Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Zdravím,
tak jsem si tak nějak vybral komponenty pro svoji novou sestavu a rád bych je zde vystavil kritice. Třeba mi něco uniklo a poradíte mi. Už jsem zde jednou dotaz ohledně pc sestavy položil, ale spoustu věcí jsem od té doby přehodnotil a proto raději pokládám dotaz nový. Takže zatím jsem si vybral tohle:
MB
ASRock X570 Phantom Gaming 4
PSU
Corsair HX Series HX1000 1000W CP-9020139-EU
CPU
AMD Ryzen 5 5600X 100-100000065BOX
Chladič
Noctua NH-D15 SE-AM4
NVMe
GIGABYTE AORUS Gen4 1TB GP-AG41TB
HDD
WD 4TB SATA3 6Gbps WD4005FZBX
GPU
Gigabyte GV-R55XTOC-8GD 2.0 (Radeon 5500 XT OC 8G rev. 2.0)
Externí zvukovka
Asus Xonar U7
Skříň
Corsair Carbide Series 200R CC-9011023-WW
Trackball
Kensington K72327EU
Klávesnice
HP OMEN Encoder 6YW76AA#BCM
Mechanika
Dell 784-BBBI
Monitor
Asus ROG Strix XG438Q
Počítač by měl sloužit na internet, poslech audia, sledování videa, běžnou kancelářskou práci, programování v Pythonu, vzdělávání se v oblasti administrace GNU/Linuxu a virtualizaci Windows. Mám totiž koupenou hlasovou syntézu, která funguje jen ve Windows a místo čtení článků na internetu je budu poslouchat.
MB jsem chtěl se 2 sloty PCI-E x16, protože je možné, že časem koupím další GPU pro VM. Zatím mi ale přijde zbytečné, když nebudu hrát hry, dát za Radeon RX 6800, který asi jako jediný nemá reset bug, ~20k Kč.
PSU 1000W jsem vybral proto, protože 750W stojí jen o 900 Kč méně, což není zase tak moc.
RAM bych chtěl koupit 32GB, tzn. 2x ten kit za 3000 Kč. 32GB RAM se dá ale koupit jen za ~3000 Kč. Chci se zeptat, proč je tahle tak drahá? Má nejnižší CL, jen 14. S CL 16 se dá koupit RAM za poloviční cenu. Je to jen tím?
Chtěl bych 4x8GB. Správně, nebo je lepší 2x16GB?
A pak mě ještě zajímá, v čem je oproti jiným tato RAM lepší, protože o ní výrobce píše, že byla vyvinuta přímo pro novou generaci Ryzenů. Není to jen marketing?
NVMe je super rychlý a měl by být TLC, nikoliv QLC. A výrobce uvádí malý odběr v klidu.
GPU jsem si vybral tuhle proto, protože zvládá 7680x4320@60Hz, takže doufám, že při nižším rozlišení zvládne těch 120Hz, co umí monitor. Jistý si tím ale nejsem. Jsem ochotný místo Gigabyte koupit třeba Saphire, když pro to bude dobrý důvod. Jen by ta karta měla mít grafický čip Radeon RX 5500 XT. Úplně netrvám ale ani na tom. Určitě ale ne nVidii.
Externí zvukovu mám proto, protože ve VM Windows používám headset a když se u této zvukovky zmáčkne kolečko pro hlasitost, tak se zvuk přepne z repro do sluchátek, což mi maximálně vyhovuje. Jinak mám Genius 5+1 100W+5x20W, ale zapojeny mám jen přední repráky a nepoužívám ani SW. Ten slouží jen jako zesilovač. A je od toho DO, takže pohoda.
Klávesnici jsem vůbec nevěděl jakou, tak jsem si tady našel jedno vlákno, kde se někdo ptal na radu ohledně klávesnice a pochopil jsem z něj, že jsou dobré spínače Cherry MX red. Takže jsem si na Heurece jako kritéria zadal "drátové", "české" a "Cherry MX red". Na výběr bylo jen ze 2, tak jsem si vybral tuhle. Vůbec tomu ale nerozumím a budu rád, když poradíte.
Monitor je tak velký, protože velmi špatně vidím a budu dost zvětšovat font. A má docela dobrou spotřebu a obnovovací frekvenci. Celkově je myslím dobrý.
U ničeho jsem neověřoval kompatibilitu s GNU/Linuxem, protože myslím, že by vše mělo fungovat. Tak co na to říkáte?
Řešení dotazu:
U MB odkaz nevede na specifikaci, tak když tak tady. DP je jen ve verzi 1.2 a max. rozlišení je 4K@60Hz, takže se zkusím podívat po jiné desce.
Tak jsem na Heurece projel všechny MB ASRock s čipsetem X570 a 5120x2880@120Hz umí až ta nejdražší "Creator" za ~13k Kč. Takže jsem si vybral ASRock B550 Steel Legend s čipsetem B550. Druhý slot PCI-E x16 nebude 4.0, ale jen 3.0, ale má DP 1.4, takže umí 120Hz. Takže paráda. A stojí jen ~4,5k Kč.
No a teď je tedy otázka, jestli to dá ta GPU?
Omlouvám se za zmatky, ale vzhledem k tomu, co napsal Radek to zatím vypadá na tu původní MB.
Klávesnici jsem vůbec nevěděl jakou [...] že jsou dobré spínače Cherry MX red [...]pred casem sem si koupil Motospeed K83 s red spinacema, nevim 100% zda jsou to original Cherry MX (jinou klavesnici sem v ruce nemel), ale za me je to naprosta tragedie, nejhorsi klavesnice co sem za 30let mel
Ad klávesnice. Já mám teď MS Sidewinder X4 a ta mi úplně vyhovuje. Ale nedovedu posoudit, s čím se to dnes dá srovnat. Třeba sem napíše David a poradí mi.
Ad RAID. Ten HDD je pouze na zálohy. NVMe bude rozdělen (Zdravím Andreji) a na prvním 100GB oddílu bude OS a na zbytku budou data. HDD bude přes SATA switcher vypnutý a budu jej zapínat jen tak 1x za 3 týdny, takže to bude tiché a rychlé. Proč si mi vlastně radil RAID? Kvůli duplicitě?
Tak RAM bych mohl koupit jen 2x16 a možná by to méně hřálo.
Tu klávesnici si vem s brown switchema.
Mohl bys mi prosím tě vysvětlit proč?
Officiálně Ryzen 5XXXX na 4 kanálech nepodporuje ani 3200MHz.
Odkud tuhle informaci máš. Na amd.com je o tom Ryzenu málo informací a datasheet nemůžu najít vůbec. Ptám se proto, abych příště věděl, kde hledat.
A 3600 CL16 bude mít stejnou latenci jako 3200CL14, ale budeš mít větší bandwidth.
Promiň, že se tak ptám, ale jakto, že latence bude stejná? A v čem je lepší větší šířka pásma?
RAM jsem si tedy vybral tuhle: G.Skill DDR4 32GB 3600MHz F4-3600C16D-32GTZNC, OK?
Jestli to správně chápu, tak i když ten CPU podporuje RAM do 3200MHz, tak tam můžu dát RAM 3600 MHz. Frekvence bude jen 3200MHz, ale budu mít širší pásmo, ano?
Jinak díky, že pomáháš.
Moc díky za vysvětlení. A já si říkal, proč jsou na webu ASRock u té specifikace ty tabulky?
Stabilita je pro mě důležitější, než výkon. Když bych tedy nepřetaktovával, tak by stačila RAM 3200Mz CL16?
Počkej. Vybral jsem si ještě jinou paměť. Odkaz je úplně dole. Ve specifikaci má 3200MHz CL16 XMP 2.0. Chceš říct, že když nezapnu to XMP, tak těch 3200MHz při zapojení Dual Channel nebude dosahovat?
Bude. Když bych ale měl RAM s větším kmitočtem, tak bych musel zapnout XMP a pustilo by mě to podle toho, jak velký OC dovolí deska. Tedy možná ještě s ohledem na CPU. OK?
Nic náročného. Budu tam pouze poslouchat články na netu přes hlasový odečítač a na netu používat headset. Nic víc. Na desktopu mi v současné chvíli ani moc nevadí, že nemám pro VM hw akceleraci, protože na to, co tam dělám mi to tak zatím stačí. Když ale spustím VM Windows na nb, kde mám slabší CPU, sice i7 4/8, ale základní frekvence je jen 1,8GHz a passthrough GPU nemám, tak když tam jen chytím myší okno a posunu je někam, tak než jej pustím, tak není vidět obsah. CPU to tam prostě nezvládá. Ale na desktopu se tohle neděje. Takže pokud do budoucna budu do desktopu kupovat nějakou GPU, tak jen něco základního. Ještě je otázka, jak na tom bude MB s IOMMU. Prý k tomu moc info není a u nových desek asi skoro vůbec.
Myslíš, že bych místo X570 měl koupit B550? Spotřebu řeším a vlastně si uvědomuji, že ta přápadná druhá GPU ani nemusí být PCI-E 4.0, ale bude stačit 3.0. PCI-E 4.0 má podstatně větší spotřebu, než 3.0?
Zdroj bych chtěl Corsair, ale úplně na tom taky netrvám. Má ale záruku 10 let a mám s Corsair dobrou zkušenost. Na Heurece je nejmenší zdroj Corsair s účinností 92% 750W. Je to tenhle. Teď je všeho nedostatek. Když by se ale v budoucnu objevil 650W, tak bych jej klidně vzal. OK?
A jestli sis nevšiml, tak X570 má aktivní chlazení.
Nemůžu najít, co to znamená?
Jo vlastně, Max o tom něco psal.
No pořád to vyhlížím.
Ještě si nejsem jistý něčím u MB. Ve specifikaci píší, že deska má nějaký hyper M.2 socket (M2_1). To NVMe, které jsem si vybral, tam pojede OK?
Takže jsem pár věcí přehodnotil a některý hw změnil. Vše, co je uvedeno v dotazu platí, až na níže uvedené komponenty:
PSU
Corsair HXi Series HX750i 750W CP-9020072-EU. Zatím na Heurece není zdroj Corsair s účinností 92% a více a menším výkonem, jak 750W. Když se ale objeví, vezmu 450W.
Klávesnice
HP OMEN Encoder 6YW75AA#BCM. Tohle je na Heurece zatím jediná drátová česká klávesnice s Cherry MX Brown v rozmezí 1k-3k Kč.
Ještě jsem zapomněl na paměť:
Ještě jsem se rozhodl pro změnu chlazení. Díval jsem se na pár videí na YT a s tím chladičem uvedeným v dotazu je docela problém kvůli RAM. Jeden člověk ani nedostal druhý ventilátor na věž ze strany od RAM a musel jej otočit a dát na druhou stranu věže. Jenže tam já budu mít ventilátor z výroby, který tam on neměl. Takže jsem se rozhodl pro můj oblíbený chladič, který už 5 let spokojeně používám. Ve specifikaci uvádějí, že v roce 2019 byla zahrnuta podpora i pro AM4.
Chladič
Noctua NH-D15S
No já právě stávající sestavu prodávám i s tímhle parádním chlazením. Jsem s ním ale tak spokojen, že si to samé pořídím asi znovu. Je to o pár set levnější, než to z dotazu a bohatě stačí. A hlavně je tiché (při min. otáčkách).
Ano, levnější by to bylo, ale nemůžu to tak udělat.
Díky za tak komplexní odpověď.
A taky za vysvětlení ohledně zdroje. V současnosti mám tento. Jenže něco takového se teď koupit nedá. Na Heurece jsem při výběru zdroje zadal jen "450W" a "modulární" (účinnost jsem nedefinoval) a vyjelo mi jen tohle. Stále více se utvrzuji v tom, že budu muset koupi odložit a být pár měsíců bez desktopu a vystačit si jen s nb.
Mohl bys mi prosím tě tedy nějakou klávesnici doporučit? I když nebude v nabídce, tak se to třeba časem zlepší.
Co se týká mechaniky, tak jsem byl původně rozhodnutý, že si jí vůbec kupovat nebudu. Ani u nb už jí nemám. Jenže před pár týdny jsem si pořídil audio knihu, u které jsem čekal, že mi po zaplacení pošlou odkaz na stažení obrazu, ale poštou mi přišlo CD. Takže v dnešní době je mechanika ještě třeba. Externí jsem si vybral proto, protože jí můžu používat i s nb a případně jí přenášet. Je fakt, že teď mám v pc tu nejlevnější mechaniku, která byla na trhu a vzhledem k tomu, že jsem jí za 5 let pustil jen párkrát, tak stačila a vždy posloužila.
Ještě je otázka, jak na tom bude MB s IOMMU (MB ASRock B550 Steel Legend)Tady najdeš jak jsou rozděleny IOMMU skupiny u ASrock B550m Steel Legend iommu groups. Má tam 2 GPU. První GPU (ve skupině 0) je společně s dalšími zařízeními, takže ji do VM nepředáš. On ji používá pro HostOS a zřejmě je v primárním slotu (x16) - Gen4x16 mode. Druhá GPU (ve skupině 2) je sice společně s "Host bridge" a "PCI bridge" (což by nemělo vadit, taky to tak mám) a jak píše, tak ji lze předat do VM, ale pojede jen v módu - Gen3 x4 mode.
reset bugAno, taky v tom odkazu píše, že narazil na reset bug. Takže jestli jsi s tím smířený...
Určitě ale ne nVidii.Jen z filozofického důvodu, že nemá otevřené ovladače, nebo víš o nějakém nedostatku nVidie, který tě odradil?
CPU AMD Ryzen 5 5600X 100-100000065BOXStejně tak by mne ze zvědavosti zajímalo proč jsi dal přednost Ryzenu před Intelem. Vím jen o výhodě PCIe Gen4, ale nevěřím, že to ve tvém případě poznáš na rychlosti (ať už NVMe Gen4 nebo GPU Gen4). Nesleduji moc benchtesty, takže jsem jen zvědavý jestli je to o sympatiích ke značce nebo je opravdu Ryzen lepší pro Linux než Intel?
Za IOMMU dík.
Ano, taky v tom odkazu píše, že narazil na reset bug. Takže jestli jsi s tím smířený...
Já myslel, že reset bug je věcí GPU a ne MB.
nVidii nechci z filozofického důvodu. Jinak jsem jí už od svého mládí považoval za lepší, než AMD.
Co se týče Intel vs AMD, tak jsem taky měl vždy raději Intel. Ten je ale teď pozadu. Že Intel neumí PCI-E 4.0 je pro mne naprostá novinka, kterou jsi mi oznámil ty. Mě se u Intelu třeba nelíbí IMEI, takže už jen proto bych si AMD vybral, i kdyby na tom bylo hůře, než Intel. No a vzhledem k tomu, že je na tom výkonostně lépe a je 7nm, nebylo co řešit.
Myslíš, že bych tu sestavu měl celou překopat? APU, MB s PCI-E 3.0, NVMe 3.0 atp?
Já myslel, že reset bug je věcí GPU a ne MB.Ano týká se GPU. Narážel jsem na odstaveček ve tvém úvodním dotazu "Zatím mi ale přijde zbytečné, když nebudu hrát hry, dát za Radeon RX 6800, který asi jako jediný nemá reset bug, ~20k Kč. On v tom odkazu popisuje, že narazil na problém, že první nabootování VM proběhne na 100%, ale následující boot VM selže. Odkazuje na návod, kde to nějak vyřešil nějakým scriptem (uvnitř VM), ale problém je při aktualizaci Win10 kdy se daný script nespustí. Asi jsou i jiné způsoby fixnutí resetbugu, každopádně bys měl být s těmito komplikacemi smířený když budeš kupovat AMD kartu, která resetbug obsahuje.
Mě se u Intelu třeba nelíbí IMEI, takže už jen proto bych si AMD vybral, i kdyby na tom bylo hůřeHmm... a nemá AMD to samé akorát, že tomu říká AMD Secure Technology?
No a vzhledem k tomu, že je na tom výkonostně lépe a je 7nm, nebylo co řešit.No jo, ale výkon není vše a pokud nebudeš hrát hry, tak pokud rozdíl ve výkonu není příliš velký, tak to stejně nepoznáš. Je potřeba se dívat i na jiné vlastnosti CPU jako je např. GVT-g což by se ti mohlo hodit při virtualizaci. Zaleží co je pro tebe důležitější.
Myslíš, že bych tu sestavu měl celou překopat? APU, MB s PCI-E 3.0, NVMe 3.0 atp?No jak jsem ti psal i níže - mám dojem, že ještě nemáš ujasněné "jak a co" budeš na tom novém kompu provozovat: Jestli vůbec chceš provozovat VGA-passthrough? Už ti někdo psal, že by ti mohla stačit i virtuální grafika uvnitř VM (QXL). Jestli budeš potřebovat 2 GPU? Jestli chceš mít 2 GPU, tak jak výkonově (APU + výkonná GPU nebo obě GPU středně výkonné?)? Pokud budeš mít jednu AMD GPU hodně výkonnou, tak jsi smířený s tím, že ji nemůžeš přehazovat mezi HostOS a VM? Protože resetbug. Takže budeš mít výkonnou GPU jen pro občasné spuštění Win10? Jestli vůbec chceš/potřebuješ výkonnou GPU? Pokud nepotřebuješ výkonnou grafiku, tak má cenu kupovat dražší MB+CPU s PCIe Gen4, když Gen4 využiješ jen pro NVMe? Nemusíš na otázky odpovídat, jsou to jen řečnické otázky k zamyšlení
Díky za reakci.
Overkill to jistě je. Když jsem ale na Heurece hledal GPU, tak jsem jako kritéria zadal "amd" a "Radeon RX 5500 XT. Nic víc. A vyjel mi tento seznam. Nejlevnější Gigabyte stojí 5k Kč a má 4GB paměti. A ta Gigabyte, co jsem si vybral já stojí jen o 1k Kč více, ale paměti má dvojnásobek. Uvažoval jsem tak, že je to výhodné, koupit 4GB paměti za 1k Kč. Nemám ale problém vzít jinou kartu. Klidně i tu, co jsi mi radil. Jen mě opravdu vadí, že není vyrobena 7nm procesem, ale 14nm, nemá GDDR6, ale GDDR5 a není PCI-E 4.0, ale jen 3.0. Výkonnostně by jistě stačila, ale říkám si, proč kupovat starší technologii, když je tu něco novějšího/lepšího? A kór v IT to platí dvojnásob. Vše se rychle mění. A je mi prostě líto, když deska umí PCI-E 4.0, tam dát 3.0.
Díval jsem se na tu spotřebu a ta je opravdu skvělá. Chci se zeptat, jestli ta RX 5500 XT bude mít tu spotřebu 135W, i když nebude plně vytížená? Jakou by podle tebe měla spotřebu např. při brouzdání po netu (monitor 43", 3840x2160@120Hz, pozadí černá, písmo zelená)?
A ta Gigabyte, co jsem si vybral já stojí jen o 1k Kč více, ale paměti má dvojnásobek. Uvažoval jsem tak, že je to výhodné, koupit 4GB paměti za 1k Kč.
Při tom způsobu použití, které předpokládáte, nevidím důvod, proč by neměly stačit třeba i jen 2GB. Pro představu: kompletní bitmapa pro 4K monitor s 32 bity na pixel zabere 36MB, i při 48 bitech na pixel by to pořád bylo 54MB. Takových se vám do 4GB vejde 113 resp. 75. V nějakých náročnějších hrách to samozřejmě rozdíl bude, ale určitě ne při běžné práci s desktopem.
Jen mě opravdu vadí, že není vyrobena 7nm procesem, ale 14nm, nemá GDDR6, ale GDDR5 a není PCI-E 4.0, ale jen 3.0.
V čem konkrétně to vadí? Na to, k čemu ji chcete používat, jsou GDDR5 paměti a PCI-E 3.0 propustné až až. Sice je pravda, že by se 7nm procesem dala vyrobit karta se srovnatelnou spotřebou a vyšším výkonem, ale jednak vyšší výkon nepotřebujete, jednak taková na trhu zatím není a AFAIK ani v nejbližších měsících není v plánu. Nebo by se dala udělat karta se stejným výkonem a ještě úspornější, třeba i pasivně chlazená, ale kdo ví, jestli nějaká taková vůbec někdy bude.
Chci se zeptat, jestli ta RX 5500 XT bude mít tu spotřebu 135W, i když nebude plně vytížená?
Nebude samozřejmě mít pořád 135W, to byste se nedoplatil. TDP je maximální spotřeba - a jen pro srovnání, i takový Ryzen 3900X nebo 5900X mají TDP nižší. Třeba WX2100 má podle sensors
v klidu 3.2W, při aktivnější práci s desktopem tak 6-8W, při konverzi 1080p videa do HEVC mi to ukazovalo necelých 12W a ani když jsem zkoušel nějaká WebGL dema, nedostal jsem se nad 17W. Ale když už řešíte dvě procenta účinnosti zdroje, nedává mi moc smysl dávat tam zbytečně výkonnou dvouslotovou grafickou kartu.
Přesvědčil jsi mě. Tak tedy Radeon Pro WX2100. A zůstane mi volný slot PCI-E 4.0, kdybych někdy potřeboval výkon.
No já původně APU chtěl, ale bylo mi tu v minulosti řečeno, že to není dobré a že je lepší plnohodnotná GPU. Teď přemýšlím, že si koupím oboje. A ještě jsem i nahlodaný koupit lepší GPU
Na to nahoře ti za chvíli odpovím.
Koukal jsem na web AMD a jestli to správně chápu, tak ten Ryzen 7 Pro umí jen PCI-E 3.0. Je to tak? To by znamenalo vybrat i jiný NVMe. To budu muset promyslet.
Ne nutně. Ten disk bude fungovat i s PCI-E 3.0 řadičem, jen propustnost bude nižší než s PCI-E 4.0. Ale pro x4 slot se bavíme o (teoretických) hodnotách 3.9 resp. 7.9 GB/s, takže dá-li se opravdu věřit těm hodnotám z datasheetu, s PCI-E 3.0 byste se trochu ošidil, ale ne tak moc, aby to bylo v běžném provozu znát.
V každém případě ale není potřeba hledat jiný disk jen proto, že tenhle umí PCI-E 4.0, ale řadič na desce ani v procesoru ne.
Nemám to ověřeno, ale uvažuji tak, že komponenty s PCI-E 4.0 jsou dražší, takže pokud by mi PCI-E 3.0 stačilo po výkonnostní stránce, tak proč platit za něco, co nevyužiju?
Dík, podívám se.
Ryzen 7 Pro umí jen PCI-E 3.0. Je to tak?Vypadá to, že ano. Na PCtuningu píší, že je to hlavně z důvodu úspory el. energie.
Teď přemýšlím, že si koupím oboje. A ještě jsem i nahlodaný koupit lepší GPUVypadá to, že ještě nejsi úplně rozhodnutý. Ze začátku jsi psal spíše o "kancelářském" stroji, proto tě spousta lidí odrazovala od zbytečně výkonné grafiky. Jestli naopak chceš výkonnou grafiku, tak je zase nutné použít CPU, který nebude pro danou grafickou kartu úzkým hrdlem.
Nikde nejsem schopen najít, jestli APU Ryzen 7 Pro 4750G zvládne 3840x2160@120Hz. Nevíš, kam se podívat?
Když jsem to hledal, tak mě napadlo, že bych počkal na další APU Ryzen 6000. Tak jsem si o tom něco našel a měl by podporovat USB 4.0, DDR5 a PCI-E 5.0. Tak to už je fakt nářez.
120Hz chci kvůli tomu, že je to šetrnější k očím. Ne při statickém obrazu, ale při pohybu. Sice nehraji hry, ale na videa se občas koukám. I když tak rychlá jako hry nejsou, 120Hz by měl být přínos. Myslíš, že v tomto případě je jedno, jestli máš 120Hz, nebo 60Hz?
ASUS nemá zvučné jméno v monitorech. To je pravda. Poradil bys prosím nějaký monitor? Trvám na jediné věci a to je úhlopříčka ~43 palců. A aby to nebyl úplný žrout. Ten ASUS si bere skvělých 48W.
120Hz chci kvůli tomu, že je to šetrnější k očím.
Už jednou jsem se vám snažil vysvětlit, že tohle je jen relikt z dob CRT, který u LCD vzhledem k odlišné technologii neplatí.
Sice nehraji hry, ale na videa se občas koukám. I když tak rychlá jako hry nejsou, 120Hz by měl být přínos.
Téměř všechna videa mají 25fps, občas člověk narazí na 24 nebo 30, a i když je něco točené jako HFR, je to buď 48 nebo 60 Hz. A vyznavači Pravého Umění vám navíc stejně vysvětlí, že cokoli nad 24 (nebo 25) fps je rouhačství a fuj, protože to "z filmu dělá soap operu" (někteří píší "domácí video"). (Po mně to vysvětlit nechtějte, já s tím nesouhlasím.)
Myslíš, že v tomto případě je jedno, jestli máš 120Hz, nebo 60Hz?
Pokud nechcete netriviální část času strávit hraním rychlých akčních her, tak rozhodně.
Poradil bys prosím nějaký monitor? Trvám na jediné věci a to je úhlopříčka ~43 palců.
Tak to asi nemůžu sloužit, nevím, jestli bych něco takhle obrovského na stůl vůbec nechtěl. V práci mám sice 2x24", což je na šířku ještě o něco širší, ale tohle by bylo navíc dvakrát vyšší, což znamená pohybovat hlavou i ve svislém směru. Pokud bych chtěl dát třicet tisíc za monitor, tak bych spíš uvažoval o něčem jako tohle EIZO. Ale zatím to řešit nemusím, protože jeho 27" předchůdce, který ve čtvrtek oslaví sedm let, pořád věrně slouží a zatím nejeví známky, že by se chystal přestat.
Dobře, od 120Hz tedy upouštím. Problém je v tom, že teď na Heurece opravdu nic není. Když jako kritéria zadám pouze "40"-45"", "4K" a "spotřeba 44-66W", tak mi vyjede pouze tohle. No. Co z toho chceš vybrat?
Mě 27" monitor nestačí a je to hlavní důvod mého upgradu.
Na druhou stanu, pak to může být ta "soup opera", jak píše Michal, protože se vlastně díváš na něco, kde 3/4 je něco "vypočítaného lokálně" a jen 1/4 je reálný záznam.
Narážel jsem na to, že pro vyznavače Pravého Umění je fuj nejen interpolace, ale dokonce i filmy skutečně natočené jako HFR (typicky 48 fps). Jejich argument - který asi nedokážu přesvědčivě reprodukovat, protože ho považuji za uhozený - je, že to nemá ten správný "feeling", protože je pohyb "moc hladký", takže to nepůsobí tak, jak film působit má, ale podobá se to domácím videům nebo televizi. Osobně to považuji za stejný nesmysl, jako když se kdysi dávno brojilo proti zvukovému filmu, pak proti barevnému atd. (Vždy s argumentem, že nová technologie nepůsobí dost umělecky.) Koneckonců se dodnes najdou fajnšmekři, kteří trvají na tom, že jediná správná fotografie je černobílá a pokud možno s výrazným zrnem (samozřejmě na film).
Zapomněl jsem ti poděkovat, takže dík. :)
Není ta grafická karta trochu overkill, vzhledem k tomu, že v předpokládaném využití není nic o náročných hrách? Na to, co tam píšete, by bohatě stačil třeba Radeon Pro WX2100, který má TDP 35W (oproti 135W RX5500T), nepotřebuje ani dodatečné napájení a vejde se do jednoho slotu.Jenže ta asi například nebude mít funkci vypnutí ventilátorů v nízké zátěži (moc dobrá věc - ticho, šestří do watík energie a asi i životnost chladiče).
Tichost taky dost řeším. Podívej se na horní část case v dotazu.
Noctua NH-D15 SE-AM4Na Rypák 5600X je to overkill, ale jestli musí bejt nutně Noctua... (osobně bych dal max. Scythe FUma2, ale IMHO to uchladí i Fera3 nebo něco za tisícovku - tam moc nevím co je nejvýhodnější)
MB jsem chtěl se 2 sloty PCI-E x16, protože je možné, že časem koupím další GPU pro VM. Zatím mi ale přijde zbytečné, když nebudu hrát hry, dát za Radeon RX 6800, který asi jako jediný nemá reset bug, ~20k Kč.Nestačila by deska B550 se slotem ×4, v kterém by pak byla karta RX 5500 a v hlavním slotu ×16 ta nová výkonná grafika pro VM?
RAM bych chtěl koupit 32GB, tzn. 2x ten kit za 3000 Kč. 32GB RAM se dá ale koupit jen za ~3000 Kč. Chci se zeptat, proč je tahle tak drahá? Má nejnižší CL, jen 14. S CL 16 se dá koupit RAM za poloviční cenu. Je to jen tím?
Chtěl bych 4x8GB. Správně, nebo je lepší 2x16GB?
A pak mě ještě zajímá, v čem je oproti jiným tato RAM lepší, protože o ní výrobce píše, že byla vyvinuta přímo pro novou generaci Ryzenů. Není to jen marketing?
Bacháč, teĎ jsem slyšel, že dneska už často když člověk koupí dva dvoukanálové kity a chce je provozovat naráz, tak už to není stabilní/nejde XMP a musí se ručně snižovat frekvence a nastavovat časování. Prostě ten profil je vytuněnej na provoz dvou modulů, ne na čtři moduly.
Stejný problém je jinak s Intel/AMD - pokud nesjou moduly speciálně vyladěné na Ryzen, tak nemusí jet hned na první dobrou, protože jejich profil XMP je vyladěnej tak, aby byl stabilní na Intelu. Když člověku nevadí, že musí třeba ručně měnit to časování nebo nastavit nižší frekvenci, tak to není konec světa.
Jo, lepší kartu to nepotřebuje, ten monitor nemá HDMI 2.1, aby byla potřeba novější grafika.GPU jsem si vybral tuhle proto, protože zvládá 7?680x4320@60Hz, takže doufám, že při nižším rozlišení zvládne těch 120Hz, co umí monitor. Jistý si tím ale nejsem. Jsem ochotný místo Gigabyte koupit třeba Saphire, když pro to bude dobrý důvod. Jen by ta karta měla mít grafický čip Radeon RX 5500 XT. Úplně netrvám ale ani na tom. Určitě ale ne nVidii.
Nešlo by to řešit softwarově? Na integrovaným Realteku když zapojím sluchátka do portu čelního panelu, tak si v audio panelu Od Gigabyte (je třeba instalovat jejich verzi audio ovladače) můžu kliknout, zda se má zapnout repro, nebo sluchátka. AKorát když zapojím sluchátka i repro dozadu, tak mi to nejde udělat :(Externí zvukovu mám proto, protože ve VM Windows používám headset a když se u této zvukovky zmáčkne kolečko pro hlasitost, tak se zvuk přepne z repro do sluchátek, což mi maximálně vyhovuje. Jinak mám Genius 5+1 100W+5x20W, ale zapojeny mám jen přední repráky a nepoužívám ani SW. Ten slouží jen jako zesilovač. A je od toho DO, takže pohoda.
PSU 1000W jsem vybral proto, protože 750W stojí jen o 900 Kč méně, což není zase tak moc.
Šíleně drahý, nevím, co má řada HX navíc, ale koupil bych Corsair RMx Series RM750x za 3300. Nebo i jinej než Corsair ale nechci vám mluvit do značky.
Ono totiž, ušetří se 500-700 na chladiči, 2000 na zdroji, kdesi cosi a už se nemusí koupit relativně nevýhodný šestijádro Ryzen 5 5600X, ale rovnou Ryzen 7 5800X, kterej je hned zajímavější (nic porit Ryzenům 5000, sou super naopak, ale 6jádro je u nich drahý. Osmi a dvanáctijádro taky, ale už to není tak nevýhodný).
Vždycky mi přišlo chyba přeplácet za zbytečně luxusní bižuterii, když ty peníze můžou jít do core hardwaru, kterje dělá reálnej rozdíl.
Nestačila by deska B550 se slotem ×4, v kterém by pak byla karta RX 5500 ...
Že můžu dát GPU do slotu x4 je pro mě novinka. :)
Šíleně drahý, nevím, co má řada HX navíc, ale koupil bych Corsair RMx Series RM750x za 3300. Nebo i jinej než Corsair ale nechci vám mluvit do značky.
A co tohle? Ale vzhledem k tomu, že piší, že je to kompatibilní s platformou Haswell, tak už to není zrovna novinka.
Spíše tenhle. Sice má menší účinnost a je "jen" gold a ne platinum, ale má záruku 10 let a "zero RPM mode".
Tak jsi mě inspiroval. Beru ten, co máš asi i ty. :)
Proto jsem to vystavil kritice, aby se vyjádřili zkušenější a mohl to upravit. Už pomalu polevuji. Dokonce přemýšlím i o B450/X470.
Třeba ASRock B550M Pro4 už dost zlevnil ...
Taky jsem si toho už všiml, takže B450/X470 jsem už zavrhl. Dokonce pár desek s těmito staršími čipsety stojí více, jak desky s nejnovějšími čipsety.
Díky, že jsi napsal. :)
Ptal jsi se, zda-li 4750 PRO zvládá 4k@120Hz → ne, je v něm modifikovaná Vega, tedy HDMI 2.0b (3840x2160@60Hz), DisplayPort 1.4 (3840x2160@60Hz). A to mne vede k vybranému monitoru, který má osazen HDMI 2.0, ne 2.0b. To jen abys něco nepřehlédl.
Ve specifikaci monitoru je v sekci "Display" uvedeno "Refresh Rate(max): 120Hz". V sekci "I/O Ports" je zmíněn "DisplayPort 1.4" a v sekci "Signal Frequency" uvádějí, že přes DisplayPort monitor 120Hz zvládne. O DisplayPortu toho moc nevím, ale když jsem hledal MB (B550/X570), tak jsem si všiml, že pokud MB obsahuje DisplayPort 1.4, tak je u něj vždy uvedeno rozlišení@120Hz. Je to tak (sekce "Graphic") i v případě desky, kterou mám zatím vybranou. Takže z toho usuzuji, že přes DP těch 120Hz monitor zvládne. HDMI mě absolutně nezajímá.
Jsi si opravdu jistý tvrzením: "Ptal jsi se, zda-li 4750 PRO zvládá 4k@120Hz → ne, je v něm modifikovaná Vega, tedy HDMI 2.0b (3840x2160@60Hz), DisplayPort 1.4 (3840x2160@60Hz)."?
... pokud na novou sestavu nechvátáš, není úplně od věci se zamyslet, zda-li nepočkat na APU 6000, které bude snad někdy v létě.
Tak relativně chvátám, ale vzhledem k současné situaci na trhu, kdy nic není, budu asi stejně muset nějaký ten pátek vydržet. Takže pokud by se situace zlepšila třeba až v květnu, tak už bych počkal.
Plánoval jsem zeptat se přímo u AMD, ale s tou mojí angličtinou jedině strojově a to taky někdy stojí za to.
Dobrý web ten heise.de. Jinak ano, DP u 4750G umí jen @60Hz.
Velké díky!
PS: stejně ale raději napíšu do AMD. :)
Umíš prosím tě anglicky? Předpokládám, že ano. Google Translator mi to přeložil takto:
Greetings,
I want to ask you if your APU AMD Ryzen 7 Pro 4750G can handle a refresh rate of 120Hz via DisplayPort 1.4?
Thank you for answer,
Petr Fiedler
Můžu to tam takhle poslat? Dává to smysl?
Trochu jsem to upravil a poslal. Tak uvidíme.
@Já
Greetings,
I want to ask you if your APU AMD Ryzen 7 Pro 4750G can handle 3840x2160@120Hz via DisplayPort 1.4?Thank you for answer,
Petr Fiedler
@AMD
Dear Petr Fiedler,
Thank you for your email.
It depends on motherboard port configuration, so I request you to confirm from the motherboard manufacture.
Thanks for contacting AMD.
Co k tomu dodat?
No já bych z jejich strany čekal spíše něco jako: Náš CPU fresh rate 120Hz podporuje, ale musí to podporovat i MB. Tahle jejich odpověď mi přijde z jejich strany podivná. Pokud přece něco můj výrobek zvládá a zákazník se mě zeptá, jestli to zvládá, tak mu s radostí odpovím, že ano. Proč bych mu to měl "tajit"?
Já opravdu nevidím rozdíl ve významu mezi tím, co vám napsali, a tím, co jste napsal teď. Kdyby to ten CPU (APU) neuměl vůbec, tak to na motherboardu záviset nebude. Pokud to na motherboardu závisí, znamená to, že s některými to půjde a s některými ne.
Samozřejmě je pořád teoretická možnost, že APU to v principu umět bude (s některými základními deskami), deska to taky v principu umět bude (s některými APU), ale tahle konkrétní kombinace z nějakého důvodu fungovat nebude (nebo třeba až od nějaké verze BIOSu). Ale i tak by to asi měl primárně vědět výrobce té základní desky (pokud AMD nemá nějaký hadware compatibility list, na kterém ta deska je).
Tak celkem jsem strávil hledáním informace o obnovovací frekvenci této iPGU ~2 hodiny a jediné co jsem našel je tohle 3 roky staré vlákno. A to se ani netýká Ryzenu 4000. Nikde se o tom prostě nepíše.
APU Renoir zdá se bud posíleno a jeho výstup podporuje rozlišení až 5120 × 2880 bodů s obnovovací frekvencí 60 Hz (podle ASRocku dokonce i na 120 Hz).A jelikož se ve specifikaci MB uvádí: • Integrated AMD Radeon Vega Series Graphics in Ryzen Series APU • Supports HDMI 2.1 with max. resolution up to 4K x 2K (4096x2160) @ 60Hz • Supports DisplayPort 1.4 with max. resolution up to 5K (5120x2880)@120Hz Takže nevidím důvod proč by @120hz nemělo fungovat. Tady je celkem dlouhá recenze na 4750G. Celkem čumím, že tam ty hry jedou plynule, sice to testuje jen na 1080p, ale vzhledem k tomu, že to je APU, tak dobrý.
Mě to taky tak přijde, že to spíše ukazuje na to, co umí deska bez ohledu na to, co v ní je za CPU a jestli to ten CPU zvládá.
Nikoliv libovolné APU do ní strčené.Jenomže jediné podporované APU na tu desku je řada 4000G - viz https://www.asrock.com/mb/AMD/B550%20Steel%20Legend/index.asp#CPU Takže pokud se píše v manuálu MB o "Vega Series Graphics in Ryzen Series APU", tak to jiné APU než 4000G být nemůže.
Vycházet ale ze specifikace desky, kdy zcela jistě výrobce počítá i s následující generací APUTo si právě nemyslím, že počítá s následujícími generacemi APU. To by pak museli mít opravdu křišťálovou kouli. I u MB pro Intel jsou ve specifikacích jen max. rozlišení, které podporují aktuální CPU Intelu. Hledal jsem desktopové PC, které se prodávají s CPU 4750G a jeden, od Lenova uvádí max. 4096x2160@60Hz(DP) takže ruku do ohně jak to vlastně je taky nedám.
není úplně od věci se zamyslet, zda-li nepočkat na APU 6000, které bude snad někdy v létě. Je třeba se ale také připravit na to, že nebude úplně levné (Ryzen 5000 + Navi 2GEN
Pozor - grafika bude pořád Vega, dokonce ta samá jako teď v Ryzenech 4000G. AMD ji nevyměnilo, nová grafika Navi2 bude až v APU "Rembrandt" s DDR5, o jednu generaci dál. Tohle co teď vyjde (v noteboocích snad v únoru, v desktopu možná v létě, uvidíme, ale těžko říct, jak moc to bude dostupné v běžných obchodech) je APU Cezanne a to má ještě pořád grafiku Vega s 512 shaderama.
A tipuju, že to bude označené spíš 5000G, ne 6000.
Jinak mě taky štve, že nikde nemůžu zjistit, jaký je maximální rozlišení těch Ryzenů 4000 na DisplayPortu. ASRock třeba u B550 desek naznačuje, že by mohly dát 5K, ale kdo ví, může to být chyba.
Jinými slovy, pokud jsi hračička, rád si chceš hrát s nastavením milionů parametrů u pamětí, tak jdi do G.Skill (já je nechtěl, ale v době koupě nebyla jiná možnost). Pokud chceš koupit paměti, nastavit XMP profil a prostě jet, tak na G.Skill bych zapomněl, resp. oni do něj dávají snad i čipy od Samsungu, ale já osobně se všude držím osvědčeného Crucialu, který má v sobě čipy od Micronu.
Taktéž bych šel do pamětí, které umí standardně 3600MHz a né 3200MHz.
Klidně bych si hrál, ale nerozumím tomu.
Jak prosím tě funguje to XMP? Máš třeba paměti s frekvencí 3600MHz. Ve specifikaci je uvedeno, že tested speed je 3600MHz, ale SPD speed je 2133MHz. Znamená to, že tento modul, u kterého je na Heurece uvedeno 3600MHz pojede v pc při napětí 1,2V jen rychlostí 2133MHz a pokud zapneš XMP (a možná zvedneš napětí na 1,35V), tak teprve potom dosáhneš těch 3200MHz?
Radeon od Gigabyte také nechceš ...
Proč? Už jsi to psal, ale nevím proč? Pokud to řešíš v tom zápisu, tak nemusíš odpovídat.
Jinak nevím, k čemu u té sestavy kW zdroj, když by to dal 550W. Já pak šel do 650W Seasonic Core GC 650W Gold, abych měl rezervu do budoucna pro lepší GPU.
Zdroj už jsem snížil na 400W na základě toho, co napsal Ondro:
Kup radsej 450W 80Plus Gold zdroj(platinum neviem, ci sa vobec vyraba, nieje to sranda vyrobit). Pri tom zatazeni, co bude mat tvoja zostava(teoreticke max +-200W, pri beznej praci to bude po vecsinou pod 100W), bude mat ten tvoj 750W 80Plus Platinum zdroj rovnaku alebo horsiu ucinnost ako 450W 80Plus Gold zdroj. Lebo ucinnost zdroja nie rovnaka v celom spektre zatazenia ale meni sa a pri nizkej zatazi vyraznejsie klesa. Tych 92% ma pri 20% zatazi, co v pripade 750W zdroja je 150W a taku spotrebu dosiahnes pri tvoje zostave apraci vynimocne, ak vobec.
Našel jsem ale ještě lepší zdroj, než ten 400W. Má ale 550W. Myslíš, že by to s ohledem na to, co napsal Ondro bylo ještě OK?
Tu rychlost 3600MHz při CL16-18-18-38 a napětí 1.35V to dává v XMP profilu ...
No ale jak poznám, kolik to dává bez XMP profilu? Ve specifikaci na webu výrobce to není uvedeno. Co mám vlastně hledat?
Špatně jsem něco chápal, dík.
Samozřejmě s vyšší frekvencí mají čipy horší latence
Zdánlivě ano, ve skutečnosti to bývá tak, že výrobce typicky nabízí třeba 2400MHz CL12, 3200MHz CL16 a 3600MHz CL18, takže skutečné latence jsou přesně (nebo aspoň přibližně) stejné. Často je to i tak, že ty moduly s vyšší frekvencí mají víc XMP profilů, takže ten 3600MHz CL18 můžete provozovat i jako 3200MHz CL16 nebo 2400MHz CL12.
Samozřejmě s vyšší frekvencí mají čipy horší latence, ale reál je takový, že pro většinu nasazení (práce s videem, hraní her apod.) oceníš lepší propustnost (= vyšší frekvence) než lepší latence.Fakticky je to podle mne tak, že ty máš ten vybavovací čas pořád skoro stejný, CAS latence je pořád nekde mezi 12-15 ns (a to už od DDR2) asi se to nedá moc urychlit. A se zvyšující se frekvencí je to na více cyklů. Co mne ale ještě více fascinuje, je že od doby DDR1 pořád chipy jedou na 100-266MHz a prakticky nezrychlují. Vyšší číslo u DDR je jen vyšší paralelizace, kdy DDR2 v jednou cyklu pošle 2 data DDR3 pošle 4 a DDR4 pošle 8. viz DDR DDR2 DDR3 a DDR4
Děkuji za laskavost všem, kteří do mě investovali svůj čas a pomohli mi.
Vyřešeno.
nějaká MB, která má min. 1x PCIEx16 Gen3
Když na Heurece v parametrech pro MB nastavíš "ASRock", "AM4", "DDR4" a zobrazíš si ~30 výsledků od nejnižší ceny, tak deska s čipsetem B450 stojí ~2k Kč a s čipsetem B550 jen o ~300 Kč navíc. To je IMHO lepší koupit B550 s PCI-E 4.0.
Mimochodem co je to za konkrétní PSU 550W s 92% účinností cos vybral?
Ne 92%, ale 94% a je to tenhle. Na Heurece. Možná na tebe ale dám a podívám se raději po 650W. Asi oželím i ta 2% účinnosti a vezmu toho Corsaira.
To je IMHO lepší koupit B550 s PCI-E 4.0.Klidně, ale platí to samé co jsem ti doplnil níže. Pokud máš zapojen APU (Renoir) tak nejen NVMe, ale i PCIEx16 ti pojede jen na Gen3. Je to v manuálu na straně 3 (platí to i u jiných výrobců):
AMD Ryzen series CPUs (Matisse) • 2 x PCI Express x16 Slots (PCIE1: Gen4x16 mode; PCIE3: Gen3 x4 mode)* AMD Ryzen series APUs (Renoir) • 2 x PCI Express x16 Slots (PCIE1: Gen3x16 mode; PCIE3: Gen3 x4 mode)* * Supports NVMe SSD as boot disks
Asi oželím i ta 2% účinnosti a vezmu toho Corsaira.Jak budeš mít volnou chvíli, tak to zkus na kalkulačce vypočítat kolik ušetří na elektřině. Podle mně to bude nula, nula, nic.
MB: nějaká MB, která má min. 1x PCIEx16 Gen3To "Gen3" jsem psát nemusel, protože dnes mají všechny desky minimálně Gen3.
Nezmátl. :)
O PCI-E x16 3.0 vím.
Tak jsem to předělal na Corsair RMx650W, ať máš radost.
BTW: když jsem si četl tu recenzi, tak tam píše, že AORUS má 3x větší výdrž než 970 EVO (papírově). Pokud je to pravda, tak by to byla dobrá investice. Vlastně bys měl za stejnou cenu "3 úložiště". Oproti WD Blue nevím. Nedíval jsem se, kolik má přepisů.
AORUS má 3x větší výdržAno všiml jsem si, že má papírově 1800TBW. Ani to by pro mne nebyl důvod si připlácet 2tis Kč. WD SN550 má 600TBW, což nejsi schopen při běžném používání vyčerpat. Raději si za ty 2tis Kč (které bych si musel připlatit za AORUS) koupím třeba za 5 let nový NVMe s vyšší kapacitou a výrazně rychlejší než používat pořád (na tu dobu už zastaralý) AORUS.
1 x Hyper M.2 Socket (M2_1), supports M Key type 2230 / 2242 / 2260 / 2280 M.2 PCI Express module up to Gen4x4 (64 Gb / s) (with Matisse) or Gen3x4 (32 Gb / s) (with Renoir)Takže jelikož budeš mít APU (Renoir), tak si NVMe Gen4 škrtni. Pojede ti tam jen Gen3.
Pokud půjde sehnat. Pokud ne a byl by to jediný zádrhel, tak bych asi nečekal a koupil Ryzen 7.
Lehce OT: Ten 5700G je fakt parádní. Dokonce má oproti 5800X i menší TDP - 65 vs 105. Ale taky má oproti 5800X poloviční L3 cache.
BTW: S 5800X jsem moc spokojený.
Pár bodových postřehů pro případné čtenáře, co řeší něco podobného.-...
nechceš hrát hry a vybíráš zbytečně nabušenou GAMING desku a 5500XT? Proč?
MB jsem přehodnotil na B550. GPU chci, abych případně měl výpočetní výkon.
43" je strašná krááááva, u toho se nedá sedět, přijdeš o krk
Buď rád, že dobře vidíš a nemáš jako já plný invalidní důchod na zrak.
jen 6 CPU jader? Proč ne (aspoň) 8?
Vůbec nevím, na co využiji 12 vláken? Co s 16? K čemu by mi to bylo dobré? Klidně to ještě přehodnotím.
Opravdu potřebuješ 1TB NVMe SSD?
Ano. Bude rozdělen na 100 GB / a 900 GB /data. Je to tiché a rychlé. HDD mám jen na zálohy. Když se podíváš na vrchní stranu mojí case, pochopíš, proč nechci, aby se mi stále točily plotny. Skoro stejnou skříň teď mám a když pustím na SATA switcheru HDD, je to hrůza. I když ještě uvažuji, že bych koupil od Cooler Master Silentium pc case, ale úplně mi nevyhovuje počet slotů. Marně jsem hledal case, která by mi vyhovovala. A to jsem hledal i mezi Big Tower.
1000W PSU je poměrně dost overkill.
Změnil jsem na 550W platinum 94%.
Těch 120Hz spíše cílí na použití s Freesync ve hrách, ne na čučení na GUI systému.
Už mi to bylo vysvětleno a vybral jsem si jiný monitor.
Cherry MX RED jsou super.
Možná ano. Já si ale takovou klávesnici nekoupím, dokud si jí nevyzkouším. A protože to teď nejde, tak jsem si vybral membránovu, která je podobná té, kterou teď mám. Pokud se rozvolní opatření dostatečně brzy, tak si někde Cherry MX * vyzkouším a uvidím.
Mám to vygómaný. Bude to cajk. :)
Já úplně všude používám černé pozadí a zelený font.
Jinak možná zkus právě tohle ... řekněme 32" 4k monitor a nahodit na něm nějaké zvětšení, třeba 150% či více.
Už teď mám zvětšení všeho na 220%. K tomu si zvětšuji font jak v editorech, tak v terminálu a třeba ve Firefoxu si ještě zvyšuji velikost stránky na 130%. Problém je v tom, že pak máš vše zdeformované a třeba v terminálu naprosto rozhozené. Řádek je na 2 řádcích, takže když máš nějakou tabulku, tak je to masakr. Chci se učit Python. Při programování zalamovat řádky, nebo posouvat myší bar je masochismus. Prostě potřebuji velký monitor, abych mohl mít vše velké a nezdeformované.
Jinak vezmu teda Ryzena 7.
Já si zatím vybral tuhle. Má odolnost proti vodě, široký levý shift a enter do "L", programovatelné klávesy (vlevo) a podsvícení nastavím všude na zeleno.
Na mě moc malý levý shift a bez maker. Ale jinak by byla dobrá.
Tiskni
Sdílej: