Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
debian@debian10home:~$ env | grep LANG
LANGUAGE=en_US.UTF-8
GDM_LANG=en_US.UTF-8
LANG=cs_CZ.UTF-8
***********************
root@debian10home:~# env | grep LANG
LANGUAGE=en_US.UTF-8
GDM_LANG=en_US.UTF-8
LANG=en_US.UTF-8
******************
root@debian10home:~# cat /etc/default/locale
# File generated by update-locale
LANG=cs_CZ.UTF-8
*****************
root@debian10home:~# cat .dmrc
[Desktop]
Session=lightdm-xsession
Language=en_US.UTF-8
******************
root@debian10home:~# cat .profile
# ~/.profile: executed by Bourne-compatible login shells.
if [ "$BASH" ]; then
if [ -f ~/.bashrc ]; then
. ~/.bashrc
fi
fi
mesg n || true
LANG=en_US.UTF-8
export LANGUAGE=en_US.UTF-8
******************
root@debian10home:~# cat .config/user-dirs.locale
en_US
# bash --version GNU bash, verze 5.0.17(1)-release (x86_64-redhat-linux-gnu) Copyright (C) 2019 Free Software Foundation, Inc. Licence GPLv3+: GNU GPL verze 3 nebo novější <http://gnu.org/licenses/gpl.html> Toto je svobodné programové vybavení: máte právo jej měnit a šířit. VEŠKERÉ ZÁRUKY chybí, jak jen zákon dovoluje. # LANG=en_US.UTF-8 # bash --version GNU bash, version 5.0.17(1)-release (x86_64-redhat-linux-gnu) Copyright (C) 2019 Free Software Foundation, Inc. License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html> This is free software; you are free to change and redistribute it. There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
# unset LANG? Já používám výhradně české nastavení a píšu nejenom česky ale i s ogonkami. Běžně používám i nejrůznější typy závorek, pomlček a různé další obskurní znaky. Dokonce už jsem šel tak daleko, že jsem si namapoval na klávesové zkratky celé sekvence, abych se nedržoval jejich vyťukáváním.
~/.bashrc
. Buď si ho includni (pomocí source ~/.bashrc
) do startovacího skriptu toho prostředí, nebo si jazyk přenastav přímo pomocí nástrojů toho prostředí.
Také musíš mít vygenerované locales pro požadované jazyky: dpkg-reconfigure locales
a pozaškrtávej raději víc než míň. Můžeš si vyžádat i všechny, ale budeš na to čekat půl dne. Pokud jsi zaškrtl jen češtinu, tak ti angličtina nepůjde a naopak. Potřebuješ zaškrtnout obojí. Teprve pak bude LANG=...
fungovat.
Tiskni
Sdílej: