Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Řešení dotazu:
skriptovat to jakoby de hele ecmaskriptový api :O ;D
skript pustíš takle
qdbus org.kde.plasmashell /PlasmaShell org.kde.PlasmaShell.evaluateScript 'samotnej zrojáček skriptu'
věc na debug/zkoušení skriptů takle
qdbus org.kde.plasmashell /PlasmaShell org.kde.PlasmaShell.showInteractiveConsole
removeWidget = function(widget, containment) { widget.remove() } var template = loadTemplate('org.kde.plasma-desktop.findWidgets') template.findWidgets('systemtray', removeWidget)Jsem netušil, že to bude takhle objektové. Díky.
jak jakoby řešíš hlídání přepínání aktivit?? :O :O
sem našla akorát todleto s dbusem hele ale v plasmě 5.20+ by prej měl bejt nějakej víc lepšejší způsob přímo vtom api ale nic sem nenašla :/ :/
#!/bin/bash service=org.kde.ActivityManager interface=$service.Activities path=/ActivityManager/Activities signal=CurrentActivityChanged dbus-monitor --profile "type=signal,path=$path,interface=$interface,member=$signal" | while read type timestamp serial sender destination path interface member; do if [ "$member" == "$signal" ];then curact=$(qdbus $service $path $interface.CurrentActivity) name="$(qdbus $service $path $interface.ActivityName $curact)" echo "Switched to activity $name" fi done
e KDE si nepamatuje tak základní věc jako je nastavení primárního monitoru
nóóó možná jako uplná banalita ale máčknuls jakoby to tlačítko ok/použít vpravo dole na zapamatování nastavení?? :O ;D
Používám defaultní téma, ale zjistil jsem, že nejsem schopen si přivyknout na – opět naprosto nelogicky – převrácené „stínování“ u oken v task baru
nastavení systému > celkový motiv a zase vpravo dole mačkátko 'získat nové motivy' :O ;D
maj víc hotovejch témat než všecky jiný de dohromady neni možný si vtom jako nevybrat :O :O třeba tydlety ztmavujou aktivní vokno hele nebo hele :O ;D
nemusej se používat jenom celkový motivy jednotlivý ty součástky jakože widgety/ikonky/styl aplikací/dekorace voken de nastavovat zlášť :O ;D
nóóó možná jako uplná banalita ale máčknuls jakoby to tlačítko ok/použít vpravo dole na zapamatování nastavení?? :O ;DJo :)
nastavení systému > celkový motiv a zase vpravo dole mačkátko 'získat nové motivy' :O ;DJasně, jde to opravit. Stáhnu témata, skripty a pracně to vyladím, pak přijde upgrade a budu to muset řešit nanovo. KDE bych používal, protože chci, aby řešilo problémy za mě. Pokud musím neustále zápasit s naprostými trivialitami jako je otevírání oken na správném monitoru, není nakonec lepší zůstat u minimalistického, dobře dokumentovaného WM, kde alespoň vím, jak vše funguje, a je i menší pravděpodobnost, že se to najednou nějak samo rozbije?
No a zjistil jsem třeba, že KDE si nepamatuje tak základní věc jako je nastavení primárního monitoru, takže to po každém spuštění musím nastavovat znovu.???
Nevím, jestli to nějak umí spouštět aplikace na správném monitoru.Nevím, co znamená „na správném monitoru“, ale ve „Správa oken > Pravidla oken“ si jde nastavit… např. kam se mají umístit okna odpovídající pravidlům. Vůbec, v první kartě „Chování oken“ vidím „Chování více obrazovek“. Pak taky KWin podporuje skriptování. (I když pomineme
wmctrl
.)
aktivityAktivity jsou polovičatá podivnost. Už mnoho let říkám, že by to mělo být spíš jako souběžná sezení. Upozornění mě až tak netrápí, ale hodily by se mi zcela odlišné sady a umístění (včetně panelů) widgetů. Asi neshoda očekávaného způsobu užití.
???No, to jsem si přesně říkal taky. Koukám, že se to řešilo třeba tady. Mám momentálně Debian stable a v backportech KDE není, tak ledaže bych zase přesel na testing. On takhle nefunguje ani KDE Connect, protože ta verze je o tolik starší, že si to s Android klientem nerozumí (na F-Droidu jsou asi ještě 2 předchozí verze, ale ani to nestačí). Což jako OK, tohle třeba beru jako problém Debianu, ale kdyby aspoň ta mobilní aplikace uměla někde v menu zobrazit číslo verze, tak by mi to ušetřilo pár minut trápení.
Nevím, co znamená „na správném monitoru“, ale ve „Správa oken > Pravidla oken“ si jde nastavit… např. kam se mají umístit okna odpovídající pravidlům.V i3wm: Jsem na hlavním monitoru. Chci otevřít terminál na vedlejším monitoru, kde mám momentálně prázdnou plochu. Můžu na ni přejít buď relativní (Super+Left) nebo absolutní (Ctrl+Alt+1) klávesovou zkratkou. Když to udělám, stisknu Super+d, čímž se spustí dmenu (něco jako to Alt+F2 v KDE), nebo tedy Ctrl+Alt+T, kam mám nabindované přímo spouštění terminálu. V KDE když dám focus ploše na druhém monitoru (např. myší, z klávesnice si teď z hlavy nepamatuju, jestli to Meta+Alt+Left fungovalo nebo ne) a stisknu Alt+F2, tak se ten KRunner sice objeví na tom druhém monitoru, ale okno se pak otevře na primárním. Nepotřebuji nastavit, aby se okno určité třídy vždycky otevřelo na určité ploše/monitoru, ale aby kterýkoliv program šel cíleně spustit rovnou tam, kde ho chci mít. Nechci všechno spouštět na primárním monitoru a pak to přesouvat na sekundární.
Aktivity jsou polovičatá podivnost. Už mnoho let říkám, že by to mělo být spíš jako souběžná sezení. Upozornění mě až tak netrápí, ale hodily by se mi zcela odlišné sady a umístění (včetně panelů) widgetů. Asi neshoda očekávaného způsobu užití.Co jsem zkoušel náhodně přidat nějaký widget hodin na plochu, tak to zůstalo v jedné aktivitě a v druhé ne. Spíš by se mi ale líbil nějaký „focus mode“ na práci. Nastavit jiné barvičky, povypínat notifikace, dát si třeba jiné ikony na plochu, jiné profily prohlížečů (tzn. přebindovat klávesové zkratky nebo něco) atd. Jiná sezení… No, vlastně by taky byl zajímavý nápad si místo aktivit prostě spustit dva X servery s klidně úplně odlišným nastavením, ale to taky není zrovna ono. V podstatě by se mi líbilo mít různé profily, které jde přepínat, upravovat atd. Ty potřeby/očekávání se v čase mění. V i3wm jsem se postupně dopracoval na 40 ploch což je důsledek toho, že: (i.) na většině ploch mám buď jeden program, nebo layout několika oken, který tvoří jeden logický celek, nebo několik oken typicky prohlížeče organizovaných do tabů, (ii.) snažím se v tom mít nějaký systém, příbuzné plochy mít vedle sebe atd., (iii.) aby fungovala muscle memory, plochy musí mít pořád +/- stejný význam. A přece to není úplně dokonalé, protože většinou nepotřebuji skutečně všechny ty plochy najednou. Chtěl bych pár ploch vzít a úplně je schovat pryč, čímž se dostáváme k nějaké té další dimenzi (jedna plocha → grid ploch → seznam gridů ploch), aneb KDE aktivitám. Potom bych měl IDE/editor vždycky třeba na Super+1 a když bych potřeboval něco udělat na jiném projektu, prostě bych přepnul aktivitu. Nemusel bych improvizovat a hledat jinou volnou plochu atd.
Tiskni
Sdílej: