Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z hackerské konference DEF CON 33, jež proběhla 7. až 10. srpna v Las Vegas.
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.3. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Tak MikroTik je super. I aktualizace údajně chodí často a dlouho. Mě by ale vadilo, že fw není open-source. To ale tazatel asi neřeší.
Jasně, OpenWrt do MikroTiku jde. To mi úplně vypadlo.
2 routery už má. TP-Link Archer C5 a ASUS RT-AC1200G+. Co kdyby je propojil a nějak rozumně rozmístil? Možná by to stačilo, ne?
Pokud u WiFi zvolíš zemi např. united states, půjde, myslím, zvýšit výkon vysílače wifi.
A je v pořádku to takto v těchto končinách udělat?
iw reg
a iwlist
toho moc neprezradili, ale nemám 60ku.
No já jsem tady někde kdysi četl, že někdo zapojoval lidem routery tak, aby měli silný signál, ale něco tím porušoval a někdo jej za to káral, že to dělá bezohledně vůči ostatním. Že dotyčným to sice funguje skvěle, ale okolí tím trpí. Tak proto jsem se zeptal, protože tomuhle zatím moc nerozumím.
Už je mi to jasné. Díky za vysvětlení.
Díky za vysvětlení.
Já MikroTik nemám, ale zajímalo mě to, abych tomu porozuměl. Jinak samozřejmě Czech Republic nastavuji vždy.
Tak jak jsi spokojený se svým novým MikroTikem?
Dobrý dělo. Tak ať dobře slouží.
Ten router, který si matata koupil má přenosové rychlosti úplně někde jinde, než tvůj Ruckus R500. Ale vzhledem ke konfiguraci prostorového toku 2x2:2 (což vůbec nevím co je) to možná nevadí. Mě osobně se MikroTik taky moc nelíbí. Určitě je dobrý pro někoho, kdo potřebuje konfigurovatelnost, kterou nabízí, ale to já nejsem a přijde mi, že se dá za přibližně stejný peníz, malinko dráž, koupit výkonnější hw.
Tiskni
Sdílej: