V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
TLS, autentifikace pouze přes jméno/hesloTo je nějaký omyl, na RouterOS jsem normálně importoval certifikát CA, certifikát klienta a privátní klíč a funguje to. TLS, samozřejmě. Dokonce je použitá kryptografie překvapivě moderní a v pohodě. A to všechno je tam už minimálně dva roky.
Taky, pokud VPN tunel spadne, tak by se měl znovu umět sestavit - to ale počítám bude Mikrotik umět sám od sebe.Ano, to OpenVPN v RouterOS normálně dělá. Pokud to bude často, budeš chtít změnit keepalive a podobné parametry, ale default je rozumný. //a nejlepší řešení s jakýmkoli Mikrotikem samozřejmě je flashnout tam OpenWRT
mas nekde nasazeny OWRT na MKT?Mám, a to docela dost, asi 15 RBmAPL-2nD, 15 RB750Gr3 a pár nějakých hAP. Běží na tom meteostanice (bitbangované SWD přes GPIO) a radiolokátory (skládání obrazu z UDP paketů a nějaké základní odšumování), oboje napsané v Pythonu (na ten imageprocessing vlastní modul přes CFFI). Zatím umřel jeden ten RB750Gr3, nedávno jsme ho vyměnili a měl bych analyzovat co se mu stalo. Jakože každou hodinu jsem tam měnil 100B soubor, ale to by snad jako mělo vydržet.
PS: dobrej waaat aneb anonym excel rulezzz, wtf... mas na to nejakyho bota/harvestera, nebo fakt procitas seznam.cz? :)Tohle bylo na #brmlab a na #mindspace, seznamzprávy nečtu. Ale občas koukám na homepage novinek a idnes.
menuconfig
a dál se proklikáte). Pokud chcete i aktualizaci jádra, vytvořil bych si jádro s initrd, které stáhne ze serveru nastavení (bash skript podepsaný GPG), který kexec
em spustí systém nebo vykoná jiné úkony.
Pokud Raspberry s readonly kartou, vytvořil bych na ní 1 oddíl vfat, na kterém je zavaděč, jádro, initrd a systém ve SquashFS. Patche můžete řešit přimountováním dalšího SquashFS „přes“ stávající systém – viz Slax 8 a starší. Na kartě je pak jen adresář s očíslovanými obrazy.To by byl ještě větší opruz, nekonečně rostoucí řada patchů. Jako přemýšlel jsem o tom, že tam udělám tohle a ten squashfs bude ve skutečnosti brutálně redundantní (buď víc kopií, nebo Reed-Solomonovy kódy třeba pomocí programu par2) a při bootu se celý nahraje do paměti už opravený, ale nakonec jsem skončil u tohoto. Výhoda je, že změny provedené v RAM lze pak aplikovat.
libattr1-dev https://github.com/kmxz/overlayfs-tools main.c: +//#include <linux/stat.h> cd /root/overlayfs-tools rm /mnt/root-rw/upper/var/lib/haproxy/dev/log rm overlay-tools-*.sh mount -o remount,rw /mnt/root-ro echo y | ./overlay diff -l /mnt/root-ro -u /mnt/root-rw/upper echo y | ./overlay merge -l /mnt/root-ro -u /mnt/root-rw/upper bash overlay-tools-*.sh možná opravit /mnt/root-ro/etc/fstab
port 1194 proto tcp dev tap ca ca.crt cert webcams.my-domain.com.crt key webcams.my-domain.com.key dh dh.pem server 10.8.1.0 255.255.255.0 client-config-dir /etc/openvpn/ccd ifconfig-pool-persist ipp.txt push "redirect-gateway def1 bypass-dhcp" push "dhcp-option DNS 10.8.1.1" push "dhcp-option DNS 10.10.10.1" keepalive 10 120 auth-nocache cipher AES-256-CBC user nobody group nogroup persist-key persist-tun status /var/log/openvpn/openvpn-status.log log /var/log/openvpn/openvpn.log log-append /var/log/openvpn/openvpn.log verb 3Děkuji všem, kteří přispěli.
Tiskni
Sdílej: