Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Řešení dotazu:
Já mám tento router + OpenWrt a nemám problém. Oproti C5 je výkonnější a stojí prakticky stejně.
Dobrý router. Pokud ale bude potřebovat USB port, tak tento router jej nemá. A pokud bude připojovat zařízení, které zvládá jen pásmo 2,4 GHz, tak je to taky o ničem.
No vidíš. A já jsem USB port potřeboval. Měl jsem v něm síťový disk a v tu dobu mi to s ohledem na poměr cena/výkon stačilo. Přesněji řečeno, byl jsem rád, že tam ten port mám.
Co se týká toho pásma 2,4 GHz, tak třeba mnou zmíněný router C7 má přenosovou rychlost 450 Mbps, kdežto ten AX10 jen 300 Mbps. To je znát.
Můžeme tady diskutovat, co je pro tebe a mě dobré, ale nakonec si bude muset tazatel sám stanovit priority.
Taky mám RPi 4 s externím HDD.
Ten AX20 už je za mě fajn.
Na stránkách OpenWrt jsem v Table of hardware ten ASUS nenašel.
Myslím, že signál a rychlost Wi-Fi se nezlepší. Kdysi jsem ale četl, že někdo flešnul poslední verzi OpenWrt do starého routeru a přestal mu tak topit.
Obrovskou výhodou OpenWrt oproti OEM stock firmwaru je to, že je open-source a aktualizace na rozdíl od stock fw vycházejí často a dlouhou dobu. Např. OpenWrt 19.07.4, které je pro tvůj TP-Link Archer C5 (v1 a v2) vyšlo 2020-09-10. Stock fw pro v4 vyšel 2020-03-25 a je pravděpodobné, že mnoho nových verzí už nevyjde. Takže bych neváhal a pokud je tvůj router podporován, tak bych rozhodně šel do OpenWrt. V tabulce podporovaného hw tvůj ASUS nevidím, takže bych šel do toho TP-Linku. Vlastně bych do něj šel, i kdyby tam ten ASUS byl. Pokud by tedy po hw stránce značně nepřevyšoval ten TP-Link. Teď ještě záleží na tom, jakou verzi fw v tom TP-Linku máš. V té tabulce podporovaného hw vidím v1, v2 a v4, takže pokud máš v3, tak smůla. Možná ale časem přibude.
Pokud se pro OpenWrt rozhodneš a potřeboval bys pomoc, tak napiš.
Zařizuješ chytrou domácnost a jako základ toho všeho jsi chtěl použít starý router za ~ 1k Kč?
Já jsem laik a nedosahuji odbornosti některých lidí tady. Kdybych já byl ve tvé situaci, tak bych si na takovou věc koupil kvalitní a výkonný router. Rozhodně bych se ale před tím tady zeptal co a jak. Takže počkej na reakci někoho zkušenějšího.
Polož nový dotaz a detailně v něm popiš, co to vlastně doma buduješ a jaký router by na to byl vhodný?
Rádo se stalo. Jistě ti tady někdo dobře poradí.
Rozhodně ti ale doporučuji vybrat si takový hw, do kterého půjde OpenWrt!
Přemýšlím, že si ten AX20 koupím.
Počítej s tím, že momentálně do něj OpenWrt nedáš. Alespoň tento model není vidět v table of hardware. Možná ale časem přibude.
Bude mít i silnější signál než C5? Nikde jsem nenašel výkon těch antén.
Kolik připojených zařízení by měl v pohodě zvládnou C5 a kolik AX20? Dokážete odhadnout?
Tiskni
Sdílej: