plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Potřebuji aktualizovat vývojovou pracovní stanici. Základní podmínka je deska s minimálně 4 sloty PCIe 4.0 x16. Tím jsou myšlené skutečně plnohodnotné x16 sloty, každý se 16 PCIe linkami. Žádné sdílené linky apod. V desce potřebuji provozovat několik 100/200/400 Gbps Ethernet/InfiniBand karet + nějakou levnou grafiku typu Radeon Pro na 2 4K monitory.
Počítač kromě testování Ethernet/InfiniBand hardwaru musí sloužit i jako vývojová stanice pro testovaný hardware, takže tam poběží HW vývojové nástroje. To znamená, že druhý požadavek je co nejvyšší hrubý výkon. Sice dnešní EDA nástroje (syntéza a P&R digitální logiky, logické a SI simulátory apod.) již dokážou relativně slušně škálovat na více jader, ale hrubý výkon na jádro, rychlý přístup do RAM a velká + rychlá cache jsou stále ještě základ. Počet jader CPU tedy nutně nemusí být moc vysoký, cokoli od osmijádra bude stačit. Co se týče RAM, pro začátek tam bude 64 GiB, ideálně ECC. Do budoucna je důležitá rozšiřitelnost na 128 nebo 256 GiB, víc už určitě ne.
Co jsem zatím zjistil:
Prozatím to vypadá na EPYC. Máte zkušenosti, jak jsou na tom EPYCy s hrubou výpočetní silou na jádro? Třeba osmijádrové EPYCy v porovnání s Ryzenem 7 5800X, který je momentálně asi jediný běžně dostupný z řady 5000?
Máte případně tip na nějakou platformu, která by vyhovovala požadavkům a vynechal jsem ji? Víte o něčem vhodném od Intelu?
Performance optimized to 4 channels with 2667 MHz speed DIMMs for the following models: AMD EPYC™ 7282, AMD EPYC™ 7272, AMD EPYC™ 7252, and AMD EPYC™ 7232P processors. Additional memory channels will not increase overall memory bandwidth. 85.3 GB/s
Díky všem za rady a nápady. Nakonec mi z toho vypadly dvě možnosti:
Nevidím tam nikde přímo požadavek na x86.
Takže: Talos a Power9?
I kdyby, tak nemá čtyři sloty PCIe 4.0 ×16 ;PNevidím tam nikde přímo požadavek na x86.
Takže: Talos a Power9?
Nooo, ten dual socket snad jo…
Tiskni
Sdílej: