V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)Pre istotu navrhujem miesto "mv" vyskúšať "echo mv".
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)
Vždyť to^^^ vůbec nefunguje. Ani trochu. Příklad:
mkdir -p /tmp/blah/a-b/c-d cd /tmp/blah touch a-b/c-d/e-f
Tak. A teď to zkusme spustit:
mv: '.' a './.' jsou jeden a tentýž soubor mv: nelze získat informace o './a-b/c-d': Adresář nebo soubor neexistuje mv: nelze přesunout './ab/c-d/e-f' do './ab/cd/ef': Adresář nebo soubor neexistuje
(I kdyby to fungovalo, posteskl bych si pořád ještě nad
mv
, když nedojde ke změně názvu, včetně adresáře ./
,|
ased
(a subshellu) na něco, co umí Bash (${name//@(_|-)}
),Tohle funguje, přinejmenším na výše uvedeném příkladu…
find . -type d -print | tac | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; echo mv "$oldname" "$newname"; done) mv ./a-b/c-d ./ab/cd mv ./a-b ./ab mv . .
Stačil by -depth
, jak jsem psal níže.
(Řešení nemusí být perfektní, nicméně paměťové nároky by neměly záviset lineárně na počtu nalezených cest (tac
) a neměly by se zbytečně spouštět procesy sed
a mv
na každou cestu; mv
není potřeba všude a sed
není potřeba vůbec.)
find -depth | while read name; do base="${name##*/}" new_base="${base//@(_|-)}" if [[ "${new_base}" != "${base}" ]]; then echo mv "${name}" "${name%/*}/${new_base}" fi done
echo
a spustit to naostro.extglob
. (Dnes už bývá implicitně zapnutý.)No to je ale smůla. (Fakt nevím, co jiného se na tohle dá odpovědět.)
Pokud jsi si jistý, že (1) máš zapnutý extglob
(shopt -s extglob
) a (2) jsi ve správném adresáři, asi to budeš muset nějak debuggovat. Co třeba
find -depth
, co to vypíše?base
a new_base
, jestli mají očekávanou hodnotu a jestli se liší, kdy se mají lišit?"zato" == "zatohle"
, to by potom šlo:
something='nahraď nahraďještě nahraď' echo "${something//nahraď?(ještě)/hovno}"Bohužel jsem nenašel v dokumentaci ani takovou věc jako možnost vložit matchovaný řetězec (nebo jeho část) do náhrady, jak to umí třeba programy pracující s regexpy (
sed
). Nedivil bych se, kdyby to Bash už někde ve zdrojáku měl, zatímco manuálová stránka o tom ještě mlčí.
(Dost dlouho například nebylo zdokumentované „vektorové“ nahrazování u polí, typu…
names=({a,b,c,d}.txt) echo "${names[@]}" echo "${names[@]/%.txt/.sql}"…, i když už notnou dobu fungovalo. Teď už to v manuálové stránce je.)
Tiskni
Sdílej: