OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
TLS, autentifikace pouze přes jméno/hesloTo je nějaký omyl, na RouterOS jsem normálně importoval certifikát CA, certifikát klienta a privátní klíč a funguje to. TLS, samozřejmě. Dokonce je použitá kryptografie překvapivě moderní a v pohodě. A to všechno je tam už minimálně dva roky.
Taky, pokud VPN tunel spadne, tak by se měl znovu umět sestavit - to ale počítám bude Mikrotik umět sám od sebe.Ano, to OpenVPN v RouterOS normálně dělá. Pokud to bude často, budeš chtít změnit keepalive a podobné parametry, ale default je rozumný. //a nejlepší řešení s jakýmkoli Mikrotikem samozřejmě je flashnout tam OpenWRT
mas nekde nasazeny OWRT na MKT?Mám, a to docela dost, asi 15 RBmAPL-2nD, 15 RB750Gr3 a pár nějakých hAP. Běží na tom meteostanice (bitbangované SWD přes GPIO) a radiolokátory (skládání obrazu z UDP paketů a nějaké základní odšumování), oboje napsané v Pythonu (na ten imageprocessing vlastní modul přes CFFI). Zatím umřel jeden ten RB750Gr3, nedávno jsme ho vyměnili a měl bych analyzovat co se mu stalo. Jakože každou hodinu jsem tam měnil 100B soubor, ale to by snad jako mělo vydržet.
PS: dobrej waaat aneb anonym excel rulezzz, wtf... mas na to nejakyho bota/harvestera, nebo fakt procitas seznam.cz? :)Tohle bylo na #brmlab a na #mindspace, seznamzprávy nečtu. Ale občas koukám na homepage novinek a idnes.
menuconfig
a dál se proklikáte). Pokud chcete i aktualizaci jádra, vytvořil bych si jádro s initrd, které stáhne ze serveru nastavení (bash skript podepsaný GPG), který kexec
em spustí systém nebo vykoná jiné úkony.
Pokud Raspberry s readonly kartou, vytvořil bych na ní 1 oddíl vfat, na kterém je zavaděč, jádro, initrd a systém ve SquashFS. Patche můžete řešit přimountováním dalšího SquashFS „přes“ stávající systém – viz Slax 8 a starší. Na kartě je pak jen adresář s očíslovanými obrazy.To by byl ještě větší opruz, nekonečně rostoucí řada patchů. Jako přemýšlel jsem o tom, že tam udělám tohle a ten squashfs bude ve skutečnosti brutálně redundantní (buď víc kopií, nebo Reed-Solomonovy kódy třeba pomocí programu par2) a při bootu se celý nahraje do paměti už opravený, ale nakonec jsem skončil u tohoto. Výhoda je, že změny provedené v RAM lze pak aplikovat.
libattr1-dev https://github.com/kmxz/overlayfs-tools main.c: +//#include <linux/stat.h> cd /root/overlayfs-tools rm /mnt/root-rw/upper/var/lib/haproxy/dev/log rm overlay-tools-*.sh mount -o remount,rw /mnt/root-ro echo y | ./overlay diff -l /mnt/root-ro -u /mnt/root-rw/upper echo y | ./overlay merge -l /mnt/root-ro -u /mnt/root-rw/upper bash overlay-tools-*.sh možná opravit /mnt/root-ro/etc/fstab
port 1194 proto tcp dev tap ca ca.crt cert webcams.my-domain.com.crt key webcams.my-domain.com.key dh dh.pem server 10.8.1.0 255.255.255.0 client-config-dir /etc/openvpn/ccd ifconfig-pool-persist ipp.txt push "redirect-gateway def1 bypass-dhcp" push "dhcp-option DNS 10.8.1.1" push "dhcp-option DNS 10.10.10.1" keepalive 10 120 auth-nocache cipher AES-256-CBC user nobody group nogroup persist-key persist-tun status /var/log/openvpn/openvpn-status.log log /var/log/openvpn/openvpn.log log-append /var/log/openvpn/openvpn.log verb 3Děkuji všem, kteří přispěli.
Tiskni
Sdílej: