Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Hele tohle je spis fabulace, protoze to neznam do detailu, ale neni nahodou prave kombinace qemu-kvm o tom, ze ten virtual vidi na fyzicky CPU? A tudiz je to vykonejsi, nez samotny qemu, ktery ten CPU emuluje? Jinak receno, musel by terminovat KVMko a "vyrobit" virtualni CPU v qemu, ktery by se tvarilo jako ten puvodni, fyzicky? A kdovi jestli jen CPU.CPUID se dá trapovat. Ještě by asi musel třeba vypnout AVX, protože ten software může teoreticky zkoušet použít instrukce a čekat, jestli dostane chybu. Ale to bych neviděl jako moc pravděpodobné.
Dá se nějak docílit toho, aby uvnitř virtuálu nebylo možné poznat, že došlo k přesunu?Logicky vždy platilo že se musí stávající deaktivovat a teprve pak ji aktivovat jinde pokud nejde o OEM, druhá věc je jestli to MS ještě dělá u OS s ukončenou podporou. Pokud tohle chceš obejít v podstatě je to porušení licence.
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree" | grep cpu
zjistíš jaký cpu se používá na staré VM (na Centos 5.11) a ten nadefinuj do XML, aby se používal i na nové VM (na Centos 7).
Typ stroje - verze Qemu:
Zkontroluj jestli v XML máš uveden "type machine", něco jako:
<os> <type arch="x86_64" machine="pc-i440fx-4.1">hvm</type>Bios: Předpoládám, že je použit typ stroje i440fx, takže se používá Seabios. U mě je uložen zde: /usr/share/qemu/bios.bin . Můžeš ho zkusit zkopírovat ze starého Centos do nového. uuid: Zkontroluj jestli v XML máš pořád zachováno stejné číslo v <uuid>. Jestli se ti třeba na novém stroji nenahradilo novým číslem. Pokud nic z toho nepomůže, tak můžeš příkazem
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree"
nebo sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qtree"
vypsat celý strom virtuálního HW na novém i starém stroji a porovnat je mezi sebou, abys viděl co se změnilo.
Doufám, že v tom XML máš nadefinované PCI adresy, něco jako <address type="pci" domain="0x0000" bus="0x00" slot="0x03" function="0x0"/>
. Pokud jsi XML vytvářel v libvirtu, tak by to mělo být OK, protože libvirt to dělá automaticky při vytváření nové VM.
SMBIOS:
Ještě mě napadá ve WinXP vypsat údaje co poskytuje BIOS (na linux viz dmidecode, u WinXP bys musel najit obdobý nástroj) a zase je porovnat na starém a novém stroji. Je možnost na starém WinXP údaje dumpnout a podstrčit je WinXP na Centos 7 pomocí parametru -smbios file=./dmi.bin
Zanořená virtualizace:
Je taky varianta se na výše uvedené vyprdnout a zkusit WinXP jako zanořenou virtualizaci - udělat ze starého Centos 5.11 virtuálku a tu přenést na Centos 7. Uvnitř virtuálky Centos 5.11 by byla další virtuálka s WinXP.
Tiskni
Sdílej: