Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
PUBADR="84.x.x.x" LOCSERV="192.168.37.5" iptables -I PREROUTING -t nat -p tcp -d $PUBADR --dport 25 -j DNAT --to $LOCSERV:25... a další porty obdobně. Až sem dobré, porty jsou zvenku vidět a chodí. Zevnitř bez problémů NATuji ven na port 25 vzdálených strojů. Jenže, pokud se pokusím obrátit na "exportovaný" port z vnitřní sítě, tedy např. ze stroje 192.168.37.10
telnet 84.x.x.x 25skončím v bramborách (connection refused) a to se mi nelíbí. Asi jde o úplnou trivialitu, ale zrovna iptables nejsou mým denním chlebem. Ještě dodám, že default politika FORWARD je ACCEPT, takže tam to ucpané nebude. Poradí někdo? Díky ...
Řešení dotazu:
PORT=80 iptables -I PREROUTING -t nat -p tcp -d $PUBADR --dport $PORT -j DNAT --to $LOCSERV:$PORT iptables -A POSTROUTING -t nat -s $LOCNET -d $LOCSERV -p tcp --dport $PORT -j MASQUERADEkde LOCNET je CIDR lokální sítě. K připomínce o SMTP portu jen dodám, že byl vybrán jen pro ukázku. Poznámka o ztrátě zdrojové adresy je zrovna zde zcela na místě. Dík a hezké Velikonoce!
nftables
.Kdyby to byla tak prima věc, jistě by o něj byl větší zájem, než je aktuálně.Falešná logika. Spousta prima věcí zanikla jen kvůli tomu, že laici problematice nerozuměli a nenašel se nikdo, kdo by dokázal danou technologii využít a masově ji prosadit (příklad: betamax). Plus zrovna tady je zajímavé, že sice píšete něco o nezájmu, ale IPv6 je přesně to, co váš problém řeší bez nutnosti vymýšlet berličky a obezličky
Jsem zvyklý na iptables už dobrých 20 let, nebudu měnit zvyky, pokud k tomu není vážný důvod.Pokud jste nadšenec, co si jen tak hraje s Linuxem, tak vám určitě iptables stačí. Ve stavu, kdy máte ve firewallu stovky pravidel a chcete udělat jejich reload, což u iptables znamená pro každé pravidlo z jádra stáhnout aktuální stav, upravit ho a zase jej nahrát zpátky (reálně delší dobu běžíte s nekompletním nastavením), tak pochopíte, k čemu je nftables dobré.
iptables
je to to samé. Svoje zvyky samozřejmě měnit nemusíte, ale pak holt nebudou vaše zvyky odpovídat tomu, co je aktuálně potřeba. Pokud někdo umí vozit kočár s koňmi, nemusí měnit svoje zvyky, ale v dnešní době asi v přepravě osob a zboží neuspěje.
Celosvětově možná, v ČR u sebe vidím 18% IPv6 provozu.Já u sebe 81% download a přes 95% upload ipv6 provozu.
80 % nereprezentuje uživatele v internetu v ČR úplně stejně, jako je nereprezentuje vašich 18 %.V tom případě ovšem úplně stejně nereprezentuje těch vašich 30% celý svět.
A ani jedno z těch čísel nic neříká vůbec nic o tom, že je potřebaPro vyvrácení argumentu, že jde o mrtvě narozené dítě, postačí prokázat, že se to používá. Není potřeba prokazovat, že je to potřeba.
A ani nebude, dokud někdo neprosadí nějakou významnou IPv6-only službuŽe to bude potřeba se dá odvodit z toho, že podíl IPv6 postupně roste (a poroste dál, protože z dlouhodobého hlediska je provozování IPv6 levnější). Takže postupně bude čím dál víc služeb, které budou moci být IPv6-only a využívat možností IPv6.
což moc nehrozí, protože jako koncový zákazník IPv6 stejně moc nedostaneteStatistika, kterou jsem uváděl, svědčí o opaku.
většinou bude jeden /64 dynamický rozsah, což omezuje jednu ze základních výhod IPv6 - přístupnost toho stroje z internetuTo omezení není nijak závažné. Navíc podle mé zkušenosti se ten přidělený blok nemění nijak často. Každopádně ISP určitě budou umět přidělit statický blok, stejně jako to umí u IPv4.
Pro vyvrácení argumentu, že jde o mrtvě narozené dítě, postačí prokázat, že se to používá.To je možné, ale já reagoval na vaše tvrzení, že to "budete muset udělat"
Že to bude potřeba ... Takže postupně bude čím dál víc služeb, které budou moci být IPv6-only"Čím dál víc" když dneska neexistuje ani jedna významnější (metrikou je počet uživatelů) IPv6-only služba. Pravda, v takovém případě těžko bude možné "čím dál míň" a při dostatečně dlouhé budoucnosti se k tomu IPv6-only možná nakonec propracujeme. Je ovšem otázka, jestli se toho někdo z nás dožije.
Statistika, kterou jsem uváděl, svědčí o opaku.Statistika, kterou jsem uváděl já, v ČR svědčí o opaku opaku.
Každopádně ISP určitě budou umět přidělit statický blokBudou umět? Nepochybně. Bude se zákazníkovi chtít platit (můj případ) 40% ceny připojení navíc? To už je otázka.
"Čím dál víc" když dneska neexistuje ani jedna významnější (metrikou je počet uživatelů) IPv6-only služba.Protože podíl IPv6 ještě není celosvětově nebo v ČR tak velký, aby si to významnější služby mohly dovolit (resp. aby IPv6 služba mohla být významná). Třeba v Asii už je situace jiná.
Statistika, kterou jsem uváděl já, v ČR svědčí o opaku opaku.Vy jste neuváděl statistiku. A to, že ČR je opožděná oproti světovému průměru, svědčí akorát o tom, že tu některé věci nastanou později. I když je dost pravděpodobné, že nějaká služba, která bude významná celosvětově, začne používat IPv6 až bude mít dostatečné zastoupení v USA. Že má nějaká banánová republika ve východní Evropě malý podíl IPv6 řešit nebudou. Pak se to najednou u nás bude rychle dohánět, protože si uživatelé budou stěžovat, proč tu službu nemohou používat. Budou umět? Nepochybně. Bude se zákazníkovi chtít platit (můj případ) 40% ceny připojení navíc? To už je otázka. Ty ceny budou klesat, protože je to něco, čím si ISP mohou konkurovat.
Protože podíl IPv6 ještě není celosvětově nebo v ČR tak velký, aby si to významnější služby mohly dovolit...Neříkejte...
Třeba v Asii už je situace jiná....klidně jste mohl doplnit jméno té IPv6-only služby, která je tam provozována, když je tam situace jiná
Vy jste neuváděl statistiku.V tom případě vy také ne.
Ty ceny budou klesat, protože je to něco, čím si ISP mohou konkurovat.. Jo, ISP si budou konkurovat, aby mohli nabízet službu, kterou nelze využít, zatímco poskytovatelé služeb budou nabízet služby, které nelze využít. Zajímavý kruh. Určitě nám budete schopen sdělit svoji představu, jak se stane, že danou službu nepůjde zařídit s IPv4.
Neříkejte...Říkám. Speciálně pro vás je asi nutné dodat, že když podíl uživatelů, kteří mají k dispozici IPv6, neustále roste, zastaví se to až tehdy, když dosáhne 100 %. A existují hranice (pro různé projekty různé), při kterých už se vyplatí danou službu provozovat jako IPv6-only. Přičemž tyto hranice jsou vždy menší nebo rovny 100% zastoupení. Z toho plyne, že tyto hranice budou překonány. Otázka tedy nezní zda, ale kdy.
...klidně jste mohl doplnit jméno té IPv6-only služby, která je tam provozována, když je tam situace jináČína má v plánu 100% pokrytí IPv6 v roce 2025. Čínské služby pak nebudou mít důvod používat IPv4.
V tom případě vy také ne.Já jsem uváděl statistiku Google. Provoz, který vidíte vy, bude o kapánek menší, než provoz, který vidí Google. Pokud je relevantní to, jaký provoz vidíte vy, je relevantní i to, jaký provoz vidí Heron. Nebo já.
Jo, ISP si budou konkurovat, aby mohli nabízet službu, kterou nelze využít, zatímco poskytovatelé služeb budou nabízet služby, které nelze využít. Zajímavý kruh.Ano, když se podíl IPv6 neustále zvětšuje, je to opravdu zajímavý kruh. Myslím, že bude mít něco společného s legendárním čtverhranným kruhem.
Určitě nám budete schopen sdělit svoji představu, jak se stane, že danou službu nepůjde zařídit s IPv4.Stane se to tak, že pro tu službu prostě nebudete mít IPv4 adresy. U uživatelů ty adresy nejsou už dávno. Takže službu, která bude přenášet třeba soubory nebo videohovory přímo mezi uživateli, dnes nevytvoříte. I proto se vše cpe do cloudu. Jenže tam už docházejí IPv4 adresy také, takže provozovatelé cloudů skupují co se dá. Za chvíli se dostaneme do stavu, kdy spuštění nové velké služby nebude závislé na tom, zda ji umíte vyvinut a provozovat, ale jestli pro ni seženete IPv4 adresy.
Speciálně pro vás je asi nutné dodat, že když podíl uživatelů, kteří mají k dispozici IPv6, neustále roste, zastaví se to až tehdy, když dosáhne 100 %.Nikoliv, to je nutné tak pro vás, když nemáte světlou chvilku a nepřijdete na to náhodou sám; gratuluji, že se vám to povedlo, asi máte dobrý den.
Čína má v plánu 100% pokrytí IPv6 v roce 2025.Plány jsou skvělá věc, plány se plní a nikde nic není. Třeba ČR má v plánu provoz služeb všech státních institucí přes IPv6 odkdy, od roku 2015? Takže ještě jednou, když je v Asii situace jiná, jaká je tam IPv6-only služba? Speciálně pro vás: neptám se, jaké okolnosti by mohly vést k tomu, že by tam mohla taková služba vzniknout.
Já jsem uváděl statistiku Google. Provoz, který vidíte vy, bude o kapánek menší, než provoz, který vidí Google. Pokud je relevantní to, jaký provoz vidíte vy, je relevantní i to, jaký provoz vidí Heron. Nebo já.Aha, takže počty uživatelů nakonec jsou relevantní. Vidíte, třeba se ještě nakonec k tomu, že je relevantní i to, kdo ten provoz vytváří, dopracujete.
Takže službu, která bude přenášet třeba soubory nebo videohovory přímo mezi uživateli, dnes nevytvoříte.Jenom vy dokážete sdělit něco, co v diskuzi zjevně všichni ví, jako převratnou myšlenku.
Stane se to tak, že pro tu službu prostě nebudete mít IPv4 adresy.Ano, to už jsem za posledních 10 let slyšel mnohokrát. A ejhle, objevují se nové a nové služby, kterým se nějakým zázrakem vždycky povede nějaké adresy někde vyškrábnout. A dokud se tohle bude dařit, tak bych být vámi na to IPv6 nečekal se zatajeným dechem.
Takže ještě jednou, když je v Asii situace jiná, jaká je tam IPv6-only služba?V Asii je mnohem větší podíl IPv6. V tom je situace jiná. Takže je dost pravděpodobné, že se nějaká služba závisející na IPv6 vznikne nejdřív v Asii. Já asijský trh neznám, takže nevím, zda už tam taková služba je nebo není.
Aha, takže počty uživatelů nakonec jsou relevantní. Vidíte, třeba se ještě nakonec k tomu, že je relevantní i to, kdo ten provoz vytváří, dopracujete.Relevantní je objem provozu. Vážně chcete svůj objem provozu srovnávat s objemem provozu, který jde přes Google?
Jenom vy dokážete sdělit něco, co v diskuzi zjevně všichni ví, jako převratnou myšlenku.Zjevné to není. Vaše snaha utajit, že to víte, byla úspěšná.
A ejhle, objevují se nové a nové služby, kterým se nějakým zázrakem vždycky povede nějaké adresy někde vyškrábnout.Je to čím dál tím dražší. A o těch službách, kterým se to nepodařilo (bylo by to pro ně příliš drahé) nevíte, protože nemáte, jak byste se o nich dozvěděl.
V Asii je mnohem větší podíl IPv6. V tom je situace jiná. Takže je dost pravděpodobné, že se nějaká služba závisející na IPv6 vznikne nejdřív v Asii. Já asijský trh neznám, takže nevím, zda už tam taková služba je nebo není.Jinak řečeno vaše reakce "Třeba v Asii už je situace jiná." na moji poznámku
"Čím dál víc" když dneska neexistuje ani jedna významnější (metrikou je počet uživatelů) IPv6-only služba....byla zcela mimo mísu, fajn, žádné překvapení.
Vážně chcete svůj objem provozu srovnávat s objemem provozu, který jde přes Google?Proč bych měl? Já jsem nikdy netvrdil, že "můj" objem provozu má nějaký vztah k celosvětovému provozu u Google. Pokud si můj příspěvek zvládnete přečíst pečlivě, hodinová pauza na oběd by vám na to snad mohla stačit, tak se tam píše "v ČR". Plus, ale to vám ještě taky nedošlo, to si budeme muset počkat, až si přesednete z vedení, jsem taky psal, že je relevantní i to, kdo ten provoz vytváří. A v tom se bez pochyby můj vzorek od toho Heronova liší tím, že je reprezentativní.
A o těch službách, kterým se to nepodařilo (bylo by to pro ně příliš drahé) nevíte, protože nemáte, jak byste se o nich dozvěděl.Toto pro vás asi také nebude lehké pochopit, ale služba, které se nepodařilo vzniknout, působí přibližně nulový tlak na to, aby bylo rozšířeno IPv6.
na moji poznámkuOna byla zcela mimo mísu především ta vaše poznámka."Čím dál víc" když dneska neexistuje ani jedna významnější (metrikou je počet uživatelů) IPv6-only služba....byla zcela mimo mísu, fajn, žádné překvapení.
Pokud si můj příspěvek zvládnete přečíst pečlivě, hodinová pauza na oběd by vám na to snad mohla stačit, tak se tam píše "v ČR". […] A v tom se bez pochyby můj vzorek od toho Heronova liší tím, že je reprezentativní.Ono se tam hlavně píše u sebe vidím. Ne, váš vzorek se opravdu neliší tím, že by byl reprezentativní.
je relevantní i to, kdo ten provoz vytváříJasně, klient naváže spojení přes IPv4 a na server to dorazí jako IPv6.
Toto pro vás asi také nebude lehké pochopit, ale služba, které se nepodařilo vzniknout, působí přibližně nulový tlak na to, aby bylo rozšířeno IPv6.Jasně. Nikdy nic nového nemůže vzniknout, protože tlak na vznik existuje až tehdy, když to existuje.
Ona byla zcela mimo mísu především ta vaše poznámka.Ne, ta byla naprosto k věci.
Ono se tam hlavně píše u sebe vidím. Ne, váš vzorek se opravdu neliší tím, že by byl reprezentativní.Tvrdíte vy a kecáte nesmysly jako obvykle.
Jasně, klient naváže spojení přes IPv4 a na server to dorazí jako IPv6.To je zajímavá myšlenka, zkoušel jste to někde nasadit v praxi?
Jasně. Nikdy nic nového nemůže vzniknout, protože tlak na vznik existuje až tehdy, když to existuje.To je taky zajímavá myšlenka, nicméně nijak nesouvisí s tím a rozhodně nevyplývá z toho, co jsem napsal já. S tím čtením vám to vážně moc nejde.
Tvrdíte vy a kecáte nesmysly jako obvykle.Aha, takže tohle jste nepsal vy:
Celosvětově možná, v ČR u sebe vidím 18% IPv6 provozu.
To je zajímavá myšlenka, zkoušel jste to někde nasadit v praxi?No, tak ono to možné je… Nicméně jde o to, že když server naměří nějaký objem uživatelské komunikace po IPv6, znamená to, že takový objem komunikace ze strany uživatelů může probíhat po IPv6. Není potřeba to měřit na každé straně zvlášť, protože ty hodnoty jsou z logiky věci na obou stranách stejné.
To je taky zajímavá myšlenka, nicméně nijak nesouvisí s tím a rozhodně nevyplývá z toho, co jsem napsal já. S tím čtením vám to vážně moc nejde.Ono je to hrozně jednoduché. Já vycházím z dosavadního vývoje a extrapoluji ho do budoucnosti. Vy vycházíte ze současného stavu a z toho, že už se nikdy nezmění. Že neznáte žádnou významnou službu, která by závisela na IPv6? Z toho podle vás plyne, že nikdy žádná nevznikne.
Aha, takže tohle jste nepsal vy:Já nevím, že i tohle potřebujete vysvětlit, ale kdo příspěvek psal, je vidět v jeho nadpisu. Takový ten barevně odlišený boxík nad tím textem. Tak se trochu snažte a na odpověď určitě přijdete sám.
No, tak ono to možné je... Nicméně jde o to, že když server naměří nějaký objem uživatelské komunikace po IPv6, znamená to, že takový objem komunikace ze strany uživatelů může probíhat po IPv6. Není potřeba to měřit na každé straně zvlášť, protože ty hodnoty jsou z logiky věci na obou stranách stejné.Děkujeme za objevnou informaci, kterou každý věděl už předtím... možná byste měl vzít na vědomí, že tady na tom s chápáním a znalostmi nejsme tak špatně jako vy
Ono je to hrozně jednoduché. Já vycházím z dosavadního vývoje a extrapoluji ho do budoucnosti. Vy vycházíte ze současného stavu a z toho, že už se nikdy nezmění. Že neznáte žádnou významnou službu, která by závisela na IPv6? Z toho podle vás plyne, že nikdy žádná nevznikne.To je taky zajímavá myšlenka, akorát jsem nic takového neřekl a z toho, co jsem napsal, nic takového nevyplývá. Akorát vy máte problém s chápáním psaného textu, tak tady extrapolujete akorát tak jednu kravinu za druhou.
Já nevím, že i tohle potřebujete vysvětlit, ale kdo příspěvek psal, je vidět v jeho nadpisu. Takový ten barevně odlišený boxík nad tím textem. Tak se trochu snažte a na odpověď určitě přijdete sám.Ne, na odpověď nepřijdu sám. V tom boxíku je vyznačené, že jste to psal vy. V následujícím komentáři ovšem tvrdíte, že jste nic takového nepsal. Co teď s tím?
Děkujeme za objevnou informaci, kterou každý věděl už předtím... možná byste měl vzít na vědomí, že tady na tom s chápáním a znalostmi nejsme tak špatně jako vyAha, takže vy ti informace víte, jenom s nimi dál neumíte pracovat. Chápu.
To je taky zajímavá myšlenka, akorát jsem nic takového neřekl a z toho, co jsem napsal, nic takového nevyplývá.Jasně, takže když vy jste na mé tvrzení, že vzniknou IPv6-only služby, reagoval tím, ať vám nějakou takovou ukážu, nebyla to vůbec polemika.
Akorát vy máte problém s chápáním psaného textuAno, mám problém s chápáním vašeho psaného textu. Myslel jsem, že jsou to nějaké argumenty do diskuse. A ona jsou to přitom jen náhodná tvrzení, která s diskusí neměla nijak souviset.
Co teď s tím?Že vám nezbude nic jiného, než se naučit pozorně číst a rozumět psanému textu.
Aha, takže vy ti informace víte, jenom s nimi dál neumíte pracovat. Chápu.Kdepak, takhle špatně jako vy na tom nejsem.
Ano, mám problém s chápáním vašeho psaného textu.On to nebude jenom můj text, tohle si vyřešte sám, nesvádějte to na jiné. Argumenty do diskuze už tu byly, pokud nejste schopen je zpracovat, tak to máte těžké.
Že vám nezbude nic jiného, než se naučit pozorně číst a rozumět psanému textu.Obávám se, že v případě vašich textů nejde ani tak o porozumění psanému textu, jako spíš o pochopení pro autora. Když napíšete „u sebe vidím“, já vám to připomenu a vy na to reagujete „tvrdíte vy a kecáte nesmysly jako obvykle“, není problém na mé straně. Problém je v tom, že odmítáte uznat svůj omyl, i když je do očí bijící.
Argumenty do diskuze už tu bylyNenapsal jste jediný argument do diskuse. Ale klidně si myslete, že jste nějaké argumenty napsal, bláznům a trollům se nám odporovat. Končím, člověk by se neměl bavit na úkor postižených.
Obávám se, že v případě vašich textů nejde ani tak o porozumění psanému textu...A nebo vám chybí nějaké znalosti.
Končím, člověk by se neměl bavit na úkor postižených.Nebojte, to je zde dodržováno, na váš úkor se nebavím.
Další anonym + idiot v jedné osobě.
IPv6 je zkrátka současný internet. Experiment z roku 1975, který selhal, už opravdu (ale opravdu (ale opravdu)) nikdo nechce.
Jsem zvyklý na osla už 20 let. Nechci auto zadarmo. To je ale úžasná logika!
Mimo původní dotaz ... to bych to tu musel pořádně a pořád čistit ...
Zobrazit komentář... to bych to tu musel pořádně a pořád čistit ...Chytrému stačí naznačit. Za mne dobrý.
Jen ve vašich vlhkých snech. Schválně, co by bylo poznat víc: kdyby teď hned v internetu přestalo fungovat IPv4 nebo IPv6.
Zase jeden, který nechápe, jak tenhle svět funguje.
Výpadek IPv4 by nikdo nikde nezaznamenal. Nikoho ta sračka z roku 1975 nazajímá.
Výpadek IPv6 by zrušil internet. Protože IPv6 je internet.
Další dotazy?
Zase jeden z těch, kdo chodí telefonovat do telefonních budek, co?
No jo. Tohoto nepochopení reality, světa, současnosti a vesmíru kdyby ubylo, to by bylo!
U mě doma to vypnuli tak před 5 lety.
Okolní vidlákov to možná ještě někde má, fakt nevím.
Přesně kvůli takovým sračkám mám vždycky IPSec spojení typu IPv6-over-IPv4 na můj domácí server. Jinak se fungovat nedá; internet je prostě IPv6.
Ach jo, takhle dyslexie, to musí být hrozné, co? Nezávidím.
U mě doma, d.o.m.a, D.O.M.A — už??? — to vypnuli. Co je někde jinde, na nějakých béčkových sítích kdovíkde, to je jiná věc.
Když vypnou nepovedenou sračku z roku 1975, bude to jedině dobře.
Ještě nějaké dotazy?
Jo, ještě kdyby vypnuli ty hlupáky, kteří tu sračku udržují při životě, to by bylo!
Tiež je tu vyššie riziko napadnutia. Ak je systém za nejakým NAT, tak má útočník problém cez nat prejsť. A musí dúfať, že nejaký užívateľ stiahne jeho škodlivý kód cez ktorý nadane systém. Priame adresy IPv6 útok len zjednodušujú.
…která 50 let umožňovala a umožňuje…
Ale hovno. Umožňovala cosi, asi tak do roku 1995, než vznikl NAT, který veškeré umožňování zrušil. A dnes už neumožňuje vůbec nic. Největší internetové firmy mají samozřejmě interně výhradně IPv6, protože IPv4 sračky jim definitivně došly už před lety a nemělo smysl se s tím donekonečna potýkat vlastními ne-IP protokoly a/nebo rádoby-jakože-adresováním pomocí čísel portů.
Že někdo ten sajrajt z roku 1975 stále dobrovolně používá, to je jeho problém — asi jako toho pána ve Votrubovicích, který jezdí Škodou 105 a občas Wartburgem a nedá na nic z toho dopustit.
Žádná „alternativa“ pro koncové uživatele není; IPv6 je zkrátka dnešní běžný internet, nikoliv „alternativa“. Pokud nějaký poskytovatel tuhle samozřejmost nedokáže zajistit, nechť po zásluze zanikne. Zbývajících neschopných poskytovatelů je už dnes velmi málo.
Jednoduché riešenie. Navštevuj len IPv6 weby.
Ale hovno. Zase jeden, který nechápe, jak fungují IPv6-only sítě, a ještě se tím chlubí. Uf.
(Nápověda: Ale jo, z IPv6-only sítě se dá normálně „dovolat“ do IPv4 sraček kdovíkde, jenom uvnitř té sítě si tím nikdo nemusí lámat hlavu.)
Jo a mimochodem, „IPv6 webů“ je většina. Ty sis toho nevšiml? No jo. To se stává.
$ host ceskatelevize.cz ceskatelevize.cz has address 85.239.69.9 ceskatelevize.cz mail is handled by 30 mail2.czech-tv.cz. ceskatelevize.cz mail is handled by 10 mail1.czech-tv.cz. $ host ivysilani.cz ivysilani.cz has address 85.239.69.9 $ host irozhlas.cz irozhlas.cz has address 178.238.38.82 irozhlas.cz mail is handled by 10 ns1.cro.cz. irozhlas.cz mail is handled by 20 ns2.cro.cz.
Pokud máš spojení IPv6-over-IPv4 na svůj domácí server…
Ta dyslexie musí být fakt hrozná.
Můj domácí server má samozřejmě nativní IPv6. Co jiného by asi tak v roce 2021 měl mít? Dobré ráno!
Kromě toho je zřejmé, že ani tam u tebe v tom ideálním světě se bez těch IPv4 sraček neobejdeš.
Na vstupním routeru končí. Pokud jde o celkový objem dat, je to tak 5% a klesá to.
Taky si tu IPv6 přes IPv4 tuneluji, abych mohl mít všude dualstack.
Ano, v roce 2010 jsem si taky musel cosi tunelovat. To byly zlé časy. Ještě štěstí, že máme rok 2021.
A shod jim ipv6 adresu... Kdo si vsimne vypadku? Kdo bude mit problemy? No, pravdepodobne nikdo..
Já teda jo. IPv6 je internet. Nefunkční internet znamená problémy.
Ale co se stane, kdyz z toho stroje sejmes ipv4? Problemy bude mit mraky lidi..
To je asi jako tvrdit, že majitelé Trabantů budou mít problém, když přestaneš prodávat olej do dvoutaktů (jak se tenkrát míchal do benzínu). No a? A co má být? Proč by se tím měl někdo zabývat? Prostě ty poslední jednotky procent (nebo promile? je dobré mít pár promile!) musí už jednou konečně pochopit, že máme 20. léta 21. století.
Tiskni
Sdílej: