FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)Pre istotu navrhujem miesto "mv" vyskúšať "echo mv".
find . -type d -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done) find . -type f -print | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; mv "$oldname" "$newname"; done)
Vždyť to^^^ vůbec nefunguje. Ani trochu. Příklad:
mkdir -p /tmp/blah/a-b/c-d cd /tmp/blah touch a-b/c-d/e-f
Tak. A teď to zkusme spustit:
mv: '.' a './.' jsou jeden a tentýž soubor mv: nelze získat informace o './a-b/c-d': Adresář nebo soubor neexistuje mv: nelze přesunout './ab/c-d/e-f' do './ab/cd/ef': Adresář nebo soubor neexistuje
(I kdyby to fungovalo, posteskl bych si pořád ještě nad
mv
, když nedojde ke změně názvu, včetně adresáře ./
,|
ased
(a subshellu) na něco, co umí Bash (${name//@(_|-)}
),Tohle funguje, přinejmenším na výše uvedeném příkladu…
find . -type d -print | tac | ( while read oldname; do newname=`echo $oldname | sed s/[-_]//g`; echo mv "$oldname" "$newname"; done) mv ./a-b/c-d ./ab/cd mv ./a-b ./ab mv . .
Stačil by -depth
, jak jsem psal níže.
(Řešení nemusí být perfektní, nicméně paměťové nároky by neměly záviset lineárně na počtu nalezených cest (tac
) a neměly by se zbytečně spouštět procesy sed
a mv
na každou cestu; mv
není potřeba všude a sed
není potřeba vůbec.)
find -depth | while read name; do base="${name##*/}" new_base="${base//@(_|-)}" if [[ "${new_base}" != "${base}" ]]; then echo mv "${name}" "${name%/*}/${new_base}" fi done
echo
a spustit to naostro.extglob
. (Dnes už bývá implicitně zapnutý.)No to je ale smůla. (Fakt nevím, co jiného se na tohle dá odpovědět.)
Pokud jsi si jistý, že (1) máš zapnutý extglob
(shopt -s extglob
) a (2) jsi ve správném adresáři, asi to budeš muset nějak debuggovat. Co třeba
find -depth
, co to vypíše?base
a new_base
, jestli mají očekávanou hodnotu a jestli se liší, kdy se mají lišit?"zato" == "zatohle"
, to by potom šlo:
something='nahraď nahraďještě nahraď' echo "${something//nahraď?(ještě)/hovno}"Bohužel jsem nenašel v dokumentaci ani takovou věc jako možnost vložit matchovaný řetězec (nebo jeho část) do náhrady, jak to umí třeba programy pracující s regexpy (
sed
). Nedivil bych se, kdyby to Bash už někde ve zdrojáku měl, zatímco manuálová stránka o tom ještě mlčí.
(Dost dlouho například nebylo zdokumentované „vektorové“ nahrazování u polí, typu…
names=({a,b,c,d}.txt) echo "${names[@]}" echo "${names[@]/%.txt/.sql}"…, i když už notnou dobu fungovalo. Teď už to v manuálové stránce je.)
Tiskni
Sdílej: