se to zobrazuje na jinem terminalu, treba Ctrl+Alt+F2 Staci, kdyz mi reknete "jo, takhle to jde nakonfigurovat" a ja uz si vygooglim jak Nicmene male nakopnuticko spravnym smerem by... Diky
Tedy tvrdite, ze pri trose snahy dokazu nastavit systemd tak, aby nejprve nabehlo systemd-logind, protoze ten server mam pod stolem s monitorem i klavesnici, a vse ostatni az pote?To není nejprve. systemd startuje služby paralelně a podle jejich závislostí. Tj automatické (tedy pokud to nějaká distribuce schválně nevypíná).
Ale zaroven nechci prijit o takove to:Stačí nastavit parametr kernelu:
GRUB_CMDLINE_LINUX="systemd.show_status=true"Tj vyhodit všechny ty splash screeny a quiet apod a nechat tam tohleto. Potom to při bootu vypisuje co to dělá. Dále, není dobré se spoléhat na to, co to vypisuje. Beztak se budete muset naučit systemd, takže
systemctl status
je váš kamarád. Dále journalctl
apod.
Staci, kdyz mi reknete "jo, takhle to jde nakonfigurovat" a ja uz si vygooglim jakV tomto případě je nejhorší boj s distribucí. Takový debian na všechno zavádí vlastní "helpery" a když se to dá všechno pryč, tak systemd funguje. Nevím o žádné pure systemd distribuci (možná ArchLinux?).
Tiskni
Sdílej: