Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Balíček v Copru může podobně jako v Archlinux AURu nebo Ubuntu PPA vytvořit kdokoli.Na AURu jsem zvyklý jen zkontrolovat malý configurák PKGBUILD, ve kterém zkontroluji jestli je tam správný odkaz na zdroják (většinou github) a je to. U toho Copru se mi to zdá složitější a úplně jsem zatím nepochopil jak to funguje.
jak ověřil tarball se zdrojákemKdyž se dívám na spec, tak tam vidím, že "Source0" odkazuje na github tvůrce Hamsteru a ostatní Patchy jsou zakomentované, takže tam mám jistotu, že to nemůže být podvržené, je to tak? To ověřování tarballu se zdrojákem o kterém mluvíš se týká situace kdyby tvůrce spec file neodkazoval přímo na github tvůrce Hamsteru, ale použil by odkaz na své vlastní zdrojáky? Případně kdyby uploadoval zdrojáky ze svého PC (pokud Copr upload zdrojáků umožňuje)?
pokud něco vím o balíčkování, můžu mrknout i na ten ten zdrojový rpm.V tom tvém odkazu jsou 2 soubory RPM, ale ani jeden mi nejde otevřít v Engrampě a i kdyby to šlo, tak RPM neznám. Ale jestli to chápu správně, tak ověřovat tyto zdrojové RPM má smysl jen kdybych neměl důvěru k buildovací infrastruktuře Copru. Jinými slovy: ty zdrojové RPM si vytvořil Builder Copru ze zdrojáků, které jsou uvedeny ve spec file? Pokud buildování Coprem důvěřuji, tak mi stačí ověřit pouze zdrojové cesty v souboru *.spec, je to tak?
Na AURu jsem zvyklý jen zkontrolovat malý configurák PKGBUILD, ve kterém zkontroluji jestli je tam správný odkaz na zdroják (většinou github) a je to.A je to :D:D:D :O:O :(
Tiskni
Sdílej: