Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Docela by mě zajímalo, kde se ta rada s prvním příkladem bere (různé SSID + různé kanály). Je to asi ta nejhorší možnost, tedy až poté se stejným SSID a stejným kanálem.Rada se bere od toho ze lide umi, jsou zvykli prepinat wifi rucne a kdyz jim date dom tri ctyry AP a nazvy napr dvorak-sklep dvorak-decak, dvorak-obyvak .... tak nemaj problem podle toho kde jsou si v mobilu prepnout, Spousta zarizeni funguje vselijak a spolehat na automaticky prepojovani moc nelze. Je fajn to korporat reseni ale kdyz pak userovi nefunguje ten jeho kram tak mu reseni prijde predrazene.
lide umi, jsou zvykli prepinat wifi rucne a kdyz jim date dom tri ctyry AP a nazvy napr dvorak-sklep dvorak-decak, dvorak-obyvak .... tak nemaj problem podle toho kde jsou si v mobilu prepnoutTady silne nesouhlasim. Ano, resil jsem to takto taky, ale postupem casu jsem zjistioval, ze to, co pises (a i ja se domnuival, ze to je nej reseni, protoze ja to tak delal a kazdy to prece musi pochopit), je reseni vhodne jen pro ty, co to nastavuji, ale obyc uzivatele to proste nezajima a nechape, proc je tech "názvů" tolik. Mel jsem 4 naprosto stejne pripady. Naposledy jsem predelaval penzion se ctyrmi AP. Obyc uzivatel chce zadat heslo k siti a dal se o to nezajima. Je mu fuk, na jakem AP je pripojen a zda je to pro nej to nejvyhodnejsi. On proste chce, aby to fungovalo. A uprimne ja se na to, s postupme casu, divam taky tak. Nastesti se to da resit SSID aliasem, ale urcite nepovazuji ruzne nazvy SSID na ruznych kanalech jako best option.
Tiskni
Sdílej: