OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)Pre istotu navrhujem miesto "mv" vyskúšať "echo mv".
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)
Vždyť to^^^ vůbec nefunguje. Ani trochu. Příklad:
mkdir -p /tmp/blah/a-b/c-d cd /tmp/blah touch a-b/c-d/e-f
Tak. A teď to zkusme spustit:
mv: '.' a './.' jsou jeden a tentýž soubor mv: nelze získat informace o './a-b/c-d': Adresář nebo soubor neexistuje mv: nelze přesunout './ab/c-d/e-f' do './ab/cd/ef': Adresář nebo soubor neexistuje
(I kdyby to fungovalo, posteskl bych si pořád ještě nad
mv
, když nedojde ke změně názvu, včetně adresáře ./
,|
ased
(a subshellu) na něco, co umí Bash (${name//@(_|-)}
),Tohle funguje, přinejmenším na výše uvedeném příkladu…
find . -type d -print | tac | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; echo mv "$oldname" "$newname"; done) mv ./a-b/c-d ./ab/cd mv ./a-b ./ab mv . .
Stačil by -depth
, jak jsem psal níže.
(Řešení nemusí být perfektní, nicméně paměťové nároky by neměly záviset lineárně na počtu nalezených cest (tac
) a neměly by se zbytečně spouštět procesy sed
a mv
na každou cestu; mv
není potřeba všude a sed
není potřeba vůbec.)
find -depth | while read name; do base="${name##*/}" new_base="${base//@(_|-)}" if [[ "${new_base}" != "${base}" ]]; then echo mv "${name}" "${name%/*}/${new_base}" fi done
echo
a spustit to naostro.extglob
. (Dnes už bývá implicitně zapnutý.)No to je ale smůla. (Fakt nevím, co jiného se na tohle dá odpovědět.)
Pokud jsi si jistý, že (1) máš zapnutý extglob
(shopt -s extglob
) a (2) jsi ve správném adresáři, asi to budeš muset nějak debuggovat. Co třeba
find -depth
, co to vypíše?base
a new_base
, jestli mají očekávanou hodnotu a jestli se liší, kdy se mají lišit?"zato" == "zatohle"
, to by potom šlo:
something='nahraď nahraďještě nahraď' echo "${something//nahraď?(ještě)/hovno}"Bohužel jsem nenašel v dokumentaci ani takovou věc jako možnost vložit matchovaný řetězec (nebo jeho část) do náhrady, jak to umí třeba programy pracující s regexpy (
sed
). Nedivil bych se, kdyby to Bash už někde ve zdrojáku měl, zatímco manuálová stránka o tom ještě mlčí.
(Dost dlouho například nebylo zdokumentované „vektorové“ nahrazování u polí, typu…
names=({a,b,c,d}.txt) echo "${names[@]}" echo "${names[@]/%.txt/.sql}"…, i když už notnou dobu fungovalo. Teď už to v manuálové stránce je.)
Tiskni
Sdílej: