Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
dd
, nebo použít třeba cat
:
dd
dd if=/dev/mmcblkX of=/dev/mmcblkY bs=16k status=progress
if
(input file) je disk, který kopírujete, of
(output file) je disk kam kopírujete, bs
(block size) je velikost bloku, který se kopíruje. Velikost bloku by měla buď odpovídat velikosti fyzického bloku, ale stačí nějaké číslo. U některých SD kartet a USB disků to má velký vliv na rychlost.
Dejte si pozor na to, který disk kam kopírujete – v if
a of
se snadno udělá překlep.
Pokud používáte sudo
, použijte příkaz sudo dd …
.
cat
cat
(z anglického concatenate, tedy „spojit“, protože vypisuje obsah souborů hned za sebou) vypisuje na svůj výstup obsah souboru nebo souborů (nebo disku, …). Spuštěním cat soubor
zobrazíte obsah souboru soubor. Výstup můžete přesměrovat do souboru (disku, …) zápisem <soubor2
. Použití pak vypadá takhle:
cat /dev/mmcblkX > /dev/mmcblkY
cat
neumožňuje pokročilé nastavení kopírování jako dd
.
Pokud používáte sudo
, spusťte tento příkaz z rootovského shellu (se všemi oprávněními, což je i přístup k blokovým zařízením), kam se dostanete příkazem sudo -i
. Opustíte ho pomocí příkazu exit
.
Obyčejné sudo
před příkazem by nestačilo, protože pak by se s rootovskými právy spustil jen cat
(čtení zdrojové karty).
Pokud chcete vidět průběh, zbývající čas a rychlost, místo cat
použijte pv
(používá se ± stejně jako cat
).
mmcblkX
pro čtenou kartu a mmcblkY
pro zapisovanou kartu. Nahraďte je příslišnými identifikátory disků. V případě použití některých čteček karet mohou názvy být ve tvaru sdx
.
Všechy připojené disky pod Linuxem se ukazují jako tzv. bloková zařízení v adresáři /dev
. Chovají se podobně jako běžné soubory, ale jejich obsahem je přímo obsah disků tak, jak je na nich zapsaný. Názvy jsou ve tvaru sdx
(SATA, USB a jiné disky), hdx
(IDE disky), fdX
(diskety), srX
(optické mechaniky), nvmeXnY
(NVMe disky), mmcblkX
(MMC, SD a jiné karty), … (malé x je nějaké písmeno, velké X a Y je nějaké číslo)
Oddíly (partition) na discích se označují u třípísmenkových názvů disků číslem za názvem a u názvů s číslem písmenem p
a číslem. Z toho pak vzniká např. sda1
, nvme0n1p9
, mmcblk0p1
.
Všechny disku si vypíšete pomocí příkazu lsblk
. Zobrazí i stromovou strukturu oddílů.
Clonezilla přece taky používá dd. Navíc zbytečně nezálohuje volné místo.
Jak tu Clonezillu spouštíš? Z flešky/CD/DVD, nebo z Linuxu?
A zkusil si ten naklonovaný OS spustit se zapojenými disky? Jestli je máš uvedeny v /etc/fstab kvůli automountu a při zkoušce, jestli ten klon naběhne nejsou zapojeny, tak to může být tím.
A nedělal jsi těsně před klonováním Busteru v prohlížeči aktualizaci aplikací? Ten původní Buster ti funguje?
Klonuje se vše. Clonezilla pracuje pod rootem a vytvoří naprosto identický klon.
Že Buster funguje mi bylo jasné. Taky jsem to tak měl. OS fungoval a z Firefoxu jsem se do NC nemohl dostat, protože server byl v režimu údržby.
Kdysi jsem taky používal Buster Lite, ale přešel jsem na distro NextCloudPi. Za chvíli odcházím z bytu, ale až se vrátím, tak zkusím udělat Clonezillou zálohu NextCloudPi a obnovit jí na druhou SD a z ní pak OS spustit a přihlásit se do NC z Firefoxu. Dám pak vědět, jak jsem dopadl.
Nikdy neklonuji ze zařízení na zařízení, ale vždy vytvořím obraz, abych tu zálohu měl i v pc a pak jí teprve obnovuji kam je třeba. Napadlo mě, jestli nemůže být problém v tomto. Míním tím nějaký bug. Zkus to zatím prosím tě udělat tak jak já a napiš, jak jsi dopadl.
Takže:
Já ti už více neporadím, protože to už je nad rámec mých znalostí a zkušeností. Možná by pomohlo kouknout se do logu. Mělo by stačit tu naklonovanou kartu vložit do čtečky a ten log sem přiložit. Kde se ale nalézá nevím. Buď to najdi na netu, nebo počkej, jestli ti někdo poradí. Každopádně kdyby nikdo nezareagoval, vyzkoušej to distro NextCloudPi. Je to vlastně Buster Lite s NC. Má v sobě vestavěný nástroj ncp-config (něco jako raspi-config), pomocí kterého lze NC snadno konfigurovat. Umí i zálohovat (rsync, snapshoty atd.).
Ano, klonuje se blokově, nikoliv souborově, kde by se mohlo teoreticky oprávnění pozměnit.
Nebudu se s tebou přít, protože jsi mnohem zkušenější, ale přijde mi divné, aby Clonezilla změnila práva v systému. To by se mohla adresářům a souborům, do kterých může zapisovat pouze root změnit práva a takový systém by tedy moc bezpečný nebyl. Nechce se mi věřit, že tohle může Clonezilla udělat. To by mohlo mít katastrofální následky.
to co citujes byla odpoved na "klonuje se vše včetně oprávnění tak, jak je na originálu?", tim ze Clonezilla kopiruje blokove, tak jdou mimo ni zmeny opravneni souboru...Ano, klonuje se blokově, nikoliv souborově, kde by se mohlo teoreticky oprávnění pozměnit.Nebudu se s tebou přít, protože jsi mnohem zkušenější, ale přijde mi divné, aby Clonezilla změnila práva v systému. To by se mohla adresářům a souborům, do kterých může zapisovat pouze root změnit práva a takový systém by tedy moc bezpečný nebyl. Nechce se mi věřit, že tohle může Clonezilla udělat. To by mohlo mít katastrofální následky.
No to je zase ta moje zbrklost. Jistě, když jsem si tvojí reakci přečetl znovu, tak je to z ní jasné.
I'm sorry.
Rádo se stalo.
RAIDu vůbec nerozumím. Zprovoznit by na tom ale jít měl. A proč by taky ne? Konec konců NextCloudPi je to samé, co používáš ty, akorát s tím při instalaci nemáš tolik práce, protože to už někdo udělal za tebe a k tomu je tam jeden nástroj navíc. Ale stále to je Debian Buster Lite + NextCloud. Nic víc, nic míň.
Tady máš dokumentaci, užitečná stránka je ještě tahle a podle tohoto návodu jsem instaloval já.
PS: Klidně si zatím používej to co máš a na té druhé kartě si to zatím můžeš v klidu vyzkoušet. Ta záloha na ní tak jak je je stejně nepřijatelná.
PS2: Na ten RAID se tu zeptej (nový dotaz).
PS3: Udělal jsi dobře, že jsi se zaregistroval. Vítej!
Ještě jedna věc. S jakými volbami zálohuješ a s jakými obnovuješ?
Ještě jsem si vzpomněl, že jsem si na svém RPi něco (databázi?) přesměroval na externí HDD, který do něj mám zapojen. Kokal jsem se tam teď a nějaké logy tam jsou, ale více jsem to nezkoumal. Možná by ti někdo na základě nich dokázal poradit.
root@ncrpi:/data/my_pass/nextcloud# ls appdata_ocrnfg5r4p1o index.html news tmp updater-ocrnfg5r4p1o files_external ncp nextcloud.log updater.log
2. s tím raidem s tebou moc nesouhlasím. Pokud jej budu znovu vytvářet, tak přijdu o všechny data. Dělám to pomocí btrfs-tools. Moc tomu nerozumím, ale zatím se mi v minulosti nepodařilo udělat to znovu bez parametru pro formátování. Naštěstí jsem měl všechny data pořád na PC.
Tak snad není problém ta data zazálohovat. A i tak to možná jde, jen nevíme jak.
Dotaz přímo na NC bude asi lepší. Jinak zkus se po tom logu ještě mrknout do /var/www/
lsblk -I 8 -o NAME,SIZE,VENDOR,MODEL
sudo dmesg | taila nez to DD pustis, tak si to jeste radeji over pres parted ze model, vyrobce, velikost odpovida tomu na co chces zapisovat (resp. i pri tom cteni, ale tam to neni destruktivni kdyz zvolis spatne, jen bys udelal image neceho jineho
sudo parted /dev/NAZEV_ZARIZENI print
Nemyslím, že problém bude v Clonezille. Já jsem to zkusil a vše fungovalo.
sudo parted /dev/sda unit s print | grep -m1 Disktak muze pres DD (NE pres Clonezillu) udelat pak image i z te druhe naklonovane karty a porovnat je:
diff zaloha-karta1.dd zaloha-karta2.dds tim ze to musi nenapsat nic (= porovnavane soubory jsou totozne), nesmi to zobrazit "Binarni soubory zaloha-karta1.dd a zaloha-karta2.dd jsou rozdilne"...
tak treba tu Clonezilu pouzije jinak nez ty ...
Ptal jsem se ho a ponechává výchozí volby, tzn. "Clonezilla čeká na potvrzení", "klonovat skrytá data mezi MBR a prvním oddílem" atd. To je podle mě v pořádku. Je to tak přednastaveno pro lidi, kteří tomu nerozumí a nemělo by to ničemu vadit. Navíc ten Buster mu jede, protože přes ssh se do něj přihlásí.
Zkouší. Na to už jsem se ho ptal. Já osobně jsem si přesměroval adresář "nextcloud" z SD na HDD. Takže pokud bych udělal klon SD a zkusil jej spustit a neměl bych zapojený ten HDD, tak by Buster jel, ale do NC bych se z Firefoxu možná nepřihlásil. Zkusím to.
To je jasné. Lámal jsem si s tím hlavu, ale fakt nemůžu pochopit, proč když někdo udělá identický klon SD Clonezillou s výchozími volbami a zapojí jej do stejného RPi se stále zapojenými stejnými disky, nemůže se z webového prohlížeče přihlásit do NC, ještě k tomu když Buster funguje. To by chtělo, aby tazatel položil nový dotaz ohledně NC a někdo se mu podíval do logů. To už je nad moje znalosti a zkušenosti.
Jestli ten problém nesouvisí s tím RAIDem.
Polož nový dotaz ohledně NC. Googlit můžeš u toho.
Tiskni
Sdílej: