Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
na přelomu roku si budu kupovat novou sestavu a tak už se poohlížím po netu a dívám se co a jak. Rád bych si o tom s vámi popovídal, protože jsem zjistil, že to zase až tak jednoduché nebude.
První věc, se kterou bych potřeboval poradit je monitor. To je vlastně hlavní důvod, proč upgraduji. V současné době mám 27" monitor, ale je pro mě malý. Vzhledem k tomu, že velmi špatně vidím, mám vše podstatně zvětšeno. Měřítko textu mám nastaveno z 1,0 na 2,2 a všude mám buď font zvětšen, nebo si jej dle potřeby zvětšuji. Je to ale nepraktické, protože někdy třeba není vidět celé okno, takže nevidím "Budiž", nebo "Zrušit" a musím s tím pořád hýbat. V terminálu, když edituji např. /etc/fstab, tak některé řádky nevidím celé a musím se posouvat kurzorem. I výpisy jsou kvůli tomu nepřehledné (zalomené řádky). Do budoucna bych se chtěl věnovat Pythonu, což znamená mít nastaven větší font, ale nemůžu si v editoru posouvat řádky. To by se nedalo. Takže jsem si vybral tento SAMSUNG C49G95TSSUXEN a tento ASUS ROG Strix XG438Q. Nedokážu si ale vybrat. Koukal jsem na YT a oba monitory jsou skvělé. U SAMSUNGu je výhoda, že je 32:9, takže řádky by byly opravdu dlouhé a nemusel bych koukat ani moc nahoru. Otázka je, jestli by se vše zobrazovalo fullscreen (terminál, web, atd.)? Taky má lepší obnovovací frekvenci - 240Hz. Ten ASUS má "jen" 120Hz, ale to by stačilo. Níž ale jít nechci. Máte někdo zkušenosti s takhle velkými monitory? Nedokážu si představit jaké by bylo u toho SAMSUNGu pořád otáčet hlavu doleva, abych viděl začátek řádku. U ASUSu bych zase musel dost zvedat oči, ale zase na videa by byl lepší. Jak to vidíte?
S tím úzce souvisí i výběr grafických karet, protože bych chtěl, aby zvládaly minimálně těch 120Hz. Vybral jsem si Gigabyte GV-R57XTGAMING OC-8G. Maximálně zvládnou 7680x4320@60Hz. Zajímá mě, jestli se dostanu snížením rozlišení na těch 120Hz? Ty karty bych koupil 2. Jednu pro hostitele a druhou pro VM (passthrough).
Chtěl bych paměti s ECC. 4x16 GB DDR4 3200MHz asi RDIMM. Takže asi tyhle Kingston DDR4 16GB 3200MHz CL21 ECC Reg. KSM32RD8/16MEI
CPU AMD EPYC 7252 100-000000080
No, a problém je v MB. Ve formátu ATX (eATX nepotřebuji) s paticí SP3 je jich na Heurece jen 5 a ani jedna z nich nemá PCI-E 4.0 x16, jako ty GPU. A o IOMMU groups ani nemluvím. Myslíte, že situace se zlepší? Že se do konce roku můžou objevit desky s 3x PCI-E 4.0 x16? Pokud ne, tak to bude problém. Asi bych musel oželet ECC. Sice bych do jedné z těch desek (ASRock EPYCD8-2T) mohl dát např. mnohem starší GPU's Sapphire Radeon RX 550 PULSE 2GB GDDR5 11268-21-20G, ale problém je v tom, že ani jedna z těch desek nemá DisplayPort, který bych potřeboval kvůli obnovovací frekvenci.
Ještě je spousta věcí k řešení, jako např. zdroj, case, disky atd., ale dokud nebudu mít jasno v tomhle, tak to nemá cenu řešit. Jak byste to vyřešili na mém místě, kdyby vám záleželo na obnovovací frekvenci 120Hz a ECC? A jaký ten monitor prosím?
PS: pc bude na surfování, multimédia, programování, virtualizaci a objevování věcí spojených s GNU/Linux.
Díky za reakci.
No nechci ti do tvého rozhodování házet vidle, ale mé připomínky.
To je v pořádku. Proto jsem sem napsal, abych svůj úsudek vystavil kritice. Právěže jsem rád, když mi někdo dobře poradí.
1. Vysoká frekvence je podstatné v jednom základním případě. A to když pracuješ s (rychle se) pohybující objekty. kdysi jsem k tomu napsal tady názor. Nicméně pokud nemáš primární situaci s rychle se pohybujícími objekty, tak bych to netlacil na frekvenci. Web nebo programing a běžná práce nepoznáš rozdíl.
Já to nedělám kvůli kvalitě obrazu. Rozdíl bych asi ani nepoznal. Dělám to kvůli očím. Když jsem si nedávno hledal na netu nějaké info o obnovovací frekvenci, našel jsem krátký článek na Alze ve kterém se píše, "že monitory s vyšší obnovovací frekvencí méně unavují oči". Takže proto chci alespoň 120Hz monitor.
BTW: Tohle je docela dobrý článek o obnovovací frekvenci u televizí.
2. Z hlediska ECC souhlas pro procovní stanici, ale pořád mám dojem že AMD pořád podporuje ECC i na desktopových procesorech. Jen je třeba najít MB který to neuřízne. Do Epycu bych nešel. A trochu bych počkal. ZEN 3 se blíží. A uvidíme jak velký to bude skok. desku je třeba najít např. tahle ECC podporu má.
Tou pracovní stanicí myslíš server?
Já ECC chci hlavně proto, protože tato fce je tu často zmiňována a chválena. Vlastně přesně ani nevím, jak funguje, i když jsem o tom relativně dost přečetl. Já jí chci jen kvůli silent data corruption. Pomůže mi to s tím? Prostě když kopíruji data z datového oddílu v pc na externí disk, pomůže mi ECC proti silent data corruption? To je jediný důvod, proč to chci. Pád nějaké aplikace mě až tak netrápí. Ani reboot pc.
Epyc jsem původně vůbec nechtěl. Původně jsem chtěl AMD Ryzen 9 3900XT. Ten mimochodem ECC podporuje. Nakonec jsem se ale rozhodl pro Epyc, protože jsem nemohl najít běžnou RAM s podporou ECC. Jen serverové. Tak jsem volil MB se soketem SP3. Dělají se běžné RAM s ECC?
Ještě se chci zeptat. Úplně původně jsem chtěl Ryzen 7, ale L3 32 MB mi přišlo málo proti Ryzen 9 L3 64 MB. Říkám si teď ale, jestli to není zbytečné. Myslíš, že bych to na to, co jsem napsal, využil?
Každopádně počkám na vydání Zen 3.
Ještě jsem uvažoval nad tím, že bych místo CPU + 2x GPU koupil APU + GPU. Otázkou ale je, jestli nový APU zvládne 120Hz? Uvidíme.
3. Monitor jednoznačně 4k! Ten Samsung je nesmysl pro hráče. (a proto má těch 240. hra je plná velmi rychle se pohybujících objektů) výšku oceníš vždy při práci na dokumentu. už 15 let nechci monitor s menší výškou než 1200 px protože na té televizní 1080 není dobře vykreslená ani A4 PDF.
Fakt se zamysli nad těmi 120 a spíš si běž prohlédnou dobré monitory 4k s 60 HZ a pořiď si třeba 2. (tou cestou bych šel já.)
Ano, vím že ten SAMSUNG je pro hráče. Chtěl jsem jej kvůli té šířce (font v terminálu atd.). Máš ale pravdu. Kupovat jej nebudu. Jsi už druhý, kdo mi to říká (ze dvou ). Ten ASUS je sice taky pro hráče, ale zatím to vypadá, že si koupím jej. Tedy pokud nebudeš mít rozumné protiargumenty viz. 120Hz je šetrnější k očím.
Ještě jednou díky za tak rozsáhlou reakci a prosím tě, snaž se mi odpovědět na vše. Tedy pokud budeš vědět.
Díky za reakci.
Tak s tou GPU si mě moc nepotěšil. Naštěstí má brzy vyjít Radeon RX 6000 (Navi 2x, RDNA 2). Tak uvidíme co to bude zač.
Z toho zbytku chápu, že je to docela problematické. Pokud máš klasickou MB, tak máš čipset, ale RAM je pomalá (unbuffered) a limituje to CPU. Když máš serverovou desku s SP3, tak máš sice RAM registered, ale musíš mít Epyc, nemáš čipset a kdo ví, jak je to s GPU? Jedno lepší, než druhé.
Ono nejjednodušší by bylo oželet tu ECC. Jak už jsem se ptal dříve, pomohlo by to vůbec mít ECC proti silent data corruption? Např. při kopírování dat z datového oddílu v pc na externí disk, nebo i při jiných scénářích?
No, a jakou stávající GPU bys tedy poradil?
Tak počkám. Jak jsem psal v dotazu; chci si novou sestavu pořídit na přelomu roku. Zatím jsem se chtěl jen porozhlédnout a udělat si v pár věcech jasno. Holt jsem si na to vybral špatnou dobu - těsně před vydáním nových AMD CPU's a GPU's.
Otázkou je ještě cena. Když vidím cenu disků, moc na optimismu to nepřidá.
Tak to je hodně zajímavé. Čekat na to ale nebudu, protože kdo ví, jak by to bylo s ovladačem.
Tak jsme se dočkali i Čechách.
Po tom, co jsi tu napsal o serverových MB's a CPU's a taky na radu lertimira "určitě půjdu" do Ryzenu. Ale díky.
Systém jednou za pár dní buď po probuzení z disku spadne - buď programy na segfault, nebo kernel na general protection fault, nebo jedno a pak druhé.Když mně výjimečně počítač spadne (totálně vytuhne, že musím resetovat), tak nevím jak zpětně zjistit příčinu. Jak zjišťuješ jestli bylo příčinou pádu segfault nebo kernel general protection fault?
Krom toho - když mluvíme o tom passthrough - ten virtualizovaný systém "drhne". Nejvíc je to vidět ve hrách u posouvajících se scén, kdy se ten posun každou chvíli na malý okamžik zasekne.Už před nějakým časem jsem na Redditu narazil na problémy s trháním. Nepodařilo se mu to vyřešit, takže těžko říct jestli to taky souviselo s Ryzenem nebo bylo příčinou něco jiného.
Tak to je špatná zpráva, protože já si chci koupit Ryzen, RAM ECC a MB X570.
Tak to se docela divím, že nemáš rád Gigabyte. Mě se právě Gigabyte docela líbí. Nemám ale tvoje znalosti. Kdybych měl, možná by se mi taky nelíbil. Co mám teď MB Gigabyte Z170-D3H, tak se mi dost líbí GUI s ohledem na můj zrak. Ale to ty neřešíš, to je jasné.
Vlastně mám v úmyslu vyzkoušet Asrock. Lertimir mi tu někde Asrock linkoval jako jeden z mála x570+ECC. Jinak taky to vidím na Q1 2021. Snad se do té doby pár nových desek ještě objeví. Sranda bude s IOMMU.
problémy s probouzením ze sleepu, tuny chyb s i2c, freeze při přebootování mezi dvěma Lin a Win apod., nebyl jsem v tom sám, řešilo se to po forechTo jste teda asi sáhl po špatných produktových řadách nebo nevim
I za dob Phenoma II byla Gigabyte dost domrvená z hlediska biosu/uefi a stém spojená podpora v Linuchu.To neodpovídá mojí zkušenosti: Gigabyte 990XA-UD3 s FX-6300 a předtím jiná Gigabyte deska s Phenom II (a ještě předtím Gigabyte deska s Athlon 64 X2) a všechno bez problémů. Na té první (v pořadí, jak jsem je vyjmenoval) dokonce fungovalo IOMMU a GPU-passthrough, což v té době byla relativně novinka.
Ochrana proti Silent data corruption je zaklínadlem členů Kultu pokročilých filesystémů, kterým patrně zahání obavy ze systematických chyb v jejich návrzích a implementacích.
Dělám to kvůli očím. Když jsem si nedávno hledal na netu nějaké info o obnovovací frekvenci, našel jsem krátký článek na Alze ve kterém se píše, "že monitory s vyšší obnovovací frekvencí méně unavují oči".
To tam nejspíš zapomněli z dob, kdy prodávali převážně CRT monitory, stejně jako tam dodnes mají upozornění, že platba bankovním převodem trvá zpravidla 1-3 pracovní dny. U CRT monitoru byl problém v tom, že vykreslující paprsek způsobil zjasnění luminoforu, které postupně sláblo, čímž obraz opravdu do určité míry blikal na obnovovací frekvenci. Částečně to šlo řešit luminoforem s větší setrvačností, ale to zase mělo negativní efekt u pohybujících se objektů nebo prudkých změn.
LCD monitor, ať už podsvícený zářivkami nebo LED, funguje jinak. Podsvícení je konstantní a při překreslení se prostě v daném okamžiku změní propustnost barevné masky. Takže žádné "blikání" se nekoná a vysoká obnovovací frekvence má smysl jen pro akční hry, rozhodně ne na šetření očí při normální práci.
Díky za vysvětlení.
Ano, pamatuji si dobu, kdy jsem na CRT po nocích hrával Quake 2, Half-Life atp. a ráno byl vždy "nablikanej".
Ještě jsem si vzpomněl, že můj současný monitor je "flicker free". To už jsou dnes všechny? Je to jen marketing?
ECC funguje jednoduše. Na modulu máš o pamětový chip více a v něm je informace, která kompenzuje možnou chybu v některém pamětovém čipu. Primitivně si mužeš představit paritu jako v RAID 5. ale tak jednoduché to není.Já ECC chci hlavně proto, protože tato fce je tu často zmiňována a chválena. Vlastně přesně ani nevím, jak funguje, i když jsem o tom relativně dost přečetl. Já jí chci jen kvůli silent data corruption. Pomůže mi to s tím? Prostě když kopíruji data z datového oddílu v pc na externí disk, pomůže mi ECC proti silent data corruption? To je jediný důvod, proč to chci. Pád nějaké aplikace mě až tak netrápí. Ani reboot pc.
Epyc jsem původně vůbec nechtěl. Původně jsem chtěl AMD Ryzen 9 3900XT. Ten mimochodem ECC podporuje. Nakonec jsem se ale rozhodl pro Epyc, protože jsem nemohl najít běžnou RAM s podporou ECC. Jen serverové. Tak jsem volil MB se soketem SP3. Dělají se běžné RAM s ECC?
Ještě se chci zeptat. Úplně původně jsem chtěl Ryzen 7, ale L3 32 MB mi přišlo málo proti Ryzen 9 L3 64 MB. Říkám si teď ale, jestli to není zbytečné. Myslíš, že bych to na to, co jsem napsal, využil?
Každopádně počkám na vydání Zen 3.
Ještě jsem uvažoval nad tím, že bych místo CPU + 2x GPU koupil APU + GPU. Otázkou ale je, jestli nový APU zvládne 120Hz? Uvidíme.
Tak on konce, za prvé žádné APU od AMD nepodporuje ECC. za druhé nemám přímou zkušenost, ale pro běžné použití mi 32 MB připadá dost. Jistě našly by se situace, kdy lze poznat že 64 pomůže, ale připadá mi, že ty při bežné práci v nich moc nebudeš, na druhou stranu možná to může být poslední systém, který si v životě pořizuješ a pak zainvestovat. Protože ten vývoj už nebude nijak moc rychlý. Stačí si spočítat rozměry. Máme 7nm, když to porovánáš s průměrem atomu křemíku/mědi dostaneš, že tyhle struktury jsou tvořeny cca 30 atomy, kolik se to dá zmenšit, aby výsledek byl stabilní, nevím, ale 10x to nebude.
Desku kterou jsem uvedl máš s deklarovanou podporou ECC . Ještě musíš dát pozor na to, že jsou dva typy ECC pamětí. Unbuffered a registered Ryzeny pracují s unbuffered (to je na desce co jsem uvedl) a Epyc s registered.ECC funguje jednoduše. Na modulu máš o pamětový chip více a v něm je informace, která kompenzuje možnou chybu v některém pamětovém čipu. Primitivně si mužeš představit paritu jako v RAID 5. ale tak jednoduché to není.Já ECC chci hlavně proto, protože tato fce je tu často zmiňována a chválena. Vlastně přesně ani nevím, jak funguje, i když jsem o tom relativně dost přečetl. Já jí chci jen kvůli silent data corruption. Pomůže mi to s tím? Prostě když kopíruji data z datového oddílu v pc na externí disk, pomůže mi ECC proti silent data corruption? To je jediný důvod, proč to chci. Pád nějaké aplikace mě až tak netrápí. Ani reboot pc.
A pomůže to tedy proti silent data corruption, nebo ne?
Epyc jsem původně vůbec nechtěl. Původně jsem chtěl AMD Ryzen 9 3900XT. Ten mimochodem ECC podporuje. Nakonec jsem se ale rozhodl pro Epyc, protože jsem nemohl najít běžnou RAM s podporou ECC. Jen serverové. Tak jsem volil MB se soketem SP3. Dělají se běžné RAM s ECC?
Ještě se chci zeptat. Úplně původně jsem chtěl Ryzen 7, ale L3 32 MB mi přišlo málo proti Ryzen 9 L3 64 MB. Říkám si teď ale, jestli to není zbytečné. Myslíš, že bych to na to, co jsem napsal, využil?
Každopádně počkám na vydání Zen 3.
Ještě jsem uvažoval nad tím, že bych místo CPU + 2x GPU koupil APU + GPU. Otázkou ale je, jestli nový APU zvládne 120Hz? Uvidíme.
Tak od konce, za prvé žádné APU od AMD nepodporuje ECC. za druhé nemám přímou zkušenost, ale pro běžné použití mi 32 MB připadá dost. Jistě našly by se situace, kdy lze poznat že 64 pomůže, ale připadá mi, že ty při bežné práci v nich moc nebudeš, na druhou stranu možná to může být poslední systém, který si v životě pořizuješ a pak zainvestovat. Protože ten vývoj už nebude nijak moc rychlý. Stačí si spočítat rozměry. Máme 7nm, když to porovánáš s průměrem atomu křemíku/mědi dostaneš, že tyhle struktury jsou tvořeny cca 30 atomy, kolik se to dá zmenšit, aby výsledek byl stabilní, nevím, ale 10x to nebude.
Tak uvidíme, s čím AMD přijde, ale jak to tak čtu, tak taky myslím, že by L3 32 MB měla stačit.
Desku kterou jsem uvedl máš s deklarovanou podporou ECC. Ještě musíš dát pozor na to, že jsou dva typy ECC pamětí. Unbuffered a registered Ryzeny pracují s unbuffered (to je na desce co jsem uvedl) a Epyc s registered.
No, nevím, jestli od ECC nemám upustit. Ryzeny pro AM4 totiž podporují jen UDIMM 2666 MHz, což by prý mohlo CPU vadit. A do Epycu nejdu. Sám si mi to taky radil a jak psal PetebLazar, bylo by to komplikované.
BTW: Ten článek co jsi odkázal, který popisuje rozdíl mezi UDIMM a RDIMM jsem včera (předevčírem) celý četl i s diskusí. Ale ten strojový překlad, to je někdy taky výzva. Ne jako dánština, ale někdy to taky dá zabrat.
Ryzeny pro AM4 totiž podporují jen UDIMM 2666 MHz, což by prý mohlo CPU vadit.
Moc bych to nepřeceňoval. Před časem jsem zkoušel build jádra v tmpfs na stejném stroji s 2400MHz CL12 a 3200MHz CL16, rozdíl byl zanedbatelný. Určitě by se dal vymyslet nějaký workload, kde ten rozdíl bude významný, ale při běžné práci to nemáte šanci poznat.
Tak to je super. Jak jsem psal, pc je zamýšlen na brouzdání, multimédia, virtualizaci ve smyslu učení se a objevování, Python a možná ještě něco a objevování GNU/Linuxu. Nevím, jestli budu v Pythonu, případně v něčem podobném něco kompilovat? Nemám s tím moc zkušenosti. Před časem jsem s ním začal a po pár lekcích přestal a teď se k němu chystám vrátit. Takže vlastně nevím, co za výkon budu v Pythonu potřebovat. Jestli vůbec něco extra.
Ještě jsem si říkal, že bych si mohl koupit CPU s taktem, který by odpovídal taktu té RAM. Tedy např. 2,7 GHz, ale to je mi líto udělat, když můj současný desktopový CPU starý 5 let má takt 3,5 GHz. Při upgradu jít níže, to není úplně ono.
ECC funguje jednoduše. Na modulu máš o pamětový chip více a v něm je informace, která kompenzuje možnou chybu v některém pamětovém čipu. Primitivně si mužeš představit paritu jako v RAID 5. ale tak jednoduché to není.A pomůže to tedy proti silent data corruption, nebo ne?
To záleží jak silnet corruption definuješ. Nebo jinak, jak definuješ bezpečnostní cíl. ECC tě chrání před chybou v paměti. Tedy před tím, že do paměti něco zapíšeš a když čteš je tam něco jiného. Nic víc, nic míň. chyba v paměti může nastat třeba porušeným chipem, nebo nějakou elektrickou událostí, nebo částicí přirozeného radioaktivní pozadí země či z vesmíru, která proletí chipem a nějakou buňku ionizuje a asi se dají najít i jiné příčiny. Nezachytí ti silent corruption, které se ti změnilo před tím než se zapisovalo do paměti. Tam musíš chránit data na přenosu mezi mediem a pamětí.
Napřiklad v minulem roce jsem měl dvě události, kdy dva disky mi začaly reportovat chyby, (btrfs to zachytilo), příčina byl už dlouhý běh a špinavy konektor (disky s nájezdem přes 60000 hodin), pomohl kompresor a vyfoukání konektoru a isopropyl alkohol a čištění povrchů. Teď je vše v pořádku, ale to je, že data do paměti dorazily už chybná a to ECC neodchytí.
Díky za vysvětlení.
Tam musíš chránit data na přenosu mezi mediem a pamětí.
Máš na mysli Btrfs/ZFS, nebo ještě něco jiného?
Tak jsi měl pravdu. 60Hz bude stačit. Koukám teď na Heureku a v úvahu přicházejí tyto monitory. Vyplatí se podle tebe investovat do tohoto Dellu ~23k Kč, nebo by stačil např. tento Philips za ~14k Kč?
Dík.
Mě kupodivu přijde lepší ten levnější Philips. Dell se dá otáčet a výškově nastavit, ale Philips má podle mě některé parametry lepší, mnohem více fcí a jako bonus vestavěné reproduktory. Jen mě u něj zaráží 2 věci. Panel je MVA. O tom jsem dodnes nikdy nic neslyšel a je tam uvedená zajímavá obnovovací frekvence - 23Hz-80Hz. To mi přijde hodně divné.
No, a oba tedy jsou 8 bits + FRC, což nevím, jestli je dobře, nebo špatně?
BTW: Skvělá stránka. Přidávám do záložek.
Co přesně myslíš tím horším barevným podáním. Já jsem si ten Philips našel na YT a docela se mi ten obraz líbil.
Jinak tedy do přelomu roku ještě čas je, tak třeba se objeví nějaký 43" monitor s nativním 10-bit panelem.
Díky za přínosnou reakci.
Do SAMSUNGu bych šel hned, ale jak jsem se teď díval, tak v podstatě jsou všechny vyhovující/dostupné smart a to moc nechci. Jak o tom tak přemýšlím, tak ten upgrade provedu taky až Q1 2021. Ono už bude na netu i více infa ohledně nových CPU's a GPU's a snad i nějaký ten hw.
Prosím tě, co myslíš tím AV?
To mi bylo jasné, ale nerozuměl jsem té zkratce. Každopádně dík.
Tak Seasonic ne Maxi. Určitě chci zdroj 1000 W+. Na Heurece lze vybrat účinnost mj. "90 - 91%" a "92% a více". Seasonic zdroje s 92% účinností ani nedělá a když vyberu "90% - 91%", tak max. je 750 W. Takže to zatím vypadá na starý dobrý Corsair.
zatím bych nešel do 4k, protože toto rozlišení je koukatelné bez zvětšení DPI u nějakých 42" a výše, k čemuž jsem ještě nedospělTvůj má 3440×1440 ale UHD4K 3840×2160 tj. 2x FHD a 4K 4096×2160, nebylo by škálování na celé číslo třeba 2 už bez problémů? Nemám žádné 4K mám jen WQHD a tam to škálování na neceločíselnou hodnotu dělá problémy. Sám bych teda rád věděl jestli F4K s 2 by už bylo stejně použitelné jako FHD s 1?
nakonec veškeré své problémy vyřešil přechodem na QHD monitortam právě je problém s tou celočíselnou 2, objekty jsou teda příliš velké, i Windows upozorňuje že je to problematické, kde to funguje pořád lépe než v linuxu.
Už 5 let mám v pc tento zdroj a spokojenost.
Ještě než jste ty i Max napsali, měl jsem vybraný tento zdroj. Taky je na něj záruka 10 let. Myslíš, že řada RMx je v něčem lepší, než řada HXi?
Každopádně se chci ješě podívat i ten Seasonic, co psal Max.
Vzpomínám si, že kdysi tu lertimir dával odkaz na zdroj, který si objednával v USA (myslím). Tenkrát jsem na něj koukal a vypadal zajímavě. Na značku už si ale nevzpomenu.
@lertimir:
Prosím tě, co to bylo za zdroj?
Myslíš, že řada RMx je v něčem lepší, než řada HXi?HXi má také nulové otáčky a má trošku větší účinnost, takže by měl být lepší než RMx, ale je divné, že na CZC na něj mají záruku jen 7 let. V bohemce je 10 let.
Tiskni
Sdílej: