Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Hele tohle je spis fabulace, protoze to neznam do detailu, ale neni nahodou prave kombinace qemu-kvm o tom, ze ten virtual vidi na fyzicky CPU? A tudiz je to vykonejsi, nez samotny qemu, ktery ten CPU emuluje? Jinak receno, musel by terminovat KVMko a "vyrobit" virtualni CPU v qemu, ktery by se tvarilo jako ten puvodni, fyzicky? A kdovi jestli jen CPU.CPUID se dá trapovat. Ještě by asi musel třeba vypnout AVX, protože ten software může teoreticky zkoušet použít instrukce a čekat, jestli dostane chybu. Ale to bych neviděl jako moc pravděpodobné.
Dá se nějak docílit toho, aby uvnitř virtuálu nebylo možné poznat, že došlo k přesunu?Logicky vždy platilo že se musí stávající deaktivovat a teprve pak ji aktivovat jinde pokud nejde o OEM, druhá věc je jestli to MS ještě dělá u OS s ukončenou podporou. Pokud tohle chceš obejít v podstatě je to porušení licence.
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree" | grep cpu
zjistíš jaký cpu se používá na staré VM (na Centos 5.11) a ten nadefinuj do XML, aby se používal i na nové VM (na Centos 7).
Typ stroje - verze Qemu:
Zkontroluj jestli v XML máš uveden "type machine", něco jako:
<os> <type arch="x86_64" machine="pc-i440fx-4.1">hvm</type>Bios: Předpoládám, že je použit typ stroje i440fx, takže se používá Seabios. U mě je uložen zde: /usr/share/qemu/bios.bin . Můžeš ho zkusit zkopírovat ze starého Centos do nového. uuid: Zkontroluj jestli v XML máš pořád zachováno stejné číslo v <uuid>. Jestli se ti třeba na novém stroji nenahradilo novým číslem. Pokud nic z toho nepomůže, tak můžeš příkazem
sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qom-tree"
nebo sudo virsh qemu-monitor-command <jméno_vm> --hmp "info qtree"
vypsat celý strom virtuálního HW na novém i starém stroji a porovnat je mezi sebou, abys viděl co se změnilo.
Doufám, že v tom XML máš nadefinované PCI adresy, něco jako <address type="pci" domain="0x0000" bus="0x00" slot="0x03" function="0x0"/>
. Pokud jsi XML vytvářel v libvirtu, tak by to mělo být OK, protože libvirt to dělá automaticky při vytváření nové VM.
SMBIOS:
Ještě mě napadá ve WinXP vypsat údaje co poskytuje BIOS (na linux viz dmidecode, u WinXP bys musel najit obdobý nástroj) a zase je porovnat na starém a novém stroji. Je možnost na starém WinXP údaje dumpnout a podstrčit je WinXP na Centos 7 pomocí parametru -smbios file=./dmi.bin
Zanořená virtualizace:
Je taky varianta se na výše uvedené vyprdnout a zkusit WinXP jako zanořenou virtualizaci - udělat ze starého Centos 5.11 virtuálku a tu přenést na Centos 7. Uvnitř virtuálky Centos 5.11 by byla další virtuálka s WinXP.
Tiskni
Sdílej: